Neden Sonsuza Kadar Yaşayamayız?

Hepimiz sonsuza kadar yaşasaydık ve hiç kimse ölmeseydi, birkaç yıl içinde o kadar kalabalıklaşırdı ki, bırakın koşup oynamayı kıpırdayacak yer kalmazdı.

Bu tıpkı şuna benzer: Sizinle birlikte yaşamak için evinize hiç durmadan birileri geliyor ama evi büyütemiyorsunuz. Başlangıçta eğlenceli olabilir ama çok geçmeden ev o kadar tıklım tıkış olur ki yatacak yer bulamaz, kendi kendinize oyun oynayamaz hale gelir, yatağınızdan bile vazgeçmek zorunda kalırsınız!

Ayrıca sonsuza dek yaşasaydık, dünyadaki herkese yetmeyeceği için her şeyi yiyip bitirdikten sonra aç kalır, hastalanır ve kıtlıktan ötürü birbirimizle dalaşmaya başlardık.

En kötüsü, yaşam son derece sıkıcı ve yorucu hale gelirdi. Hayat, teneffüsü ya da tatili olmayan bir okula benzerdi. Aynı şeylerin sonsuza dek dönüp dönüp tekrarlandığı, başı sonu olmayan bir sürece dönüşürdü.

Sonsuza dek yaşamadığımız için, bir an önce büyümek isteriz; çoluk sahibi olur, sonra da yaşlanır ölürüz; böylece çocuklarımıza yaşamaları için alan açar, onların da aynı şeyi kendi çocukları için yapmasını ve bunun böyle sürüp gitmesini sağlarız.

Bu yazı 18 Şubat 2019 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 811 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*