Nesli Tükenen Hayvanlar Nelerdir?

Bildiğimiz kadarıyla sayıca en az kalan hayvan Pinta Adası Dev Kaplumbağası‘dır. Bu türün hayatta olan tek bireyi Yalnız George isimli kaplumbağadır.

Yalnız George

Güney Amerika açıklarındaki Galapagos Adaları’nda yaşayan Yalnız George’un yaklaşık 100 yaşında olduğu düşünülmektedir. Fakat George belki de, soyu tükenme tehlikesi en fazla olan tür değildir; zira gayet sağlıklı ve zinde bir hayvan olan George daha uzun yıllar yaşayabilir çünkü dev kaplumbağalar çoğu hayvana göre daha uzun yaşar. Dolayısıyla, bu türün soyu tükenene kadar başka türlerin soyunun tükenmesi olasıdır.*

* Yalnız George, bu yazının yayımlanmasından sonra, 24 Haziran 2012 tarihinde öldüğü için ne yazık ki Pinta Kaplumbağası’nın soyu tahminimizden çok daha önce tükenmiştir.

Dev Panda

Soyu tükenmekte olan hayvanlardan en ünlüsü olan dev pandanın aslında yeryüzünde en büyük tehdit altındaki hayvan olmadığını biliyoruz. Dev pandaların sayısının çok azaldığı kesin; uzmanlar Çin’deki bambu ormanlarında topu topu 1600 civarında dev panda kaldığını düşünüyor ve panda nüfusu olasılıkla azalıyor. Bununla birlikte, pek çok hayvanın soyu dev pandaya göre çok daha büyük risk altında.

Spix Papağanı

Bazı türlere doğal ortamda artık rastlanmadığı halde, bu türlere ait esaret altında yaşayan bazı bireyler olduğu için, söz konusu hayvanların soyu resmi olarak tükenmiş gözükmüyor. Bunlardan biri olan Spix Papağanı türünün yaşayan birey sayısı 120 ve bunları hepsi ya hayvanat bahçesinde ya da evcil hayvan olarak yaşamını sürdürüyor.

Meksika Yunusu

Diğer hayvan türlerinin nüfusu daha geniş olsa bile bu türler de büyük bir tehditle karşı karşıya ve soyları tükenme tehlikesi altında. Bunlar arasında Cava Gergedanı, kaplan ve dağ gorili gibi iyi bilinen pek çok türün yanı sıra, Meksika Yunusu, Büyük Bambu Lemuru (Madagaskar’da yaşayan maymun benzeri bir hayvan), Afrika Antilobu ve çoğu insanın adını bile duymadığı pek çok başka hayvan da var.

Nesli Tükenen Hayvanlar

Toplamda yeryüzünde, soyu had safhada tükenme tehlikesi altında olan 2000’i aşkın hayvan türü bulunuyor ve bunlar sadece bizim bildiklerimiz; soyu tehlikede olan bilmediğimiz binlerce başka tür var. Fakat bu türler yok olmaya mahkum değil elbette. Gri Balina buna mükemmel bir örnek: 1946 yılında gri balina için ticari avlanma yasağı getirilmesinin ardından, bu türün nüfusu bir kaç yüz bireyden 20 bin bireye yükselmiştir. O halde yeterince gayret gösterirsek, çevre korumaya yönelik çabalarımız soyu tehlikede olan hayvanların neslinin tükenmesini önleyebilir.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*