Paşa Lokumu Nasıl Yapılır?

Lokumun diğer tatlılara nazaran bizim için farklı bir önemi vardır. Önemli günlerde lokumlar ikram edilir. Osmanlı’dan miras bırakılan lokum, bizim tatlımız olduğundan dolayı ister istemez tercih ediliyor. Lokumun kendine has tadı ise her zaman damakta kalmayı başarmıştır. Lokum genel olarak şahane olsa da paşa lokumunun tadı bir farklı diyebiliriz. Paşa lokumu, diğer lokumlardan çok daha fazla tercih ediliyor çünkü tadı bir başka!

 

paşa loumu

Muhallebisi için gerekenler;

1 su bardağı un
1 paket vanilya
50 gram tereyağı
1 su bardağı şeker
1 litre süt

Tabanı ve arası için gerekenler;

1 poşet kremşanti
1 çay bardağı ceviz
1 su bardağı süt
Hindistan cevizi

Un, şeker ve süt iyice karıştırılarak muhallebi göz, göz olana dek iyice pişiriniz. Pişirdikten sonra vanilya ve tereyağını ekleyip, 10 dakika mikser ile karıştırınız. Böylelikle lokumun muhallebisini hazırlamış olursunuz.

Fırın tepsisinin tabanında boşluk bırakmadan hindistan cevizini yerleştiriniz. Sonrasında üzerine yavaşça ve güzelce fazlasıyla titiz davranarak muhallebiyi seriniz. Ardından soğumaya bırakabilirsiniz. İyice soğumasının ardından 1 su bardağı sütü ve çırpmış olduğunuz kremşantiyi, tatlının üstüne güzelce yayıp, cevizleri serpiniz. İşlemlerinin ardından da lokumu 2 ile 3 saat arasında buzdolabında dinlendirmeye bırakınız. Sonrasında afiyetle yiyebilirsiniz!

Paşa lokumu için açıkçası fazla uğraşmıyorsunuz. Evinizde paşa lokumunu yapmanız aslında çok daha sağlıklı diyebiliriz. Hem maliyet konusunda da size sıkıntılar çıkartmıyor. Yaptığınız paşa lokumunu yediğinizde, uğraşınızdan dolayı pişman olmayacaksınız ve olumlu tepkilerle karşılaşacaksınız!

Bu yazı 15 Mart 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 9.519 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*