Okey Oyunu Tarihi

13. yüzyılda Çinliler tarafından oynanan do mino oyununun okeyin atası olduğu söylenmektedir. 14. yüzyılın sonlarına doğru Çinlilerle sıkı fıkı olan Acemler, bu oyunu onlardan öğrenmiş ve her fırsatta okeye dörtlü arayarak ha babam oynamış ve zamanla üzerinde birtakım değişiklikler yaparak bugün bildiğimiz anlamdaki okeyin temellerini atmışlardır.

Okey Oyunu

Tabi o günkü adı okey değil, Arapça sıralı taşlar anlamına gelen “el turaft” idi.

Önceden oyuncular domino oynarlarken taşları ellerinde tutarlardı ve bu da bazı zorluklar oluştururdu. Acemler buna da bir kolaylık düşünüp üzerine taşları dizecekleri bir tahta parçası icat ettiler.

Daha sonra domino taşları üzerindeki sayıları ve belirten noktaları gerçek rakamlarla değiştirdiler. Dominonun bu değiştirilmiş şekli bir yüzyıl boyunca tüm İran, Arap ve Fars diyarlarında oynandı.

Türkler bu oyunu 15. ve 16. yüzyılın sonlarında Araplarla ilişkileri sonucu öğrendiler ve hatta saraylarına kadar soktular. 17. yüzyılın ortalarında Osmanlı saray okulu Enderun tarafından sıkça oynanan el turaft, Enderun hocası Hacı Marufi tarafından yeniden ele alınarak oynanış şekli ve kuralları değiştirildi. Daha sonra Hacı Marufi’nin talebeleri hocalarının bulduğu oyunu daha da geliştirerek bugünkü okeyi oluşturdular.

Osmanlı sarayında oyunun bu değişmiş şeklinin adı el turaft’tan, birbirinin taşlarını anlamak manasına gelen “ol kıraat-iseng” olmuştur. Bu söyleniş günümüze gelene kadar değişmiş, özellikle yabancı dil etkileri sonucu “okey” adını almıştır.

Bu yazı 04 Eylül 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.051 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*