Nasıl Sağlıklı Zayıflanır?

Eğer her türlü tatlıya ve tuzluya ya da damak tadınıza uygun yiyeceklere hayır diyemiyorsanız bir süre sonra düzensiz bir şekilde kilo almaya başlarsınız. Özellikle kadınlarda, ama artık sıkça erkeklerde de görüldüğü gibi, bahar aylarından başlayarak sonbaharın üşüten günlerine kadar büyük bir dert olur bu fazla kilolar. Peki bu durumda nasıl sağlıklı zayıflayacağınızı düşünmeye başlarsınız değil mi? Çünkü sağlıklı olmayı ve formda kalmayı bir yaşam biçimi haline getirmek her bireyin ideali olmalı. Bu durumda kendinize bir rota belirlemeli ve bunun için biraz da çaba göstermelisiniz.

Sağlıklı Zayıflama

İlk olarak, ideal kilonuzu ve sizin sağlıklı olarak faaliyetlerinizi sürdürebilmeniz için yaşınız ve cinsiyetiniz gibi faktörleri göz önüne alarak günlük gerekli kalori miktarınızı hesaplamanız gerekir.
Daha sonra gün içinde içtiğiniz kahveden, yediğiniz meyveye kadar gün içinde tükettiğiniz herşeyi ve mümkünse bunların kalorilerini bir deftere yazın. Doğru miktarlar olmayabilir ama bu sizin gün içinde tüketim denetiminizi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

İkinci adım olarak, yaptığınız listede sizin için gerekli olmayan ve size kilo olarak dönüşen kalori miktarını hesaplayın. Ve bu yiyeceklerin size ne kadar gerekli olduğunu ve bunlardan taviz konusunu düşünmeye başlayın.

Üçüncü adımınızda öne çıkardığınız vazgeçilmesi gereken ve içeceklerin alternatiflerini bulun. Mesela sıcak bir yaz günü gazoz içerek serinlemek yerine içine bir dilim limon attığınız soda ya da maden suyunu tercih etmeniz daha önemlidir. Ya da acıktığınızda zeytinyağlı bir mevsim salatası tüketmek, sağlığınız için daha faydalıdır. Çok fazla kalori içeren patates, makarna, pilav gibi yiyeceklerin miktarını azaltıp sebzeleri tercih etmeniz gerekir. Ya da bu yiyeceklerin yağ içermeyen alternatif tariflerini bularak hem sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmemiş olursunuz. Hem de kilo vermek için önemli bir adım atarsınız.

Çok yağlı ve kızarmış bir porsiyon kırmızı et yerine tavuk ya da balığı tercih edebilirsiniz. Sabah kahvaltısında tahıl miktarını artırıp lifli yiyeceklere yönelebilirsiniz. Ağır bir yerine sabah bir adet elma ya da portakal yiyerek kahvaltınızdaki enerji miktarınızı arttırabilirsiniz.

Bir sonraki adımınızda kendinize bir menü hazırlayın. Yani haftalık yiyecek-içecek programınızı yaparsanız fazla kalorili yiyecek ve içecekleri sofralarınızdan uzak tutmuş olursunuz ve sürprizlerle programınızı bozmanıza gerek kalmaz. Ayrıca alışveriş listenizi de bu programa göre yaparsanız mutfağınızda kalorilere yer vermezsiniz. Alışveriş konusundaki en önemli nokta da mümkün olduğunca aç karnına alışveriş yapmamanızdır. Çünkü açken normalde yemek istemeyeceğiniz maddeleri de sepetinize eklersiniz. Bu da hem kilonuza hem de cüzdanınıza etki edecektir. Ayrıca alışveriş yaparken büyük paketler yerine küçük, tüketeceğiniz kadarını almak sizin şeytana uyup yeme isteğinizi azaltacaktır.

Beşinci adımda artık kendinizi denetleyip, programınızı belirlediğiniz için bu uygulamaları yaşamınızın bir parçası haline getirmeye bakın. Yani iş temposu gibi günlük uğraşlarda öğün atlamamaya, mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye dikkat edin. Eğer sürekli bir yemek düzeni oluşturamıyorsanız ve yağsız ve diyet ürünler içermeyen bir yemeğe çıkmak zorundaysanız da normal porsiyonların yarısını tercih edin. Bu en azından ekstra kalori almanızı önleyecektir. Çantanızda doyurucu ve sağlıklı, yağ içermeyen tuzsuz krakerler ya da enerjisi yüksek çerezler bulundurabilirsiniz.

Altıncı adım sadece kilo vermek için değil, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için zaten yapmamız gereken egzersizdir. Belirli bir düzende hergün yapılan koşu, yürüyüş, sportif aktiviteler hem sizin zinde olmanızı sağlayacak hem de programınızı destekleyecektir. En azından sabah yarım saat erken kalkarak 20 dakikalık bir yürüyüş yapmanız kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ya da işe gitmek için evden 10 dakika erken çıkıp bir önceki durağa yürümeniz bile sizin için önemlidir. Tabi daha programlı egzersizler ve aerobik yapmanız kilo vermenizi hızlandırır. Ama bunun programlı bir şekilde ve mümkünse bir danışman eşliğinde yapılması daha güvenilir sonuçlar verir. Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, eğer kendinize bu şekilde bir program belirleyecekseniz, aldığınız enerji ve kalori miktarını gözden geçirmeniz gerekir. Çünkü kalori miktarını azaltıp aynı zamanda ağır bir egzersiz programına başlarsanız, vücudunuz enerji alamadığı için bitkin düşersiniz.

Yedinci ve aslında tüm programın destekçisi ise kendine güven, istek ve gerçekçi olmaktır. Sağlıklı bir kilo kaybı hızlı bir şekilde gerçekleşebilir, ancak biraz sabır gerektirir. Zaten bizim istediğimiz kısa zamanda kilo vermek ve ardından bu kiloları eskisinden daha fazla almak değil, sağlıklı bir yaşam formuna ulaşmak olmalı. Herşeyden önemlisi sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Elbette siz dengeli bir programa ayak uydurmaya çalışırken sizi cezbeden yiyecekler, içecekler ve partiler olabilir. Küçük ama abartılı olmayan bir şekilde siz de kendinizi şımartabilirsiniz ama bunun sık sık yinelenmesine izin vermeyin. Kendinize ve bedeninize güvenin sonuçta siz karlı çıkacaksınız. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*