Organik Islak Mendil Nasıl Yapılır?

Islak mendillerin içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız, özellikle bebeğiniz için endişe duyuyorsanız veya çok hassas bir cildiniz varsa; evde kendiniz yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bebek sabunu ve hindistan cevizi yağı kullanarak, organik ıslak mendil yapacağız.

Malzemeler:
1 adet kağıt havlu
Kağıt havlunun yarı boyunu içine alabilecek boyutlarda 2 adet kapaklı kap
4 su bardağı su (Mümkünde steril saf su)
2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
2 çorba kaşığı;
Bebeğiniz için yapacaksanız: Organik sıvı bebek sabunu
Kendiniz için yapacaksanız: Tüm doğal yüz yıkama sabunları olabilir (sıvı)

ıslak-mendil-yapımı-01

İlk önce keskin ve tırtıklı bir bıçak ile kağıt havlumuzu tam ortasından dikkatlice kesiyoruz. Kesme esnasında dağılan kağıt talaşlarını temizliyoruz.

ıslak-mendil-yapımı-02

Ve 2 parçayı da 2 adet kap içerisine dikey olarak yerleştiriyoruz.

Şimdi geldik kağıt havludan ıslak mendil nasıl yapılır?

Hindistan cevizi yağı 76°’lik bir erime noktasına sahiptir. Elinizde buluna yağ tamamen sıvı halde değilse, öncelikle hafif bir ısıyla tencerede sıvı hale geçmesini sağlayın.

Neden hindistan cevizi yağı?

Doğal, antibakteriyel ve mikrobiyal özelliğe sahiptir. Ayrıca cildiniz için mükemmel bir nemlendiricidir ve harika kokuyor! Normal bir losyon yerine bunu kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Islak mendil sadece nemlendirici özelliği ile değil temizleme özelliğiyle de kullanılan bir üründür. Temizlik kısmı için bebek sabunu ya da yüz temizleme sabunu kullanacağız.

Kesilmiş kağıt havlunuz ve kaplarınız hazırsa buyrun başlayalım;

Öncelikle her bir kap için 1 bardak saf su, 1 kaşık hindistan cevizi yağı, 1 kaşık organik sabunu kabın içine katıp iyice karıştırıyoruz. Ardından kestiğimiz kağıt havlunun kesilen yüzleri aşağı gelecek şekilde karışımın içine daldırıp kapağını kapatıyoruz.

Karışımın bütün kağıt havlunun eşit olarak emmesi için kabı dikkatlice ters çeviriyoruz.

ıslak-mendil-yapımı-03

5’er dakika arayla 4-5 sefer çevirme işlemini yaptıktan sonra artık organik ıslak mendilimiz hazır!

ıslak-mendil-yapımı-04

Rulonun iç kısmında bulunan kalın kartonu döndürerek çıkartıyoruz. Böylelikle ilk parça orta kısımdan alınabilecek şekilde yukarı doğru çıkıyor. İstediğiniz kadar çekip, kullanabilirsiniz. İşiniz bittiğinde kapağını kapatmayı unutmayın! :) Güle güle kullanın.

ıslak-mendil-yapımı-05

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

  • Organik ıslak mendil tam doğru bir terim olmamış çünkü kağıt havlu ve tuvalet kağıtlarında bir sürü zararlı kimyasal var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*