Mutfak Pratik Bilgileri – 3

Mutfak Pratik Bilgileri 3

Pratik Salata Sosu

Eşit miktarlarda limon suyu ve zeytinyağını bir şişeye koyun. Ağzını kapatıp dilediğinizde salatalarda kullanmak üzere buzdolabında saklayın. Kullanmadan önce iyice çalkalamayı unutmayın.

Pullu Balıklar Nasıl Temizlenir?

Balıkların pullarını çıkarmak bazı kimselere zor gelir. Oysa onları bir iki dakika kadar kaynar suyun içinde tutarsanız, bu tavsiyemizin ne kadar yerinde olduğunu anlarsınız.

Reçel Kıvamında Pişmedi İse

Reçel ya da marmelatı pişirdiniz. Ancak soğuduktan sonra çok sulu olduğunu farkkettiniz. Endişelenmeyin, çaresi var. Reçeli tekrar ateşe koyun. ıçine dilimlenmiş bir elma ilave ederek koyulaşana dek pişirin. Eğer soğuduktan sonra ağdalaşmışsa bir limon ya da portakal suyu ilave ederek tahta bir kaşıkla devamlı karıştırmak suretiyle birkaç dakika pişirin. Kıvamında piştiğini kontrol etmek için reçelin içine temiz bir tahta kaşık batırıp çıkarın ve bir tabağın üzerine önce yatay sonra dikey olarak tutun. Eğer kaşığın üzerindeki reçelin hepsi birlikte tabağa akarsa ve yayılmazsa kıvamında pişmiş demektir. Veya bir kaşık reçeli soğuk bir tabağa dökün. Döker dökmez üzerinde sert bir tabaka oluşursa pişmiş demektir.

Reçelin Uzun Süre Dayanması İçin

Yaz aylarında bollaşan meyveleri reçele dönüştürüp kışa saklamak istiyorsanız reçelin lezzeti ve kıvamı kadar uzun süreli dayanması da önemli. Bunun püf noktası şeker miktarını meyve miktarının 1.5 katı olarak ayarlamaktır. Çabuk şekerlenmesini önlemek için ise kullandığınız limon suyunu ateşten indireceğinize yakın koyun. Aksi takdirde önceden ilave edilen limon suyu reçelin rengini koyulaştırır.

Renkli Tereyağı

Tereyağına çeşitli baharatlar ekleyerek,göz zevkinize ve ağız tadınıza uygun hale getirebilirsiniz. Tereyağına zeytin ezmesi, limon suyu, kıyılmış maydanoz ya da kırmızı toz biber, köri, kimyon, kekik gibi baharatlar koyabilirsiniz.Bunun için, tereyağını normal sıcaklıkta bir saat kadar bekleterek yumuşamasını sağlayın. Tereyağına istediğiniz malzemeleri katarak elinizle iyice yoğurun. Alimünyum folyo içine koyarak yuvarlak, ince salam şeklinde rulo yapın. Ya da düz folyo üzerine krema sıkacağı ile değişik şekillerde tereyağı parçaları sıkın.Alüminyum folyoya sardığınız tereyağını buzdolabına koyarak dondurun. Donmuş tereyağını dilimleyerek ya da şekillendirilmiş halde buzlu bir kaseye yerleştirerek servis yapın.

Saçaklı Köfte Nasıl Olur

Kadınbudu köftesinin özelliği saçaklı olmasıdır. Bunu sağlamak için köfteleri yumurtaya buladıktan sonra çok kızgın yağa atmak ve tavada seyrek bulundurmak gerekir.

Salamın Korunması

Salamı büyükçe bir parça almaktan kaçınmayın ve aldığınız bu parçayı keten veya pamuklu bir bezin içine koyarak uygun bir yerinden bağlayın ve serin bir yere koyun. Buzdolabına koymanızı kesinlikle tavsiye etmeyeceğiz, çünkü hemen tadını kaybeder, oysa diğer şekilde hava alır ve serin yerde haftalarca durabilir.

Salatanın Sosunu Katarken

Salata sos larinin ne zaman katılacağı önemlidir. Salatada kullanacağınız malzemeye göre ıspanak, lahana, mor lahana gibi sert yapraklı sebzeler kullandığınızda, sosunuzu servis yapmadan yarım saat önce katarsanız yaprakları yumuşatmış olursunuz. Marul, kıvırcık, göbek marul ya da semizotu gibi yumuşak yapraklı sebzeler kullandığınızda ise, sosunuzu servis yapmaya yakın dökerseniz yaprakların diriliklerini korumuş olursunuz.

