İşyerine Giderken Nasıl Giyinilmelidir?

Hemen hemen en büyük sorunlardan biridir bu kadınlar için, “işe giderken nasıl giyinmeliyim, nasıl hazırlanmalıyım” sorusuna cevap bulmak bir hayli zaman kaybettirir. Aslında ne istediğini bilmek ve çalıştığınız işyerinin giyim konusunda varsa kuralları ve prosedürlerini bilmek işinizi bir hayli kolaylaştırır. İşyerinizin belli bir kıyafeti varsa bu “ne giyeceğim” derdi biraz ortadan kalkar lakin bu durumda da sürekli temiz tutmak için bir hayli efor sarfedersiniz.
Ancak ne giyerseniz giyin belli bir takım özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

iş yeri kıyafet

 • Yeni başladığınız iş yerinde eğer çalışanların geneline bakmanıza rağmen kararsız kaldıysanız, en iyi bilgiyi insan kaynakları departmanından alabilirsiniz. Eğer büyük bir firma değilse zaten işvereniniz bu konuda açıklama yapacaktır.
 • Eğer katılmak durumunda olduğunuz bir toplantı varsa bu toplantının ciddiyetine uygun şekilde giyinmelisiniz. Diğer günlerden farklı olmasına rağmen giydiğiniz kıyafet sizi aynı zamanda rahat ettirecek olmalıdır. Siyah bir etek – ceket ya da pantolon – ceket takım sizi her yerde kurtarabilecek bir kıyafettir ve her gardıropta mutlaka bulunması gerekir.
 • Kıyafetlerinizi alırken en baştan dikkat etmeniz gereken özellik hemen buruşmayan ve kaliteli kumaştan yapılması gerekliliğidir. Böylece gün boyunca iş yerinizde rahatsızlık çekmeden çalışabilirsiniz.
 • Giysileriniz mutlaka temiz ve ütülü olmalıdır. Sadece işyerinizde değil hayatınızın birçok alanında kirli ve buruşuk giysiler sizin hakkınızda kötü izlenim bırakabilir.
 • Jean pantolonlarla çok rahat etmemize karşın özellikle kamu dairelerinde ve bazı işyerlerinde giyim prosedürlerine uymaz, bu nedenle bu prosedürlerde yer alıp almadığına dikkat edin.
 • Kolsuz bir bluz giyecekseniz yanınızda kıyafetinize uygun bir hırka ya da ceket bulundurmayı ihmal etmeyin. Gereken yerlerde ceketinizi giyerseniz çok ciddi bir çalışan olarak nitelendirilirsiniz.
 • Bazı işyerleri için açık ayakkabılar uygun olmayabilir bu nedenle sizi rahat ettirecek kapalı fakat çok yüksek topuklu olmayan ayakkabılar kullanmaya çalışın, gün içinde çok az yorulmuş olursunuz.
 • Gardırobunuzda mutlaka beyaz ve mümkünse dar kesimli ( kadınlar için) bir gömlek bulundurmaya dikkat edin, en kararsız kaldığınız anlarda bile her türlü kıyafet ile tamamlayabileceğiniz için çok büyük bir kurtarıcınız olacaktır.
 • Çok ağır makyaj yapmaktan kaçının, hafif bir fondöten, biraz allık ve ruj ile yüzünüze canlılık kazandırabilirsiniz. Ağır bir makyaj hem çok iyi etki bırakmaz hem de sürekli makyajınızı tazelemek durumunda kalabilirsiniz.
 • Dilerseniz kıyafetinizi, fular, bilezik, kemer gibi aksesuarla tamamlayabilirsiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken nokta çok aşırıya kaçmamaktır.
 • Ayrıca bu kurallara ilk iş görüşmenize giderken de dikkat etmeniz gerekir, bunu da başka bir yazımızda açıklayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*