Ne Kadar Oyuncak?

Bütün anne babalar olarak çocuklarımızın en güzel ve en iyi oyuncaklara sahip olmasını istiyoruz hatta bazen bu çalışan ve çocuğu ile yeterince vakit geçiremeyen anne babalar için bir vicdan rahatlatma aracına dönüşebiliyor. (Çok mu klişe bir giriş oldu? :) ıhm devam edelim)

Fakat kendi oğlumda gördüğüm ve defalarca deneyimlediğim kadarıyla; çocuklar için bizim kafamızda büyüttüğümüz kadar ciddi bir mesele değil. Şöyle örnek vereyim;

Geçen gün bir süpermarkette çocuklar için olan şu çadırlardan gördüm. Oğlumun her fırsatta yastıklar, çarşaflar ve minderlerle kendine bir ev yapma çabası ve isteğini bildiğimden hemen aldım. Zaten gayet uygun bir fiyattaydı. Eve gelip kurmaya çalıştım ve fiyasko. Her ucuz şey gibi bu da beni hayal kırıklığına uğrattı. Kurmayı bırakın ayakta bile durmuyordu. Hemen götürüp iade ettim. Böylelikle hevesim kursağımda kalmış oldu neyse ki her ihtimale karşı oğluma çadırı göstermemiştim.

Bu sabah ise oğlumla beraber tekrar bir ev yapma girişimimiz oldu (ki sık sık yaparız) sonrasında sıkıldı ve evi öylece bırakıp gitti. Ama o evi yapana kadar bizim birlikte geçirdiğimiz yeni tabir ile ““, onun o evi yapmak için bulduğu çözümler ile yaratıcılığını gelişmesine olan katkısı bizim yanımıza kar kalmış oldu. Çocuklarımızın büyüklerini taklit etmek için her istediği şeyi alma imkanımız var mı? Olsa bile bu yeterince doğru mu?

Defalarca büyük heveslerle aldığım oyuncakların otuz dakika sonra kenara fırlatıldığını gördükçe bu konuda ki fikrim iyice oturmaya başladı. İstediği oyuncakları ve diğer şeyleri birlikte evde yaratma imkanınız varsa bence bazılarını almamak daha doğru. Hatta yoksa bile bu konuda kesinlikle bir sınır olmalı. Bu sayede hem çocuğun yaratıcılığı gelişir hem de sizinle geçirdiği vakit onu o oyuncaktan katbekat daha çok mutlu edecektir emin olun. Ona oyuncak almak yerine evde oyuncak yapmak için malzeme alın. Hem bu sayede yavaş yavaş el becerisini vs. de epey geliştirmiş olursunuz.

Peki sevgili anne babalar! Çocuklar için oyuncak; dünyayı keşfetme ve öğrenme aracı ise ve ilk öğretmenleri de bizler isek böylesi bir çaba bazı durumlar için daha doğru olmaz mı?

Bu yazı 29 Mart 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.385 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*