Salçanın Korunması

şişeye koyduğunuz salçanın bozulmamasını sağlamak için şişenin ağzını kapamadan önce mantarı zeytinyağına batırın. Böylelikle şişenin içine havanın girmesine engel olmuş olursunuz.

Salçaların Küflenmemesi İçin

Salçalar açıldık tan kısa süre sonra havayla temas ettiği için küflenir. Her ne kadar küflü yerlerin üstünden kaşık yardımıyla alıp atsak bile, salçanın görüntüsü bozulur. Bunu önlemek için salçayı cam kavanoza aktarıp üzerine de zeytinyağı dökmelisiniz. Böylece havayla bağı kesileceği için salça hem küflenmez hem de uzun bir süre tazeliğini korur.

Sarmısak Kullanırken

Sarımsak, yemeklere ayrı bir lezzet katar. Fakat, blendırda öğüttüğünüz sarımsağın lezzeti kaybolur. Bu yüzden sarımsağı havanda dövmeye özen gösterin. Çünkü havanda dövülen sarımsak, lezzetinden ve kokusundan birşey kaybetmez. Tabii bu arada ellerinize sarımsak kokusu sinebilir.

Sarmısağın Tazesi

Sarımsak dişlerini uzun süre taze saklamak için, sarımsağın kabuğunu soymadan folyoya sarıp buzlukta dondur abilir siniz. Donmuş sarımsağı, kabuklarını soyduktan sonra rendeleyerek kullanmalı. Ayrıca kabuklarını ayıkladıktan sonra bütün olarak kavanoza doldurup üzerini aşacak kadar zeytinyağı ekleyerek de, buzdolabında uzun bir süre saklayabilirsiniz.

Sebzeli Börekler Hamurlaşırsa

Sebzelerle yapılan börekler sizi hayal kırıklığına uğratıp hamurlaşabilir. Nedeni ise, yıkanırken üzerinde biriken sulardır. Bunu önlemek için, sebzeleri yıkadıktan sonra üzerine un serpin. Böylece sulanıp yufkaların yapışmasını da önlemiş olursunuz.

Sebzeleri Kızartırken

Yaptığınız kızartmanın çok daha başarılı olmasını istiyorsanız, kızartacağınız sebzeleri 1-2 saat önceden buzdolabından çıkarın. Yağ iyice kızmadan sakın sebzeleri atmayın. Kızartma tenceresini çok fazla doldurmayın. Kızartmaları delikli kepçe ile çıkarın.

Sebzeleri Kuruturken

Özellikle yaz aylarında sebzeleri kurutup bunları daha sonra yemeklerde kullanmak için teneke kutuların içinde saklamak gerekir. Kurumuş sebzeleri tenekede saklarken altına gazete kağıdı serin. Bu şekilde hem rutubet almasını önlemiş, hem de sebzelerin renklerini muhafaza etmiş olursunuz.

Sebzeleri Küçük Doğrayın

Küçük doğrayacak olursanız, çabuk pişmelerini sağlayacağınız gibi, tadı da daha güzel olur yemeğin ve bunlardan da önemlisi, sebzenin vitamin kaybı önlenir.

Sirkenin Marifetleri

Dondurulmuş eti az sirkeli suda bekletmek daha kolay çözülmesini sağlar.

Soğan Soyarken

Soğan soyan hemen herkes, gözlerinin yanmasından şikayet eder. Bunu önlemek istiyorsanız, soğanları doğramadan önce üzerine sirke serpin. Böylece gözleriniz yanmadan rahatça soğan doğrayabilir ve gözyaşlarmızı silmekle geçirdiğiniz zamandan tasarruf edersiniz.

Sosisleri Çatlamadan Pişirmek

Sosisleri su kaynarken değil de soğukken koymalısınız kabın içine. Bundan başka çok az olmak şartiyle süt ekleyiniz ve çok hızlı ateşte pişirmeyiniz.

Sucuğun Kolay Soyulması

Sucuğu kolay soymak için boydan boya çizdikten sonra su altında soyun.

