Penguenler Hakkında Bilgi

Dünyadaki tüm penguenler güney yarımkürede yaşar. Özellikle Güney Kutup Bölgesi, bu hayvanların yaşamı için çok bir ortam. Ancak Güney Afrika, Güney Amerika ve Güney Avustralya’nın bazı bölgelerinde yaşayan penguen türleri de var. Penguenler ortalama 80 santimetre uzunluğunda ve 5 kilogram ağırlığında olur. Antarktika’da yaşayan “imparator penguen” en büyük penguen türüdür. Bu penguenin boyu yaklaşık 1,1 metre uzunluğunda, ağırlığı da 40 kilogramdır. En küçük penguense Avustralya’da yaşayan “mavi penguen”dir. Yaklaşık 40 santimetre uzunluğunda ve 1 kilogram ağırlığındadır.

Penguen Türleri

Penguenler, zamanlarının çoğunu suyun altında avlanarak geçirir. En sevdikleri besinler, balıklar, kabuklu canlılar ve mürekkep balıklarıdır. Besinlerini avlarken gagalarını kullanırlar. Gagaları, besinleri kolay yakalamak ve yemek için duruma biçimde gelişmiştir. Örneğin, balıklarla beslenen penguenlerin gagaları ince ve uzundur. Kabuklu canlılarla beslenenlerinse kısa ama kalındır. Tüm gün av peşinde, denizin derinliklerine dalıp çıkan penguenler çok iyi yüzücüdür.

Penguen Su Altında

Kemiklerinin ağır olması, suya kolayca dalabilmelerini ve suyun altında kalabilmelerini sağlar. Sert ve dar kanatlarını çırparak daha derinlere de dalabilirler. Dalmak, penguenlerin en sevdiği işlerden biridir. Hatta bazı zamanlar, yalnızca oyun oynamak için bile dalarlar. Ancak suyun altında çok uzun süre kalamazlar, çünkü orada soluk alıp veremezler. Bu nedenle zaman zaman su yüzeyine çıkıp soluk alırlar.

Penguenler üşür Mü

Denizin içinde bu kadar çok zaman geçiren penguenler üşüyebilir diye düşünebilirsiniz. Ancak penguenlerin kısa ve sık tüyleri derilerinin ıslanmasını engeller. Bu yüzden üşümezler. Ayrıca derilerinin altındaki kalın yağ tabakası da penguenleri soğuktan korur. Deniz suyuna göre daha soğuk olan karadaysa işler değişir. Ancak penguenler bunun için bir çözüm bulmuşlar: Birbirlerini iyice sokulup içiçe çemberler oluşturarak soğuktan korunmak! Ancak bu durumda en dışta kalan penguenler üşür. Bunun için yetişkin penguenler sırayla en dış çembere geçer.

Penguen Ailesi

Penguenler Nasıl Çoğalır?

Penguenler, yumurtlayarak çoğalır. Anne penguen yılda bir kez, bir ya da iki yumurta bırakır. Baba penguenin görevi işte o an başlar. Baba, yumurtayı içinden yavru çıkana kadar soğuktan ve tehlikelerden korur. Bunun için yumurtayı ayaklarının üzerindeki özel bir derinin içinde saklar. Bu, bir çeşit “kuluçkaya yatma” yöntemidir. Kuluçka dönemi penguen türüne göre 30 – 60 gün kadar sürer. Kuluçka dönemi bitip yavru penguen yumurtadan çıkana kadar baba bir an olsun yumurtadan ayrılmaz. Nereye giderse gitsin onu sımsıkı tutmaya devam eder. Kuluçka döneminde hiçbir şey yemez ve çok zayıflar.

Penguen Yumurta

Anne penguen, bu sırada yavrusuna besin hazırlamak için denizde sürekli avlanır. Yavru yumurtadan çıktığında anne onu beslemeye başlar. Yaklaşık 2 hafta sonra yavru penguen diğer yavru penguenlerin arasına karışır. Artık anne ve baba avlanmak için denizlere açılabilir. Yavru bu süre içinde diğer yavru penguenlerin de bulunduğu “kreş” adı verilen topluluğa katılır.

Penguen Kreş

Kreşin başında birkaç yetişkin penguen durur ve yavrulara göz kulak olur. Yavrular, tıpkı büyüklerinin yaptığı gibi birbirlerine sokulup soğuktan korunur. Anne ve baba penguen denizden geldiğinde yavrularını almak için kreşe gider. Yavrularını seslerinden ayırt ederler. Çünkü penguenler, sese çok duyarlıdır. Öyle ki yavrularının sesini binlerce ses arasından kolaylıkla ayırt ederler.

Penguen Tüy Dökme

Penguenler her yıl bir kez tüy döker. Bu, genellikle üreme döneminden hemen sonra olur. Böylece eskiyen tüylerin yerine yenileri çıkar. Yaklaşık 20 gün sonra tüm tüyler yenilenmiş olur. Tüylerin yenilendiği dönemde penguenler suya girmez, çünkü tüyleri azaldığından suda üşürler.

Eğlenen Penguenler

Penguenler, eğlenmeye de zaman ayırır. En çok da yüksek buzullardan ya da uçurumlardan denize atlamayı severler. Bunun için birbirlerinin arkasında peş peşe durup heyecanla atlamak için sıranın kendilerine gelmesini beklerler. Dalıp karaya çıkmak, sonra yine denize atlamak bu hayvanların en büyük eğlencesidir. Ayrıca dalgalar üzerinde sörf yapmak da vazgeçemedikleri oyunlardandır.

Kayan Penguenler

Penguenler çok hızlı yürüyemez. Bu nedenle bazen kayarak ilerlerler. Ancak ayaklarının değil, karınlarının üzerinde! Önce, karın üstü yere yatarlar, sonra da kanatları ve ayaklarıyla dengelerini kontrol ederek kayarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*