Muz Hakkında Bilgi

Güneydoğu Asya kökenli bir bitkidir. Latince adı:

Ağaç olarak bilinir ama dev otsu bir bitkidir. Ülkemize ilk ziyareti, 1750’de bir süs bitkisi olarak Alanya’ya yaptı. 1930’lardan bu yana meyvesini de verir bize. Ama rahatına düşkün olan bu meyve, hava yeterince sıcak olmazsa cimri davranır. Sadece Akdeniz’de, Mersin çevresinde, özellikle de Anamur’da yetişir. Diğer bölgelerimizdeyse endamıyla süsler bahçemizi.

Mart – Nisan aylarında sağlıklı bir fidanı alın. Bahçenizde güzel bir köşe seçin. Çukur açın. Toprağına organik gübre karıştırın. Fidanınızı çukura yerleştirin ve üzerini kapatın. Üzerinde biraz yürüyün, böylece toprak sıkışır. Can suyunu da verin ve başlayın beklemeye.

Uygun olmayan bir bölgede yaşıyorsanız, sadece büyüyüp güzelleşmesini bekleyin. Sıcacık bir bölgedeyseniz lezzetli meyvelerini tatmak için hazırlanın. Bir yıl sonra Mart – Nisan aylarında onlarla karşılaşacaksınız.

Nemli, tropik iklim sever. Soğuk sevmez. 0 derecede toprak üstündeki kısmı, -4 derecedeyse toprak altındaki kısmı ölür. Bunun için soğuk günlerde üzerini naylonla ya da hasırla kapatın. Mayıs – Kasım ayları arası çok susar. Tam olgunluğa ulaşmadan meyvelerini toplayın. Yoksa kabukları açılır. Zararlılar peşini bırakmaz. Yılda üç kez toprağını gübreleyin.

Bu yazı 01 Şubat 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.618 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*