Sulu Limon

Limon alırken bir türlü doğru bir seçim yapamıyor ve hep kuru limon mu alıyorsunuz? O halde dikkat edin. Kalın ve buruşuk kabuklu limonların içi geçmiştir. Oysa parlak ve ince kabuklu limonlar hem suludur, hem de çok daha keskin bir kokuya sahiptir.

Sulu Portakallar

Sıkılmadan önce bir süre soğuk suda bekletilen portakalların daha fazla su verdiklerini biliyor muydunuz?

Şarap Yerine Ne Kullansanız?

Bazıları et yemeği pişirirken içine şarap da katarlar daha lezzetli olması için fakat evde şarabınız yoksa yarım bardak suya 3 çay kaşığı sirkeyle birlikte yarım çay kaşığı da şeker koyacak olursanız, aynı işi görür.

Tane Tane Pilav İçin

Pilav piştikten sonra üzerine kağıt havlu veya gazete parçası örtüp tencerenin kapağını kapatın ve demlenmeye bırakın.

Tart Hamuru Açarken

Verilen malzemeye rağmen tart hamurunuz tutmadı mı? ışte nedeni; tart hamurunu açarken, merdaneye yapışmaması için kullandığınız un, hamurun kıvamını bozup, sertleşmesine yol açtı. Bunu önlemek için tart hamurunu naylon bir poşetin içine koyun. Hamuru, torbanın üzerinde merdaneyi yuvarlayarak açın. Böylece hem tart hamurunun düzgün açılmasını hem de un eklenmediği için daha gevrek olmasını sağlayabilirsiniz.

Tart Hamuru Topaklaşıyor Mu?

Tart hamurunu yoğururken bazen topaklaşmasını önleyemeyiz. Hiç üzülmeyin, bunun kolayı var. Topaklaşmayı önlemek için, hamurun içine bir yumurta sarısı ilave edin. iyice yoğurarak yumurtayı hamura yedirin. Böylelikle tart hamurunun topaklaşmasını önlemiş olursunuz.

Tavadan Yağ Mı Sıçrıyor?

Sebze veya ciğer kızartırken tavaya atar atmaz bir kapakla kapatın ki, sıçrayıp etrafı berbat etmesin.

Tavuğa Limon Suyu

Tavuğu kızartmadan, haşlamadan ya da ızgara yapmadan limon suyu ile ovun. Buzdolabına koyup 1 gece bekletin. Ertesi gün pişirdiğinizde etinin çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.Ayrıca, tavuk pişirirken ince kıyılmış dereotu, maydanoz gibi taze otları derisinin altına yerleştirirseniz, bitkiler yanıp kavrulmadan lezzetli bir kızartma elde etmiş olursunuz.

Tavuğun Lezzeti

Yapacağınız tavuk yemeğini daha lezzetli kılmak mümkün. Tavuk etlerini birkaç saat sütün içinde bekletin. Etler hem daha yumuşak, hem de daha leziz olacaktır.

Tavuk Nasıl Nar Gibi Kızarır

Nar gibi kızarmış bir tavuk elde etmek için pişmesine yakın üzerine tuzlu su sürülür.

Taze Ekmek Keserken

Taze ekmek yemenin hele bir de sıcacıksa tadı çok başka. Fakat böyle ekmekleri dilimlemesi hayli zor. Taze ekmeği kesmeden önce bıçağı kaynar suya batırıp çıkarırsanız, ekmek dilimlerinin hamurlaşıp, topaklaşmasım da önlemiş olursunuz.

Taze Otları Bozulmadan Saklayabilirsiniz

Dereotu, maydanoz, nane, fesleğen gibi otları bozulmadan saklayabilmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan biri taze otların ince ince kıyıldıktan sonra porsiyon halinde folyoya sarılıp derin dondurucuda dondurulmasıdır. Bu şekilde saklarken paketleri etiketlerseniz hangisinin içinde ne olduğunu açmadan da anlayabilirsiniz.Bir diğer yöntemde ise, otları incecik kıydıktan sonra buz kalıplarına koyup, buzlukları suyla doldurup, dondurmaktır. Kullanırken donmuş otlardan oluşan buz kalıplarını eritmeden yemeğe atabilirsiniz.Ayrıca, ince kıyılmış otları kavanozlara koyup sıkıştırdıktan sonra, üstüne sirke ya da sıvıyağ koyarak buzdolabında da bekletebilirsiniz.

