Piko Nasıl Yapılır?

olmayan bir çeyiz, çeyiz değildir. Güzel pikolar yaparsanız kaliteli bir çeyiz de oluşturabilirsiniz. Pikonun önemi aslında tartışılmaz fakat günümüzde yavaş yavaş çeyiz dönemi de kapanıyor. Eğer geleneklerinize sahip çıkmak istiyorsanız kesinlikle çeyizlere önem vermelisiniz. Çeyizlere vereceğiniz önem ile geleneklerinize sahip çıkmış olacaksınız, evliliğe bir geleneksel tat getirmiş olacaksınız!

 

piko

Yapılışı

İlk olarak malzemelerinizi almanız gerekiyor. Eğer 12 peçete ve dikdörtgen masa örtüsü yapmak istiyorsanız 4,5 metrelik dertsiz kumaştan almalısınız. 4,5 metrenin 2,5 metresini masa örtüsü için 2 metresini de peçeteler için ayırınız. 2 metrelik kumaşın ilk önce kenar paylarını çıkartınız, yoksa dikerken potluk yapacaktır. Kumaşı enince 4 eşit parçaya ayırınız. Böylelikle elinizde 4 uzun parça olacaktır ve bunu da 50 santimden 3 parçaya ayırınız. Dertsiz kumaşlar çok kaygandır ve biçerken zorlanabilirsiniz. Zorlanırsanız eğer keseceğiniz yeri ilk olarak ölçünüz ardından katlayınız ve iğneleyiniz. Böylelikle zorlanmayacaksınız ve hataya düşmeyeceksiniz. Bu arada masa örtüsünün de kenar paylarını çıkartmayı unutmayınız.

Peçete ve masa örtüleri için 4 santimlik cetvel kullanmalısınız. Önce kısa bir pay sonra da tam dönüş yaparak ütüleyebilirsiniz. Her kenarını mutlaka ama mutlaka ütülemelisiniz. Ardından diğer kenarını da aynı şekilde ütüleyiniz. Köşelerin düzgün olması için uçtan ortaya doğru 45’e katlayınız ardından ütüleyip, iğneleyiniz. Dört köşesini de hazırlamanızın ardından peçete veyahut masa örtünüzü dikişe hazır hale getirmiş oluyorsunuz. Öncelikle köşelerini ters çeviriniz ve sivri ucuzundan katladığınızda ütülediğiniz çizgiyi göreceksiniz. Bu dikişi bu çizgin yaparsanız eğer köşelerinin çok güzel olduğunu görebileceksiniz.

İsterseniz dikişi düz yaparsınız, isterseniz de harç dikişte yapabilirsiniz. Mor floş iple, danteliyle uyumlu bir piko deseniyle pikolamanız oldukça güzel bir şey ortaya çıkacaktır. Tabi isteğinize göre rengi kendiniz göre ayarlayabilirsiniz. Peçete danteli merdiven olduğundan dolayı bütün köşelerini düzelterek iğneleyebilirsiniz. Öncelikle iki sıra zikzak teyelini ve sonrasında sıkı zikzağını yapabilirsiniz.

Piko yapmak pek kolay bir şey değildir fakat çeyizlerin de vazgeçilmezi olduğu için zahmete girmek gerekiliyor. Kaliteli bir çeyizde, geleneklere uygun bir çeyizde pikonun yeri apayrıdır. Gelenekleri devam ettirmenin önemli olduğunu unutmayarak, çeyizinize önem vermeye dikkat ediniz.

Bu yazı 06 Haziran 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 11.655 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*