Pilav Nasıl Yapılır?

Pilav her evde vazgeçilmez yemeklerden bir tanesidir. Türkiye ve Çinde oldukça fazla tüketilmektedir. Pilavı tam anlamıyla yapmak ise ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir. Siz de güzel, tam kıvamında bir pilav yapmak istiyorsanız, bu yazımızı okumalısınız.

pilav

Malzemeler

1 su bardağı beyaz pirinç
2-3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı
1 kesmeşeker
Tuz
1 tereyağ parçası (ufak olsun)1
2 su bardağı kaynar su

Öncelikle pilav için herhangi bir bardağı veyahut kaseyi ölçü niyetinde kullanabilirsiniz. Bu konuda sıkıntı çekmenize gerek yok çünkü önemli olan suyunu da aynı bardak veya kaseyle eklemek olacaktır. Kaynar suyu kullanacağınız için cam kase kullanmanızı öneririz, birde pirincin üzerine 1 kadar tuz serpiniz. Pirinci kaseye koyduk, üzerine 2 parmak geçinceye kadar da kaynar su ilave edin. Ardından en az yarım saat kadar bu şekilde bırakınız. (Pirinci isterseniz sabah da ıslatabilir, akşam geldiğinizde yapabilirsiniz.)

pilav foto

Pilavı yapmaya başlamadan önce, pirinçlerinizi öncelikle iyice bir yıkamanız gerekiyor. Yıkarken plastik süzgeçli bir kap kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Pirince eklediğiniz su şeffaf olana dek 8-9 kere yıkayınız ardından da suyunu iyice süzün. Birde bir tencereye ufacık bir tereyağ parçası ile zeytinyağınızı ilave edin. Sonrasında pirinçleri tencereye ekleyiniz ve üzerine de 1 tatlığı kaşığı kadar tuz ve şekeri ilave ediniz. Pirinçler, suyunu çekinceye de kavurmaya devam ederken, suyu da kaynamaya koyun.

pilav-nasil-yapilir

İyice kavrulunca, kavrulma işleminden sonra, 1 su bardağı ile 2 parmak kadar kaynar suyu pirinçlerin üzerine ilave edip, karıştırın. Ocağın en ufak gözünü harlı açınız ve kapağını kapatınız. Ondan sonra 10 dakika kadar bekleyin ve ocağın altını en kısık konuma getiriniz. Birkaç dakika kadar da kısık ateşte piştikten sonra kapağını açıp kontrole başlayın. Eğer göz göz olmuşsa, bir kaşık ile dibini kontrol edin. Eğer içerisinde su kalmadıysa da pilavınız pişti demektedir. Altını kapatınız ardından da kapağını kapatınız. Yine bir 10 dakika kadar bekleyin, ardından karıştırarak tabaklara servis ediniz.

Pilavı bu şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz. Pilav yapmak oldukça kolaydır ve ülkemizde mutfakların vazgeçilmez yemeklerinin başında gelir. Afiyet olsun.

Bu yazı 14 Ekim 2013 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 6.623 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*