Peynir Nasıl Yapılır?

Evinizde kendi peynirinizi hazırlamaya ne dersiniz? Peynir yapmak uğraştırıcı bir iş olsa da kendi elleriniz ile yaptığınızdan dolayı lezzeti de bir farklı gelecektir. Maddi yönden tasarruf sağlamak istiyorsanız da evinizde peynir yapabilirsiniz. Böylelikle hem gönül rahatlığı ile peynir yiyebilecekken, hem de maddi yönden de kazanç sağlamış olacaksınız.

Malzemeler

5 litrelik tam yağlı veyahut yarım yağlı süt
2 yemek kaşığı tuz
Bez torba (Peyniri koyup suyunu süzmek için kullanacaksınız, ona göre büyüklüğü ayarlayınız.)
1 kilogram normal veya süzme yoğurt

Yapılışı

İlk işlem olarak sütü kaynayana dek iyice ısıtınız. Kaynamasının ardından yoğurdu içerisine aktarınız. Yoğurdu sütün içinde eriyene kadar iyice karıştırınız. Bu arada tabi ısıtmaya da devam ediniz. Bu işlem 5 ile 7 dakika arasında sürmektedir.

Pıhtılaşınca da tuzu dökünüz. Karıştırmaya devam ediniz, tabi bu arada peynirin yavaş yavaş topaklaştığını göreceksiniz. 5 dakikanın ardından tamamen peynire dönüştüğünü ve peynir topaklarından suyun ayrıştığını fark edeceksiniz. Su hafif yeşil bir renge dönüştüğünde tencereyi ocaktan alabilirsiniz.

Suyu süzünüz ve peynir topaklarını da torbaya aktarınız. Torbanın ağzını sıkıca bağlayınız ve üzerine de bir ağırlık koyup, beklemeye alınız. En az 12 saat ve en fazla da 24 saat baskı altında beklettikten sonra peyniri torbadan çıkartıp, isteğiniz gibi dilimleyiniz. Peyniriniz hazır!

Evinizde sağlıklı bir peynir hazırlayabilirsiniz. Dışarıdan aldığınız peynirlere güvenmiyorsanız eğer en doğru yöntem evinizde peyniri yapmaktan başka bir şey değil. Hem şüphelerinizden kurtulmuş olacaksınız hem de kendi emeğiniz olduğundan farklı bir lezzet alacaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*