Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

Portakalın mevsimi geçmek üzereyken elde kalan portakalları değerlendirmek ya da yazın portakal keyfine devam etmek için portakal reçeli yapmaya ne dersiniz?

Malzemeler:
1 adet orta boy portakal
1 adet limon
6 su bardağı su
12 çay kaşığı
Konserve Kavanozu

portakal reçeli

Portakalı ve limonu iyice yıkayın. Sap kısımlarını temizleyin. Limonu kabuklu halde rendeleyerek ayrı bir kapta hazır tutun. Rende işlemi sırasında çıkan limon suyunu da o kapta biriktirin.
Portakalı ise önce dikey olarak 8 eşit parçaya bölün. Bu dilimleri de küçük parçalara ayıracak şekilde kesin.
Paslanmaz çelik bir tencereye 6 su bardağı suyu dökün, portakal ve limonunuzun hem suyunu hem de parçalarını da üzerine ekleyin. Yüksek ateşte kaynatmaya başlayın. Yaklaşık 10 dakika sonra kaynamaya başladığında ateşin altını kısın ve karıştırmaya başlayın. Yarım saat kadar süreyle kaynayıp köpürmesini, taşmasını engellemek için sürekli karıştırmaya devam edin. Kabuklar iyice yumuşadığı şekeri ekleyin ve tencerenin üzerini bir kapakla kapatın. Kapaktan taşma kıvamına geldiğinde kapağı kaldırın. Rengi iyice koyulaşana kadar karıştırmaya devam edin.

Rengi koyulaştığı zaman ateşin altını kapatın ve soğuk bir tabağa dökün. 30 saniye sonra jöle gibi bir kıvama sahip olmalı. Eğer çok yumuşak ve parçalar içerisinde kolay hareket ediyorsa, olmamış demektir.

Jöle kıvamını yakaladığınız zaman kavanoza bir huni yardımı ile dökün. Eğer kavanozun üzerinde yer kaldıysa biraz daha su ilave edin. Çok yer kalmışsa daha ufak bir kavanoza geçirin. Yani tam dolu olmalıdır. En son olarak kavanozun kapağını iyice kapatın ve tencerenize kavanozu batıracak kadar su doldurarak tekrar 10 dakika yüksek ateşte kavanozunuzun ağzı kapalı olarak suyun içerisinde kaynatmaya devam edin. Bir maşa yardımıyla 2 dakikada bir kavanozun dönmesini, yerini değiştirmesini sağlayın.

Son işlemden sonra kavanozu hiç açmadan 24 saat boyunca oda sıcaklığında muhafaza edin. Sonra buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Unutmayın kavanozun kapağı hiç açılmazsa 6ay kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Açtıktan sonra da kısa sürede tüketmeye özen gösterin.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*