Nektarin Hakkında Bilgi

Şeftali ağacına aşılanarak elde edilir. Tüysüz bu meyve, şeftaliden daha koyu renkli ve daha tatlıdır. C vitamini açısından zengin, lifli, yağsız ve sulu bir meyvedir. Yaklaşık 150 çeşidi vardır. Yetiştirme koşullan yakın akrabası şeftaliye çok benzer.

Sağlıklı gelişmesini istiyorsanız, onu da şeftali gibi kumlu, killi, çakıllı, çabuk ısınan topraklarda yetiştirin. Dikim için en uygun zaman sonbahar aylarıdır. Aynı şeftali gibi kışın soğuk geçtiği bölgelerde dikimi ilkbaharda da yapabilirsiniz. Diğer ağaçlarına göre daha çok budanmak ister. Bunun nedeni meyvelerinin bir yaşındaki dallarda oluşmasıdır. Her yıl düzenli olarak meyve alabilmek istiyorsanız, yıllık sürgünlerin her yıl yeterli miktarda olması gerekir.

İyi bir budama ve gübrelemeyle ağacınızın ömrünü uzatmak sizin elinizde. Değişik iklim şartlarına uyum gösterebilen bir meyvedir. Düşük kış sıcaklıkları ve ilkbaharın geç donları nektarini yetiştirirken karşılaşabileceğiniz engeller arasındandır. Erken çiçek açan bir türüdür. Çiçekler açıldıktan sonra meydana gelen ilkbaharın geç donlarından oldukça etkilenebilir. Yaz sıcaklığının düşük olduğu bölgelerde meyvelerinin olgunlaşması gecikebilir ve meyve kalitesi düşer.

Bu yazı 14 Temmuz 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.307 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*