Pizza Kutusundan Paspartu Nasıl Yapılır?

Bir fotoğraf çerçevesinin paspartusunu kumaş ile kaplamak, fotoğrafınızı ilgi çekici bir biçimde sunmanıza ve renklendirmenize olanak sağlayacak kolay bir yoldur. Hazır paspartuyu doğrudan kumaşla kaplayıp renklendirebileceğiniz gibi, bir pizza kutusunu kullanarak kendi paspartunuzu da  kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Paspartu zemini için bir pizza kutusunun üst kapağını ya da kırtasiyecilerden edineceğiniz bir mukavvayı kullanabilirsiniz.

Malzemeler:
Pizza kutusu kapağı, mukavva ya da hazır paspartu
Sprey yapıştırıcı
Tutkal
Kumaş
Maket bıçağı
Makas

Nasıl Yapılır?

1- Eğer hazır bir paspartuyu kaplamayacaksanız, cetvel yardımıyla kartonun üzerine dilediğiniz boyutlarda bir çerçeve çizin.

2- Elde ettiğiniz dörtgeni düzgün bir biçimde kesin. Çerçevenin içi kısmını ise maket bıçağıyla kesin.

3- Kullanacağınız kumaşı da eni ve boyu, elde ettiğiniz dörtgenden 4-5 cm daha büyük olacak biçimde kesin.

4- Kestiğiniz mukavvanın bir yüzüne sprey yapıştırıcıyı püskürtün ya da tutkal sürün.

5- Mukavvanın yapıştırıcı sürdüğünüz yüzünü, kumaşın ters yüzüne yapıştırın. Ardından diğer yüzünü çevirip, oluşan potlukları düzeltin.

6- Mukavvayı kumaşlı kısım alta gelecek biçimde çevirdikten sonra, mukavvanın kenarlarına da yapıştırıcı sürün ve kumaşla kaplayın.

7- Köşelerde kalan kumaş fazlalıklarını kesin.

8- Maket bıçağını kullanarak çerçevenin iç kısmında kalan kumaşı dörtgenin köşegenlerini oluşturacak biçimde kesin. Çerçevenizin dışına taşmayacak biçimde kaplamak için kumaştaki fazlalıkları kesin.

9-  Tüm kenarları kapladıktan sonra, yapıştırıcının kuruması için 15-20 dakika kadar bekleyin.

10- Kuruduktan sonra, fotoğrafınızı paspartunun arkasına koyup, fotoğraf çerçevenize yerleştirebilirsiniz.

Not: Kullanacağınız kumaşı seçerken, fotoğrafınızla uyumu renklere sahip olmasına özen gösterin. Tek renk ya da küçük desenlere sahip bir kumaş kullanmanız, fotoğraf ve paspartu uyumunuzu kuvvetlendirecektir. Daha büyük desenlere sahip kumaşlar da siyah-beyaz fotoğraflarınızla uyum sağlayacaktır. Paspartu ile fotoğraf arasında bırakacağınız beyaz bir boşluk da kontrastı güçlendirecek ve daha hoş görünmesini sağlayacaktır.

Bu yazı 06 Haziran 2010 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 32.306 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*