Pedikür Nasıl Yapılır?

Sürekli pedikür yapma imkanına sahip olamayabilirsiniz veyahut pedikür ücretleri bütçenize uygun olamayabilir. Evinizdeki kendiniz pedikür bakımınızı yapabilirsiniz. Banyo sonrası pedikürü yapmanız hem işinizi kolaylaştıracak hem de pedikürün çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Evinizde düzgünce pedikür bakımınızı, kolaylıkla yapabilirsiniz.

pedikür

Malzemeler:

Ayaklarınızın sığacağı bir leğen
Oje
Pamuk
Aseton
Et makası
Kağıt havlu
Topuk törpüsü
Kolonya
Kağıt törpü

Öncelikle tırnaklarınıza oje sürmüşseniz aseton ve pamuğu kullanarak, temizliyorsunuz. Sonrasında ayaklarınızı 30 ile 33 derece arasındaki saf sabunlu su karışımında 15 ile 20 dakika arasında bekletiniz. Böylelikle ayak topuklarınız ve tırnak etleriniz yumuşayacaktır. Topuk deriniz fazla sert ise topuk törpülerini kullanarak, derilerinizi yumuşatabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken ayağınız ne ıslak ne de çok kuru olmalıdır, ortasını ayarlamalısınız. Cildin fazla hassas ve ince olduğu bölgelerden kaçınmalısınız. 15 günde bir pedikür bakımı yaptırıyorsanız ve topuk deriniz sert ise her pedikürde topuk törpüsü yapmalıdır. Tırnak dipleriniz törpü yardımı ile açıp, pedikür bakımına hazırlayınız.

Tırnak diplerinizdeki ölü derileri tırnak eti makası yardımı ile ay şeklinde çok fazla derine gitmemek ve kanatmamak şartı ile kesiniz. Bu konuda kendiniz yapmasanız iyi olur, bu konuda tecrübeli kişilere yaptırabilirsiniz. Ayak tırnaklarınızdaki batmaları önlemek için tek seferde derin olmamak şartı ile ve kenarlarında küt bırakmamak kaydı ile kesiniz. Ayak tırnaklarınızı da tıpkı el tırnaklarınız gibi tırnağın alt tarafından törpüleyiniz. Genellikle küt törpü kullanılmaktadır. Kenarların tırnağa batmaması için oval törpülenir. Metal törpüler ise tavsiye edilmediğinden dolayı kağıt törpü alternatif olabilir.
Evinizde hazır peeling varsa masaj hareketleri ile ayağınıza uygulayıp, ayaklarınızı yıkayınız ve ardından kurulayınız. Kolonya ile de tırnaklarınızda oluşmuş veya oluşmakta olan mikropları temizleyiniz. Bu işlemleri de yaptıktan sonra oje kısmını uygulayabilirsiniz. Ayak tırnaklarınıza ojenizi sürmeden önce koruyucu cilayı sürünüz. Ardından ojeyi sürebilirsiniz. Oje de renk seçimi size kalmış fakat koyu renk ojeler uzun süre tırnağınızda kaldığında tırnağın sararmasına neden olabiliyor. Birde oje sürerken ayak parmaklarınızın arasına pamuk koymanızda fayda var. Oje kuruyana dek parmaklarınızın birbirine değip, ojenin bozulmasını önlemektedir. Kış ayalarında 1-2 ay oje sürmezseniz eğer ayak derisi nefes alıp, tırnaktaki sarılıkların giderilmesini sağlar.

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra malzemelerinizi kolonya yardımı ile temizleyiniz. Pedikür bakımınızı kolaylıkla evinizde yapabilirsiniz. Püf noktaları atlamazsanız ve yapılması gerekenleri düzenli ve güzelce yaptığınız sürece herhangi bir sorun ile karşılaşmayıp, pedikür bakımınızı eksiksiz tamamlamış olursunuz.

Bu yazı 22 Ocak 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.452 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*