NASIL ZAYIFLANIR?

Günümüzde, özellikle kadınların en büyük derdi şişmanlık, fazla kilolar. Hele birde yaz ayı geldiyse giyilen elbiseler kiloları daha çok meydana çıkar ve bir zayıflama telaşı alır insanları. Sadece mayo giymek için bile zayıflama isteği kabarır. Yok, Seda SAYAN diyeti, yok Sibel CAN diyeti ana haber bültenlerinde bile yer almaya başlar. En büyük tehlikeyi de mantar gibi türeyen, bitkisel zayıflama ilaçlarının reklamları oluşturur.

İşte tam burada efsanevi, mucizevi ilaçlar çıkar ortaya. 1 ayda 6 kilo zayıflayabilirsiniz! Yok, artık daha neler.
İlk önce size bu tür şeylerin zararlarından bahsedeceğim. Evet, 1 ayda mucizevi kilolar verebilirsiniz. Fakat bu bir etki tepki meselesi gibidir. Ne kadar hızlı kilo verirseniz o kadar hızlı kilo alırsınız. Vücut ne olduğunu anlamadan daha kilonuza alışmadan verilen kilolar hemen geri gelir. Bu sadece iyi bir ihtimal.

Kullanılan zayıflama ilaçlarının sinir sistemini bozduğunu biliyor musunuz?

Bitkisel zayıflama ilaçlarının vücutta B1 vitamini (thiamin) eksikliğine yol açıyor. Bu da yürüme dengesizliğine ve istem dışı göz kaymasına yol açıyor. Thiamin eksikliği vücut metabolizmasını bozduğunu aynı durumun alkol bağımlılarında da gözlendiğini araştırmalarında gözlemlemişlerdir. Bu durum vücutta ciddi rahatsızlıklara yol açtığını fakat ilacın kesilmesinden sonra tedavi ile 1 ay içinde metabolizmanın normale döndüğünü açıklıyorlar.

Şimdi gelelim nasıl zayıflayacağımıza:

İlk önce şişmanlığın yani obezitenin hangi nedenlerden kaynaklandığını belirlemek lazım. Tabi ki bunu bir uzman yardımıyla tespit edeceğiz. Obezitenin birçok nedeni olabilir.

1. Aileden genetik olarak kaynaklanabilir. Üzülmeyin, genetik olması demek kilolarınıza mahkûm olduğunuz anlamına gelmez. Dengeli bir beslenmeyle kilolarınızı kontrol altına alabilirsiniz. Fakat zayıflamada genetik rahatsızlıklarda daha çok özen göstermek gerekir.

2. Dengesiz beslenme şişmanlığın en büyük nedenidir. Kişi dengesiz ve ya gereğinden fazla yemesi kilo almasına neden olur.

3. Alınan kaloriler yaktığınız kaloriden fazlaysa monoton hareketsiz bir hayatınız varsa buda kilo almanıza neden olabilir. Bunu da yaparak düzenleyebilirsiniz.

4. Özellikle kadınlardaki hormonel dengesizlik fazla kilolara neden olabilir. uzmanlara hormon testlerinizi yaptırmanızda fayda var.

5. Stres de kişinin fazla kilo almasına sebep olabilir. Bu tür fazla kiloların çözümü beklide en zorlarındandır. Çünkü psikolojide işin içine girdinden ağır bir süreç gerektirir. Özellikle stres altında olan kişilerin kendini yemeğe vermeleri bu süreci zorlaştırır.

6. Alınan ilaç ve geçirilen cerrahi işlemler insanların fazla kilo almasına neden olabilir. Özellikle depresyon ve hormon ilaçları, kortizon çok büyük rol oynar.

Kilolarımızın sebebini bulduktan sonra en uygun zayıflama yöntemini seçmeliyiz. Bunu biz değil uzman bir doktor seçmelidir.

Nasıl mı kilo vereceğiz? İşte bu soruyu cevaplama sırası geldi:

7. Açlık hissi hissettiğimizde hemen yemek yememeliyiz. Biraz bekleyelim ve daha sonra bu hissin azaldığını göreceksiniz. Bu durumda yemek, yemek yerine bir bardak suyla kendimizi yatıştıralım. Midemiz suyla dolduğundan açlık hissini bastırmış vücudumuzu kandırmış olacağız.

8. Yeri gelmişken hemen deyinelim. Su içmek zayıflamada çok etkilidir. Su içmek sağlığımız açısından ne kadar faydalıysa kilo vermekte de o kadar faydalıdır. Yemeklerden önce 2 bardak su içmek sizin daha az yemek yemenize yardımcı olacaktır. Ne kadar su içeceğimize gelirsek, normal bir kiloya sahip insanlar günde 2 litre su içmeli. Fakat her fazla 12 kilo için uzmanlar bu miktara 1 bardak su ilave edilmesini ister. Ayrıca yapılan 1 saat spor için de 1 litre ilave edilmesi gerekmektedir.

9. Rejim döneminde elma yemeğe özen gösterin. Kalorisi az ama bir o kadar da doyurucu bir meyvedir.

10. Düzenli beslenin. Az ama sık yemeye özen gösterin. Yüksek kalorili ve meşhur 3 beyazdan uzak durun. Sizi yemek, yemeğe iten televizyon izlemek vb şeylerden mümkün olduğunca uzak durun ya da bu esnada yemekten kaçının. Kızarmış ekmek ya da kalorisi daha az ekmekler tercih edin. Etlerinizi mangalda kızartarak kalorisini azaltarak tüketin.

11. Hareketsiz bir vücut aldığı kalorileri yakamaz. Bunun için vücudunuzu hareketlendirin, spor yapın. En güzel kalori yakma yöntemi yürüyüştür. Güne erken başlayın. Düzenli uyku uyumak ve güne erken başlamakta size faydalı olacaktır.

irade ve bir uzman yardımı şarttır. Tekrar söylüyorum, rejim yaparken kulaktan dolma bilgiler yerine bir uzmandan mutlaka yardım alın. Piyasadaki kilo verici haplara güvenmeyin. Bunlar sizi, tek başına zayıflatmaz sadece zayıflamanıza yardımcı olur. Gerisi sizin iradenize ve bilinçli beslenmenize kalıyor. Düzenli beslenmek ve bunu sporla desteklemek sizin kilo vermenize yetecektir.

Bu yazı için 8 yorum yorum yapılmış.

 • hiç kullanmayın ben kullandım dahada şiştim

 • yha nasıl yapılır acaba onu koyarmısınız

 • yha nasıl yapılır ödevim var

 • önerileriniz ve görüsleriniz icin cok tesekkür ederm ve neslihanada bi önerim var sen tüm istenenleri yaptınmı abur cuburdan uzak durup bolbol su tükettinmi ve en önemlisi egzersiz ve spor yapıp yürüyüşe cıktınmı dengeli ve sık beslendinmi bence sen bunları tamamen yapmadınn herkese önerim istenenleri yapın kendi sağlığımız için

  bilgier için sağolun;))

 • açıklamalar için tyeşkür ederiz. aslında bizde yazıda açıkladık, spor ve diyet olmadan hiç bir şeye ulaşılamaz.

 • mucize denedim gerçek sizde deneyin.

 • sonuçtan memnun kalmanıza çok sevindik leyla hanım.
  güle güle kilolar.:)

 • ah şu kılolar ben futbolcuyum tam 3 senedir futbol oynamıyorum tam 15 kg aldım herkes spor yapsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*