Neden Yetki Hep Yetişkinlerdedir?

Doğrusunu söylemek gerekirse, bunu bazen ben de merak ediyorum. Bunu sormanızın nedeni belki de yetişkinlerin yaptığı bazı şeyleri anlamamanız ya da size doğru veya adil gelmeyen şeyleri yapmanızı istemeleridir. Eminim, size söylediklerini yapmak zorunda kalmasaydınız çok daha mutlu olurdunuz. Ve bazen – ben de o yetişkinlerden biri olduğum halde – yaşça benden büyük biri ya da işteki üstüm ne yapmam gerektiğini söylediğinde, ben de sinirlenebiliyorum ve yanıldıklarını düşünüyorum.

Yetişkin Kontrolü

Ama bir de şu var. Bizden yaşça büyük olanların, sahip oldukları engin hayat tecrübesi sayesinde – ve tabii bir de bizi fazlasıyla sevdiklerinden – bizim için en doğru kararları verdiğine güvenmeliyiz.

Şu anda böyle hissetmiyor olabilirsiniz, ayrıca yetişkinler de bazen hata yapar. Eğer kesin bir fikir ayrılığı yaşıyorsanız, düşüncenizi kızmadan, sakin sakin anlatmalı, onların size söyleyeceklerini dinlemelisiniz. Ama temelde şunu söyleyebilirim; insanlar yaşlandıkça edindikleri hayat tecrübeleri onların akıllı olduğu ve daha iyisini bildiği anlamına gelir; yetkinin hep onlarda olmasının nedeni bu. Günün birinde siz de olduğunuzda, tam olarak ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Yetişkin Baskısı

Yine de sizinle küçük bir sırrımı paylaşmak istiyorum. Bence yetişkinler hata yapabiliyor çünkü zamanla çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu unutuyorlar. O nedenle, yetişkinlere üç temel noktayı hatırlatabilirsiniz:

Bunlardan ilki, sizinle oyun oynamaya zaman ayırmalarının ne kadar önemli olduğu. Çünkü bazen çok çalışmaları gerekebiliyor.

İkinci olarak, başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğü konusunda endişelenmekten vazgeçmeleri, sadece kendileri gibi olmaları ve cesurca hayallerinin peşine düşmeleri gerektiğini hatırlatın. Hayallerin peşine düşmemek sizce de çok aptalca değil mi?

Ve son olarak, onlara her günü doyasıya yaşamayı ve şu anın tadını çıkarmayı, yarın için bugünden endişelenmemeyi öğretebilirsiniz. Çünkü yetişkinler özgür ve neşeli olmayı zamanla unutur, oysa siz bu konuda bir harikasınız.

Bu yazı 20 Nisan 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 385 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*