Peki Ya Neydi AŞK?

Neydi ? Bilinenlerin ve bilinmeyenlerin aynı yerde toplandığı çözümsüz bir denklem miydi? Terkedip gittiğinde oyuncağı elinden alınan şımarık bir çocuk gibi ardından ağlanan mıydı? Defalarca seni kırıp dökse de tekrardan bir araya getirbilen miydi? Zaman kavramından bihaber olup istediğinde bir anda karşına çıkan, senden sıkıldığında da haber vermeden çekip giden miydi? Değerini kıymetini bilene bile hiç düşünmeden sırt dönen miydi? Onu yaşamana izin verdiğinde benliğinde kaybolduğun, seni senle bıraktığında ise yokluğunda kahrolduğun muydu yoksa?

Doğru ya neydi bu aşk? Onu anlamlandırmaya çalıştığında sana sadece hislerle cevap veribilendi bence. Yanı başındayken sevgiyi iliklerine kadar hissettiğin, yok oluşunda ise hüzünün her halini yaşadığın… Tek bir kuralı vardır artık aşkın; aşık olabilmek için, aşık olunabilir olmak.

Peki ya noldu uğrunda ölünecek Leyların, o aşkı yüreğinde taşıyacak Mecnunların olduğu aşklara? Leyla’sını öpüp koklayamadı diye onun yaşadığı sokaktan geçen köpeğe sarılan Mecnunlara? Herşey gibi onlar da değişti, kaybolup gitti elbet.

Peki ya eskilerde neydi aşk? Daha ilk gününden varlığına gözü kapalı inanılan, zamana aldırmadan ilk gün gibi yaşanan ve terk-i diyarın sadece ölümle mümkün olduğu duygulardı. İşte o zamanlar gerçek değerini bulurdu aşk. Belki de o yüzden bırakıp gitmezdi eski aşıkları. Belki de sırf kendisine verilen kıymet bitip gitmesin diye hep ayrı kılardı gerçekten sevenleri.

Şimdilerde ise galası olmayan tek sahnelik bir oyun. Ömrü sadece onu ne kadar yaşatabildiğine bağlı. Yoksa bir anda gelir, bir anda gider. Ve giden aşkın ta kendisi ise bir ömür düşündürür, özletir kendini.

Bu yazı 29 Eylül 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.908 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*