Nasıl Genç Kalabilirim?

Yaşlanıyoruz… Doğal olarak zamanı geri sarmak istiyoruz. Yoğun stres altında çalışmaktan, trafik sıkışıklığından, savaşlardan, ekonomiden, hatta tuttuğumuz takımın kötü gidişinden bile etkilenip, çöküyoruz… Sağlık sorunları başlamadan, bir çok şeye geç kalmadan önlem almak gerekiyor. kalmak için, zinde olmak için, stresten uzaklaşmak için, zayıflamak için bir sürü yol anlatılıyor. Bunların çoğu ticari kaygılarla yazılmış kitaplar, çoğu da zaten şarlatan. Bugün sizlere doğal yolları kullanarak (öyle zart yaprağını 3 dakika kaynatın, 5 dakika oranıza sürün, 2 dakika buranızdan için gibi şeyler değil) nasıl genç kalabileceğinizi, nasıl dinç kalabileceğinizi anlatacağız. Denemekten zarar gelmez, karar sizin.

Kendinize Bir Mola Verin

1. Kendinize Bir Mola Verin

Son çalışmalar, stresin; yaşlanmayı hızlandırdığını, vücutta fiziksel değişikliklere neden olduğunu göstermektedir. Stres altında hormonlar düzgün çalışmıyor, kan basıncımız dalgalanıyor, kalp daha hızlı atmaya başlıyor. İş hayatımızın stresi, trafik sıkışıklığı, maddi sıkıntılar, fiziksel ve duygusal sağlığımızı etkiliyor. Depresyon, obsesif öfke, düşmanlık, uykusuzluk, yüksek tansiyon, kalp krizi gibi stresin yol açtığı tüm sorunlar her yıl en azın %60 oranında artış gösteriyor.

Olayların bu yıkıcı zincirini durdurmak için en etkili yolun meditasyon yapmak olduğunu söyleyebiliriz. Massachusetts General Hospital’da yapılan 2005 tarihli bir çalışmaya göre; meditasyon, beyinde yaşa bağlı değişiklikleri önlemede yardımcı olduğunu gösteriyor.

Dene!

Günde bir veya iki kez, 10 ila 20 dakika süreyle; baş, boyun ve omuz kaslarınızı gevşetin, gözlerinizi kapatın. Sakin bir yerde oturun ve derin nefes alın. Yaşadığınız stresi unutmaya ve uzaklaşmaya çalışın. Hatta kendinize bir söz verin ve her derin nefes alışınızda onu tekrarlayın. İşiniz bittiğinde, gözlerini fazladan bir dakika boyunca kapalı tutun; yavaş yavaş günlük düşünceler zihninizde geri akmasına izin verin.

Meditasyon fikrine uzaksanız bunun yerine, koşma gibi aktif ve tekrarlanan bir şey yapın. Adımlarınızı ve nefesinizi dengelemeye çalışın, tek bir noktataya bakarak odaklanın. Kafanızdaki düşünceleri unutmaya çalışın.

Daha Fazla Yağ Tüketin

2. Daha Fazla Yağ Tüketin

Somon ve ceviz gibi yiyeceklerde bununan Omega-3 yağ asitleri, ruh halinizi istikrara kavuşturmak, kemik gücünü korumak ve vücuttaki ağrıyı azaltarak yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca Omega-3 depolanacak yağı, vücudun enzimlerinin yeteğini arttırarak daha hızlı dışarı atar ve bunların çoğunu enerji olarak kullanır.

Dene!

Yapılan araştırmalara göre günde iki gram omega-3 yağ asitine ihtiyaç duyarız. Ohio Cleveland Clinic anestezi bölümü başkanı Dr. Michael Roizen somon balığında 6.9 gram, cevizde 9.2 gram omega-3 olduğunu belirterek yine de aşırıya kaçmamanız konusunda uyarıyor. Sağlıklı şeylerin bile fazlası zarar. Yine de ihtiyacımız kadar tüketmeye özen gösterelim.

Koltuktan Kalkın

3. Koltuktan Kalkın

Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı kemiklerin oluşumunda yardımcı olur, kilo vermenizi sağlar ve ruhunuzu hafifletir. Ulusal Yaşlanma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar fiziksel egzersiz ile beyin gücü arasında bir bağlantı ortaya koymaktadır. “Günde sadece 10 dakika yürümek Alzheimer riskini %40 düşürür.” Fiziksek hareketlilik belleğinizin temizlenmesini sağlar ve stresi azaltır.

Dene!

Haftada 3 defa en az 20 dakika egzersiz için zaman ayırın. Zor değil. Yüzmek, bisiklete binmek, koşmak, yürümek hatta dans etmek, zevkle yapın.