Taze Kaşar

Parçalanmış ve kurumuş kaşar peyniri parçalarını artık yenmez diye hemen çöpe atmayın. Mümkünse küçük küçük küpler halinde kesip, içi zeytinyağı ile doldurulmuş bir kavanozda bekletip daha sonra kullanabilirsiniz.

Temiz Bıçaklar

Becerikli ev kadınlarının bilmesi gereken ufak bir ayrıntı daha. Bıçakları, eski hallerini korumaları için, ilk önce limonlu suya batırıp daha sonra ise içine limon suyu ve tuz katılmış kaynar suda bekletin.

Tereyağı Donduysa

Sabah kahvaltılarında sıkça yenen tereyağı bazen donup, hayli sertleşir. Bu durumda da, sabahleyin elinizde bıçak tereyağıyla savaşmaktan canınız sıkılabilir. Fakat, tereyağını buzdolabından aldıktan sonra, sıcak bir kaba koyarsanız yumuşamasını sağlamış olursunuz.

Turp Seçerken Dikkat Edin

Turp alırken yüzeyinin parlak ve gergin, yapraklarının taze olmasına dikkat edin. Eve getirdikten sonra yapraklarını temizleyin. Uzun süre saklayacaksanız ıslatılmamış turp alın. Turbu soyduktan sonra saklayacaksanız, renginin kararmaması için üzerine limon suyu dökün.

Un Bozuk Mu?

Bozulmuş unlarla yaptığınız hamur işleri hem kabarmaz, hem de lezzetsiz olur. Unun bozuk olup olmadığım ise şu şekilde anlayabilirsiniz; Çok beyaz ya da hafifçe sarıya kaçan ve ele yumuşak gelen unlar iyi undur. Ele kalın gelen un ise, bozulmuş ya da kalın öğütülmüştür.

Yağı Fazla Kızdırmayın

Yemek yaparken, yağın eritildiği tariflerde yağın fazla kızmamasına özen gösterin. Aksi halde, yağa yanık kokusu siner ve bu koku yemeklere de karışır. Böylece yemeğinizin lezzetinde bozulmalar olur. Bunun için, yağ eriyince kavuracağınız malzemeyi hemen katmanız en doğrusu.

Yemek Ölçüsünü Arttırırsanız

Herhangi bir yemek yaparken ölçüyü iki misline çıkarmak istiyorsanız tuzu ve başka bir baharatı da iki misli yapmayın sakın. Ancak tadına baktıktan sonra bunların miktarını arttırabilirsiniz.

Yemek Sofraya Daha Gösterişli Nasıl Gelir

Yemek pişirirken nasıl bazı noktalara dikkat ediliyorsa, bazı yemekleri pişirdikten sonra da ayni şekilde hareket edilmelidir. Çünkü o yemeğin işi daha bitmiş sayılmaz.Bazı kimseler yemeği ateşten indirdikten sonra da kapağını açmayıp, kapalı tutarlar. Oysa doğru değil bu, çünkü içinde henüz ateşten inmiş sıcak yemek bulunan kapalı kap buğulanır ve bu da gerek etin,gerek sebze yemeğinin gereğinden fazla yumuşamasına sebep olur ve manzarasını da bozmuş olursunuz.Ateşten aldığınız yemeğin kapağını hemen açın ve ancak iyice soğuduktan sonra üzerini kapatın. Kek ve kurabiyeler için de ayni şeyi uygulamalısınız, aksi halde onların üzerleri ıslak bir hal alır.

Yemek Taşıyorsa

Yemek yaparken, suyun taşması kadar can sıkıcı birşey yoktur. Çünkü, hem yemek ziyan olur, hem ocak, hem de tencere kapağı batar. Bunu önlemek için, tencerenin ağzını alüminyum folyo ile kaplayın. Üzerine tencere kapağını örtün. Böylece yemeğin taşmasını ve etrafın batmasını önlemiş olursunuz.

Yemeği Çabuk Soğutmak İçin

Yaptığınız yemeği çabucak soğutmak istiyorsanız içine iki kaşık tuz atılmış soğuk suya oturtun.Yemekleri soğutmak amaciyle, sıcak sıcak buzdolabına koymayın.

