Pırasa ve Kerevizli Yer Elması

Zeytinyağlıların mutfağımızdaki yeri apayrı. Hem hafif, hem de sebze ağırlıklı olduğu için gayet de sağlıklılar. Yer elması ve kereviz de zeytinyağlılar arasında önemli bir yere sahip, özellikle kış aylarında. Peki bu zeytinyağlı, pırasa ve kerevizli yer elması nasıl yapılır?

Malzemeler:
1 baş kereviz
½ demet pırasa
½ kg yer elması
2 adet havuç
1 çay bardağı zeytinyağı
½ çay bardağı çiçek yağı
1 avuç dolusu arpacık soğan
2 limon

Bir kaba su konup içine yarım limon sıkılır ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilip karıştırılır. Kerevizler soyulup 1 cm kalınlığında halka halka doğranıp hemen bu kaba konur ki kararmasın. Yer elmaları da soyularak küçük ceviz büyüklüğünde doğranıp hemen tuzlu, limonlu suya atılır. Pırasalar yaklaşık 1-1,5 cm eninde doğranır. Arpacık soğanlar da soyulup hazırlanır ama soğan ve pırasaları limonlu suya atmanıza gerek yoktur. Havuç da soyulup ince doğranınca ön hazırlıklar tamamlanmış olur.
Geniş tip tencerenin içine önce dilimlenmiş kerevizler yıkanarak döşenir. Üzerine de yine yıkanan yer elmaları döşenir. Aynı işlem pırasa ve üzerine havuç döşemesi ile devam eder. En üzerine de arpacık soğanlar serilir. Çiçek ve zeytin yağları bunların üzerine gezdirilir. 1,5 tatlı kaşığı tuz, 3 tatlı kaşığı toz ve 1 su bardağı su ilave edilir. Kalan 1,5 limonun suyu da sıkılarak tencerenin kapağı kapatılıp ocağa konur. 15-20 dakika içinde pişirilme tamamlanır.

Pişen yemeği asla karıştırmayın ve kapağını açıp içine bakmayın. Şeffaf kapaklı tencere kullanırsanız daha iyi olabilir. En üstteki arpacık soğanlar pişmiş ise yemek pişmiş demektir. Servis yaparken tabaklara 5 çeşit sebzenin uygun oranda konulmasını sağlarsanız enfes olur. Yemek hafif ılık yenirse daha güzel tadını alırsınız.
Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*