Aşık Olun

4. Aşık Olun

Herkes aşkın güçlü bir tutku olduğunu bilir. Tutku da güçlü bir ilaçtır. Aşk sadece sevgiliniz veya evlendiğiniz kişi ile aranızda yaşadığınız bağ değildir. Kitap kulübüne katılmak, bir topluluğa düzenli olarak gitmek, hobi etkinliklerine katılmak da bir tutkudur. Normal şeylerden kurtulup düzenli olarak, zevk alarak yaptığınız etkinlikler de sizin sağlıklı yaşamanız için ihtiyacınız olan şeylerdir. Tabii ki sevgili ya da eş ile yapılan düzenli seks en iyi ilaçtır. Hem hareketlilik hem tutku vücudunuzun genç kalması için en iyi çözümdür.

Dene!

Ne pahasına olursa olsun sıkıntıyı kendinize yasaklayın. Sevgiliniz ya da eşiniz ile aşkınızı alevlendirin. Ya da zihinsel veya fiziksel olarak yeni bir aşk bulun. Resim yapın, bir kitap kulübüne katılın, yeni bir enstrüman çalmayı öğrenin. Enerjik kalmak, kendinizi canlı hissetmek için elinizden ne geliyorsa onu yapın.

Kırmızı Şarap İçin

5. Kırmızı İçin

Üzüm kabuğunda da bulunan resveratrol maddesi güçlü antioksidan özelliği E vitamininden 50 kat, C vitamininden ise 30 kat daha fazladır.
Diğer tüm fenolik bileşikler gibi, antioksidan aktivitesi olduğu düşünülür. Bu sayede, reaktif oksijen türevleri temizlenir, DNA hasarına engel olunur ve hücre membranına lipid peroksidasyonu önlenir.
Anti-aging etkilidir; yaşlanmayı yavaşlatıcı hatta yaşam süresini uzatıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu etkiyi, insülin sensitivitesini arttırması, sirtuin geninin (SIRT[1][7]) enzimatik aktivitesini arttırıcı etkisi, ayrıca mitokondri sayısını arttırıcı etkisi ve antioksidan etkisi ile gerçekleştirmektedir.
İnflamasyon karşıtı etkisi ile doku hasarı ve hücresel proliferasyonu baskılar. Cild yapısını korur.
Karaciğerden lipoprotein üretimi ve sekresyonunu baskılayıcı etkisi saptanmıştır. Kan yağlarını düşürücü etkisi saptanmıştır. Karaciğer hücre kültürü çalışmalarında, kırmızı üzümün hepatik LDL reseptör aktivitesini ve HMG-CoA redüktaz aktivitesini arttırdığı da saptanmıştır.
Anti-aterojenik (damar sertliğini önleyici) etkinin; artmış metabolik hız, antioksidan etkinlik, azalmış lipid peroksidasyonu sonucu olabileceği düşünülmektedir.
Vücut ağırlığının düzenlenmesine yardımcı olur.
Bir polifenol olan resveratrolün, vasküler tonus düzenleyici ve anti-platelet etkileri saptanmıştır.
Söz konusu etkileri ile resveratrolün yüksek vücut ağırlığının düzenlenmesi, kardiyovasküler, serebrovasküler hastalık, diyabet ve kanserle bağlantılı süreçlerde etkili olması söz konusudur.
(Kaynak: Vikipedi)

Alkol kullanmıyorsanız ya da dini açıdan içmiyorsanız resveratrol maddesinden uzak kalmış olmuyorsunuz. Yine de tabii ki üzüm yiyerek bu etkiyi alabilirsiniz. Resveratrol, bitkilerde özellikle kırmızı üzümde, yer fıstığında ve ananasta yüksek konsantrasyonda bulunmaktadır. Resveratrol, siyah üzümün soğuk koşulları, mantar enfeksiyonları gibi etkenlere bağlı olarak kendini korumak için ürettiği bir maddedir.

Resveratrolün ilk tespiti, Fransız mutfağının son derece yüksek miktarda doymuş yağ, kolesterol içerikli beslenmesi ve yoğun sigara tüketimine rağmen özellikle Bordeaux bölgesinde yaşayan kesiminde, kalp hastalıklarının yok denecek kadar az görülmesinin bilim adamları tarafından “Fransız paradoksu” olarak değerlendirilmesiyle başlamıştır. Bordeaux bölgesinin rutubetli havasında yetişen “cabernet sauvignon” cinsi üzümlerin kabuğunda oluşan küf mantarına karşı kabukta oluşan resveratrol adlı antioksidan maddenin, yüksek kalorili ve yüksek yağ oranlı yiyecekler tüketildiği halde, kalp hastalıklarına karşı koruyucu rolü olduğu yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesinden, David A. Sinclair, bu buluşu “100 bin yıldan beri beklenen bir keşif” olarak nitelendirmiştir.

Dene!