Yeşil Salataya Tuz

Ispanak, yeşil salata gibi yiyecek maddelerini çok iyi yıkıyorsunuz. Ancak, yıkamakla yetinmeyip, suya biraz da tuz atarsanız, bunların içindeki böceklerin derhal kendilerini dışarı atmalarını sağlamış olursunuz.

Yeşil Salatayı Diriltmek

Uzun süre bıraktığınız kıvırcık salatalar buzdolabında bile olsa gevşeyip pörsüyebilirler. Böyle bir durumda bir kabın içine koyacağınız suya limon doğrayarak salataları bunun içinde bir gece bırakın, hemen dipdiri olurlar.

Yumuşak ve Hafif Kekler

Pişireceğiniz kekin hafif ve yumuşak olması için kek karışımına süt ya da herhangi bir sıvı eklemektense bira ilave edin. Farkı görecek ve keklerinizi artık hep bu şekilde yapacaksınız.

Yumurta Çırparken

Yumurta çırpmanın da püf noktaları var. Eğer yumurtayı alüminyum kapta çırparsanız siyahlaşır. Fakat porselen kapta hafif ısıtarak çırparsanız, kararmasını önlersiniz. Üstelik, bu şekilde çırptığınız yumurtayı kattığınız kek ve kurabiyeler çok daha güzel kabarir.

Yumurta ve Bitkiler

Yumurta kaynattığınız suyu sakın atmayın,soğuduktan sonra evde çiçekleri sulayın, içindeki kalsiyum ve mineraller çiçeklerinizi besleyecektir.

Yumurtalar Çatlamasın

Yumurta haşlarken, suyu ısıtıp daha sonra yumurtaları içine atarsanız genellikle çatlar. Bu yüzden yumurtaları soğuk suyun içine atıp, pişirin. Yumurtalar da soğuk olduğu için ocakta çatlamadan kahvaltı sofranıza ulaşacaktır.

Yumurtanın Tazesi… Bayatı…

Beyaz kabuklu yumurtaların taze, sarımsı renklilerin de bayat olduğu sanılır. Yumurtaların renginin tazelik ve bayatlıkla hiç ilgisi yoktur. Renk farkı, tavuğun ırkına bağlıdır. Bir yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için, kulağınızın yanı başında sallayın. Eğer çok hafif bir ses duyarsanız tazeliğinden hiç şüpheniz olmasın. Ya da yumurtaları soğuk suya koyun. Eğer sivrice ucu yukarıya gelecek şekilde suya batıyorsa, yumurtanız tazedir. Az ya da çok bayat yumurtalar iyi kötü yüzerler. Dahası, taze yumurta, bayatlara oranla daha ağırdır.

Yumurtanın Sarısını Akından Ayırmak İçin

Yumurtanın sarısını beyazından ayırmak zor olabilir. Kolay yolu ise; yumurtayı orta boy bir huninin içine kırmanızdır. Yumurtanın beyazı huninin ağzından akıp altına tutacağınız kabın içine düşer. Sarısı ise, huninin geniş kısmında kalır. Yalnız yumurtanın bayat olmamasına dikkat edin. Çünkü bu işlemi yaparken, bayat yumurtanın sarısı patlayabilir.

Zeytinyağlı Sarma Sararken

Zeytinyağlı sarmayı ister çok iyi sarın, isterseniz en zengin malzemeleri kullanın, pişirirken dikkat etmezseniz istediğiniz sonucu alamazsanız. En iyisi mi, zeytinyağlı sarmaları tencereye koyarken her katına sıvı yağ ve limon suyu katip, üzerlerini örtecek kadar su ekleyin. Önce hararetli, sonra hafif ateşte suyunu çekene kadar pişirin.

Zeytinyağlı Yemekleri Pişirirken

Zeytinyağlı yemeklere biraz şeker atmak, onların daha lezzetli olmasını sağlar. Ayrıca piştikten sonra, soğuyuncaya kadar kapağını açmamak gerekir. Unutulmaması gereken bir şey de, zeytinyağlı yemeklerin yeneceği günden bir gün önce pişirilip, ertesi güne kadar dinlendirilmesidir.

Bu yazı 13 Ocak 2020 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.713 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*