Nasıl Ders Çalışılır?

için zorluk yaşıyorsanız, yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Öncelikle sizi çalışmaktan soğutan nedenleri bulmak çözüme kavuşmanız için daha iyi bir yol olacaktır. Bunlar okuduğunuz okul, okuduğunuz bölüm, öğretmeniniz gibi değiştirmesi zor olan “istememe” durumları olabilir ya da kolaylıkla değişiklik yaparak artık sizin için “zulüm” olmaktan çıkar.

Öncelikle kendinize neden ders çalıştığınızı sorun. Zorundalıktan cevabını veriyorsanız değiştirmeniz gereken çok şey var demektir. Canınız her zaman ders çalışmayı istemiyorsa, konsantre olamıyorsanız üzülmeyin her derdin bir dermanı vardır.

Zorunda olduğunuz için ders çalışmayın. Ders her zaman derste öğrenilir. Öğretmenin anlatmadığı konuları yine öğretmene sormak daha iyi bir yöntem olur. O konu üzerinde daha çok bilgiye sahip olmak istiyorsanız ders çalışmak için bir stratejiniz olmalı.

Önce bizi ders çalışmaktan iten sorunlarımızı yok ediyoruz, sonra çalışmaya başlıyoruz.

Zamanınızı Yönetin

Haftalık bir program yapın ve ders çalışmak için günde belirli bir süre ayırın. Bu, notlarınızı da artıracaktır. Ders çalışma süreleri ortaokul, lise, üniversitede olup olmadığınıza göre değişir ve ayrıca çalışma alanına göre değişir. Programınıza mümkün olduğunca bağlı kaldığınızdan emin olun. Fakat bazen yaklaşan önemli bir sınav için daha fazla çalışmak adına plan dışı olmaktan korkmayın. Bu çalışma planının gerçekçi ve imkansız olmadığından emin olun. Yeme, giyinme ve geliş-gidiş sürelerine kadar her şeyi programlamayı unutmayın.

Gerçekten derslerinizle ilgileniyorsanız, okul bitene kadar bir yerde çalışmak veya ders dışı etkinliklerden vazgeçmek isteyebilirsiniz. Zamanınızın önceliğini derslerinize vermeniz gerekiyor. Unutmayın: eğitiminiz en önemli şeydir, çünkü gelecekteki başarınızın temelidir.

Ders Planlama

Zaman planlaması yaparken planınızın haftalık ders saatlerine uyumlu olması gerekir. Örneğin, 3 saatlik bir fizik dersiniz varsa, haftada 9 saat fizik çalışın. Sizin için zor olan derslerde haftalık ders saati x3 olarak hesap yapın. Yine 3 saatlik bir edebiyat dersi sizin için kolay bir ders ise x2 ile hesaplayıp, 6 saat çalışabilirsiniz.

Yeterli Uyku Alın

Yeterli uyku almak için programınızda yeterince zaman ayırın. Her gece iyi bir uyku çekin, öğrenim sürenizden en iyi şekilde yararlanacaksınız. Çalışmalar, uykunun bellek ve dikkatliliği artırarak bilgi alımını olumlu etkilediğini göstermiştir. Bütün gece ders çalışmak, iyi bir fikir gibi gelebilir, ancak bütün gece konsantre olmanız imkansızdır.

Uyku

İyi bir gece uykusu almanız, size daha iyi performans göstermenize yardımcı olacaktır.

Zihninizi Boşaltın

Ders çalıştığınız konuyla alakasız aklınızda herhangi bir şey var zihninizi boşaltmanız gerekir.

Odaklanma

Aklınızda çok şey varsa; kendinize ne düşündüğünüzü ve ders çalışmaya başlamadan önce nasıl hissettiğinize dair bazı notlar yazmak için biraz zaman ayırın. Bu zihninizi temizlemeye ve tüm düşüncelerinizi işinize odaklanmaya yardımcı olacaktır.

Dikkat Dağıtan Şeyleri Kaldırın

Eğitim için en dikkat dağıtıcı şeylerden biri elektronik cihazlardır. Gelen mesajlar, e-postalar, sosyal medya bildirimleri dikkatinizi dağıtacaktır.

Elektronik

Cep telefonunuzu sessize alın ya da kapatın. Böylece birileri sizi arar veya mesaj yazarsa sizi rahatsız etmez.

İyi Bir Çalışma Yeri Bulun

Çalışmanın daha keyifli olabilmesi için kendinizi rahat hissetmeniz gerekir. Normal bir tabure ya da sandalyede oturmak zordur. Rahat bir çalışma koltuğu alabilirsiniz. Rahat bir gündelik kıyafet veya pijama gibi rahat kıyafetlerle çalışmayı deneyin. Çok rahat olmak, uyumak için bir hazırlıktır, aman bu tuzağa düşmeyin.

Rahat Ders

Çalıştığınız yer dağınık olmayan ve nispeten sessiz bir yer olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*