Günde bir bardak kırmızı için. Ya da kırmızı üzüm, yer fıstığı veya ananas yiyin.

Yoga Yapın

6. Yoga Yapın

Yoga yaparken harcanan enerji, kazanılan doğru duruş pozisyonları (iskeletimizin sağlığı), daha fazla esnek olmak, gelişmiş ruh hali, stresten uzaklaşmak…vb Zihin-beden egzersiz ödüllerinin bazılarıdır.

Sanskritçe yoga ‘birlik’ demektir.

“Bilinçli yoga yaparken vücut nefes sayesinde, zihin ve beden arasındaki bağlantının farkına varır.” Bu büyük bir anti-aging avantajıdır. Yogik nefes hastalığını önlemeye yardımcı olur ve cilt parlak hale gelir, hücreler zararlı toksinlerin oksijen ile yakar. Diğer egzersizlerin aksine, yogada durulan pozisyonlar vücudunuzun içini, sindirim sistemini, üreme sistemi, hatta bağışıklık sistemini gençleştirmekte yardımcı olur. Yoga bir bez gibi vücudunuzun sıkılması gibidir.

Dene!

Haftada en az iki defa pratik şekilde yoga yapmaya başlayın.

Goji Berry

7. Goji Berry ve Nar Suyu

Nar suyu kolesterol ve kan basıncını düşürmek, aterosklerozun başlamasını geciktirmek ve potansiyel Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar aynı zamanda bazı kanser formlarını önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Nar aynı zamanda geçtiğimiz Mart ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, UV ışınlarının neden olduğu hasarlara karşı cildi koruruyor.

Başka bir gelecek vaat eden Goji Berry‘de bir portakaldan 500 kat daha fazla C vitamini bulunuyor ve yeryüzünde karotenoidler en bol kaynak, antioksidan bir tür olarak kabul ediliyor. Ayrıca Goji Berry ıspanaktan, 18 amino asit, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, B1, B2, B6, E vitaminleri ve daha fazla demir içeriyor. Goji berry insan büyüme hormonu salınımını uyarır, uyku yeteneğimizi geliştirir, bize genç görünmesine yardımcı olur, yağ azaltır, hafızayı güçlendirir, libido artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Dene!

Günde bir avuç çerez gibi goji meyvesi tüketin. Buna ek olarak, nar suyu için. Tadını beğenmiyorsanız sade yoğurda bir çorba kaşığı ekleyin ve yiyin.

Yeşil Çay İçin

8. Yeşil Çay İçin

Yeşil çay demlemek konusunda vızıltılar çok oluyor. Geçen yıl, yeşil çayın meme kanseri riskini azalttığı ve remisyonu önlediği tespit edildi. Ve şimdi mesane, kolorektal ve kanseri nüksünü önlemek için bir yol olabileceği test ediliyor. Yeşil çay kanser ilerlemesi ile bağlantılı sinyal ağını engelleme açısından inanılmaz bir bileşiktir. Metabolizmayı hızlandırır, Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olur. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde geçen yıl yayımlanan bir Japon çalışmasında günde en az bir fincan yeşil çay tüketildiğinde daha keskin bir beyin yapısının oluştuğu tespit edildi.

Dene!

Nihai sağlık yararları için günde iki ya da üç bardak yeşil çay yudumlayın.

Cildinizi Koruyun

9. Cildinizi Koruyun

Retinol bir A vitamini türüdür, cildi pürüzsüz yapar ve kırışıklıkları önlemek için en etkilidir. Retinoller ince çizgileri azaltır, cilt dokusunu geliştirerek, gözenekleri sıkar ve cilde genel bir ışıltı vermek için çalışır.

Yaşa meydan okuyan başka bir madde olan madecassol veya madecassoside ise cildi dolgunlaştıran, ince çizgileri en aza indiren Asya bitki özüdür. İzleri ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olmak için yıllardır Fransa’da madecassoside kullanılıyor. Avrupa’da yapılan çalışmalarda da, kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olduğunu, cilde sıkılığını geri kazandırdığını ve deri hücrelerinin hidratlandırdığını buldular.

Dene!

Retinol Krem, madecassol krem, madecassoside kullanın. Geceleri sürün.

Beyin Egzersizleri Yapın

10. Beyin Egzersizleri Yapın

Aralık ayında American Medical Association Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, beyin egzersizlerinin bilişsel gerilemeyi önleyebildiği ve yararlarının beş yıl kadar sürebildiğini göstermektedir. İki haftalık zihinsel eğitim programı ile beynin kendini yenilediğini ve belleğin geliştiğini beyin taramaları ile kanıtlanmıştır.

Dene!

Her gün bulmaca çözerek zihninizi güçlendirin. Sudoku ve zeka oyunları oynayarak beyninizi geliştirin.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*