Neden Para Kullanıyoruz?

Paranın olmadığı bir dünya hayal edin. Her şey çok karmaşık olurdu. Diyelim ki pizza almak istiyorsunuz. Pizzacıya gidip sipariş vereceksiniz. Ama unutmayın, ortada para falan yok. O halde pizzacıyı size pizza vermesi için nasıl ikna edeceksiniz? Haliyle pizzacının da sizin gibi ihtiyaçları ve istekleri var. Belki pizzacı da lezzetli bir pizzayı, sahip olduğunuz ya da yapabildiğiniz bir şeyle değiş tokuş etmeye hazır. Fakat yanınızda pizzacının istediği hiçbir şey yoksa hayal kırıklığına uğrarsınız, öyle değil mi?

Türk Parası

Şimdi de pizzacının cephesinden bakalım. Pizza yapmak için un, domates ve peynir alması gerek. Fakat paranın olmadığı bir dünyada pizzacı ihtiyacı olan un, domates ve peyniri çiftçiden nasıl alacak? Bu malzemeleri yaptıği pizzalarla değiş tokuş edebilir. Fakat ne kadar lezzetli olursa olsun, elinde ancak çiftçinin isteğini karşılayacak kadar pizza olacaktır.

İşte bu yüzden parayı icat ettik. Evet, para gökten yağmadı; topraktan bitmedi; onu biz icat ettik. Binlerce yıl önce, metal parçalarına belli bir değer vermeye ve bunları istediğimiz şeylerle değiş tokuş edebileceğimize karar verdik. Günümüzde para kağıt, plastik ya da elektronik olabilir. Önemli olan şunu bilmek: Para, bir değeri olduğunu ve istediğimiz şeyle takas edilebileceğini hepimizin kabul ettiği şeydir.

Pizzacı, size verdiği pizza karşılığında para almaktan mutluluk duyacaktır çünkü malzemeleri almak için o parayı çiftçiye vermesi gerektiğini bilir; çiftçi de parayı kendi ihtiyaçlarını (tahıl, gübre vb.) karşılamak için kullanacaktır.

Para, en muhteşem icatlardan biridir ama hiç kimse onun zeki mucidinin kim olduğunu bilmiyor ne yazık ki.

Bu yazı 25 Temmuz 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.340 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

  • bu lidyalılar niye parayı buldular ki? Başımıza bela oldu şimdi para olmasaydı takas yöntemiyle gül gibi yaşayıp gidiyorduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*