Tarih boyunca kutlamaların vazgeçilmezi: Pasta

Özel günlerin vazgeçilmezi olan pasta, insanların önemli günlerinde en çok tercih ettikleri, yerini başka hiçbir tatlının tutmadığı bir yiyecektir. Mesela doğum gününde henüz sütlaç kaşıklayan bir kalabalık görülmemiştir.

Pasta Tarihi

Büyük küçük herkesin sevdiği, hatta bazıları için özel bir müptelalık yapan bu hamurlu, kremalı tatlının tarihi, Antik Çağ’da pişirilen keklere dayanmaktadır. Tabi o zamanki kekler şimdiki gibi kakaolu, üzümlü ya da pandispanya değillerdi. Balla yapılmış gibi bir şeydiler. E haliyle kek dediğin fırında pişiyordu ve fırınla pişirme tekniklerini ilk geliştirenler de Antik Mısırlılardı.

Antik dünyada ve kek, dini törenlerin vazgeçilmez bir unsuruydu ve bugün törenlerdeki pasta yeme adeti Antik Çağ’daki dinsel ritüellere dayanır. O zamanlar keklerin şekilleri genelde yuvarlak yapılırdı. Çünkü bu şeklin yaşamın döngüsel doğasını ifade ettiğine, hayat anlamına geldiğine inanılırdı.

İnsanları mutlu eden bu tatlıya 13. yüzyılda İngilizler kek adını vermişlerdir. Araştırmalara göre, modern denilebilecek keklerin yani pastaların yapılmaya başlandığı dönem ise 17. yüzyıla denk gelir. Tabi ki bu denk gelişte, fırınlamanın gelişimi, şeker gibi rafine yiyeceklerin üretimi, kalıpların geliştirilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Bugünün bildiğimiz anlamdaki pastaları ise 19. yüzyılda Amerika’da pişirilmeye başlanmıştır.

Pastaların üzerinin sayı, kelime ve şekillerle süslenmesi pastacılığı daha bir almış yürütmüştür. Hele 1920 yılında şu hepimizin bildiği ve “İyi ki dooğduuun…” diye söylediğimiz “Happy Birthday To You” şarkısının bestelenmesinden sonra pastaların üzerine en çok yazılan cümle bu olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*