Neden Tuvalete Gideriz?

Ben canım istediğinde gidiyorum ama bazen kendimi tuvalete zor attığım da oluyor.

Çiş ve kaka yapma nedenlerimiz farklıdır. İdrar torbanız dolduğu zaman işemeniz gerekir. İdrar torbası, karnınızın altındaki bölgede bulunur ve gerçekten de bir torbaya benzer. Çiş (yani idrar) bu torbada birikir ve tıpkı hava üfleyerek bir balonu şişirdiğinizde olduğu gibi bu torbayı doldurur.

Tuvalet

İdrar torbası neredeyse tamamen dolduğu zaman beyninize bir sinyal gönderir, siz de çiş yapmak istersiniz. İdrar torbasının altında, büzgen kas adı verilen esnek bir halka bulunur; bu kas, idrar torbasının boynunu çevreleyen lastik bir banda benzer. Tuvalete gittiğiniz zaman bu esnek bandı gevşetip halkayı açarsınız. Böylece idrar torbadan boşalır.

Vücudunuzdaki kasların yapımı ve onarımı için her gün bir miktar protein yemeniz gerekir. Protein yumurta, süt, balık ya da et, peynir veya baklagiller gibi besinlerden gelir. Vücudunuz bu besinlerdeki proteinleri parçalayarak oluşan yapıtaşlarından tıpkı Lego setindeki parçaları birleştiriyormuşçasına kendi proteinlerini üretir. Bu proteinlerin hepsi, kaslarınızın ihtiyacı olan azot adlı elementi içerir.

Sorun şu ki, yeterli azotu almak için çok miktarda protein tüketmeniz gerekir ve azotun fazlası biraz zehirlidir, bu nedenle de ondan kurtulmanız gerekir. Vücudunuz bu işi azotu karaciğere göndererek yapar; azot burada üre denen maddeye dönüştürülür. Bol miktarda su içtiğiniz sürece üre kan akımıyla böbreklerinize ulaşır. Böbrekler geri dönüşüme uğrayabilecek kimyasalları süzerken suda çözünen üreyi idrarla atar.

Kuşlar çok fazla su içemez, aksi takdirde uçamayacak kadar ağır gelirler. Bu yüzden de azotu üre yerine ürik aside dönüştürürler. Urik asit beyaz renkli katı bir maddedir; işte bu yüzden kuşlar çiş yapmaz ama kakaları kısmen beyaz çıkar.

Public Restroom Doors

İki nedenle kaka yapmanız gerekir. Öncelikle, bitkilerden kaynaklanan sindirilmemiş liflerden kurtulmak için. Gıdalarla bol miktarda lif almamız gerektiği söylenir ve ambalajlı gıdaların üstünde içerdikleri lif miktarı yazar. Besinlerin çoğunu, 5-6 metre uzunluğunda, başparmağınız kalınlığında, içi boş bir boruya benzeyen incebağırsaklarınızda sindirirsiniz. İncebağırsaklar içindeki besinleri sıkıştırır ve katı lif parçaları varsa bu sıkıştırma işlemi çok daha kolay olur. Yani lifler sindirilmese bile diğer besinlerin sindirimine yardımcı olur.

Kaka yapmak, yaşlanmış kan hücrelerinizden de kurtulmanızı sağlar. Kan hücreleriniz akciğerlerinizden aldığı oksijeni vücudun her yerine taşır; bu da beyninizin ve kaslarınızın çalışmasını sağlar. Oksijeni taşıyan maddenin adı hemoglobindir. Son kullanma tarihi geçen hemoglobin kan tarafından karaciğere götürülür; karaciğer geri dönüşüme giren bölümleri toplar, geri kalan bölümse kakayla birlikte atılır. Hemoglobin yıkıldığı zaman kahverengi bir kimyasal olan bilirubine dönüşür. Kakaya rengini veren madde budur.

İşte bu yüzden tuvalete gidersiniz.

Bu yazı 09 Temmuz 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.717 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*