Pazılı Pırasa Nasıl Yapılır?

Pazı pek bilinen bir sebze değil gibi görünse de aslında kullanım alanı epey fazla. Böreklerde ya da diğer sebzelerin yanında da kullanılabiliyor. En çok bilinen hali de pazı sarmasıdır. Aslında ıspanağa çok benzer. Çeşitli sebzelerle karışık kullanabilirsiniz, biz de pırasa yaparken pazı kullandık. Peki pazılı pırasa nasıl yapılıyor?

Malzemeler:
2 sap pırasa
yarım demet pazı
100 gr kıyma
2 adet orta boy havuç
1,5 tuz
1 orta boy soğan
1 yemek kaşığı domates salçası
1 fincan pirinç
1 çay bardağı yağı veya 2-3 kaşık margarin

Pırasaların en dış kabuğunu atıp en fazla 1 cm eninde doğrayınız. Koyu yeşil kısımlarını tercih etmezseniz daha iyi olur. Bu bölüm doğranırsa yerken ağızda kamaşma yaratıyor ve iyi olmuyor. Havuçları da soyduktan sonra daha ince dilimler halinde doğrayınız. Pazıları da yıkayıp aynen marul doğrar gibi doğrayın. Soğan soyulup küçük küpler halinde doğranır. Pirinci de yıkayıp hazırlayın.
Tencereye yağı koyup içine kıymayı ve soğanı atın ve pembeleşinceye kadar kavurun. Salçanızı ilave edip karıştırın. Pırasa, havuç, pazı, pirinç ve tuzunu ilave edip karıştırın.
1 çay bardağı su ilave edilip kaynatmaya devam edilir. Yaklaşık 20-25 dakikada pişmesi gerekir. Pişme kontrolü pirinç ve havuca bakınız.
Yemeği yerken pazının verdiği tada hayran olacaksınız. Bizden söylemesi.
Afiyet olsun.

Bu yazı 10 Şubat 2010 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 11.602 defa okundu.

Bu yazı için 2 yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*