Mutfak Pratik Bilgileri – 2

Mutfak Pratik Bilgileri 2

Haşlanmış Patatese Nane

Püreler ya da et yemekleri için kullanacağınız patatesleri haşlamadan önce kabuklarını soyun. Haşlama suyuna bir kaç dal taze nane ya da 1 çorba kaşığı kuru nane atın. Nanenin kokusu ve lezzeti patatese geçer. Böylece çok daha lezzetli bir hazırlayabilirsiniz.

Haşlanmış Tavuk

Tavuk eti hem lezzeti, hem de sağlıklı bir besin oluşu nedeniyle masalarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Tavuk haşlarken, haşlama suyuna 1 adet havuç ve soğan atarsanız tavuğun lezzetini ve vitamin değerini arttırmış olursunuz.

Izgara Yaparken

Izgara yapacağınız herhangi bir şeyi ızgaranın üzerine koymadan önce ızgaranın iyice ısınmasını beklemelisiniz, aksi halde kızartacağınız etler ızgaraya yapışır.

İyi Kahve Nasıl Anlaşılır?

Bunun için, soğuk suyla dolu bir bardağa 1 tatlı kaşığı kahve boşaltın. İyi kahvenin tozu suyun yüzünde bulunur ve çok az renk verir, içinde yabancı madde bulunan kahve ise hemen dibe çöker ve suyu boyar.

Jöleyi Kalıptan Kolay Çıkartmak İçin

Hazırladığınız jöleyi kalıptan çıkarırken bozulmaması için, pişirmeden önce kabı soğuk suyla yıkayıp içine ince bir tabaka bitkisel yağ sürün. Jöleyi hazırladıktan sonra, jöle kalıbı sıcakken dışına ıslak havlu sararak 1-2 dakika kadar bekletirseniz çıkarma işi daha kolaylaşır.

Kahveyi Taze Saklamak İçin

Kahveyi cam kavanoza boşaltıp içine 2 adet kesme şeker atın. Ağzını sıkıca kapatın. Kahvenizin taze kaldığını göreceksiniz.

Kalamarı Yumuşatmak İçin

Kalamar ülkemizde çok sevilen bir deniz ürünüdür. Fakat yerken sertliği ve lastik gibi uzaması yüzünden bizi epeyce uğraştırır. Kalamarı yumuşatmak ise sizin elinizde. Bunun için, kalamarı kızartmadan önce süt dolu kapta bir süre bekletmeniz yeterli.

Kaşar Peyniri Ziyan Olmasın

Buzdolabında uzun süre kalan kaşar peyniri kurur ve tadı bozulur. Bu tür peynirleri atmak yerine değerlendirmek istiyorsanız; kaşar peynirini rendeleyin ve küçük poşetlere koyup dipfrizde dondurun. Böylece kuruyan ve tadı bozulan kaşar peynirini atmak yerine, böreklerde kullanmak üzere değerlendirmiş olursunuz.

Kekin Kabarması için

Keki pişmeden önce fırını 180 derece ısıtmak gerekir. Gerekirse fırının ısısı termometreyle kontrol etmelidir. Pişirme süresince fırının kapağı asla açılmamalıdır. Kek piştikten sonra fırının derece ayarını kapatın ve keki sönmüş fırında 10 dakika bekletin.

Keki Keserken

Evinizde yaptığınız veya dışarıdan aldığınız kekleri, kenarlarından kesecek olursanız çabuk kurur. İşte bu nedenle keki ortasından kesin, yiyeceğiniz kadarını yedikten sonra kalan parçaları tekrar birbirine ekleyin; bu şekilde kurumadan daha uzun bir süre saklayabilirsiniz.

Kereviz Kokusu

Kerevizin kendine has bir kokusu vardır. Ancak bazı insanlar kerevizin bu kokusunu sevmezler. Kerevizi pişirirken, sevilmeyen bu kokuyu almak için, tencereye biraz lahana turşusu katın. Göreceksiniz kerevizin kokusundan eser kalmayacaktır.

Keskin Balık Kokusu

Balık kızarttığınız tavayı sadece balık için kullanın. Bu yüzden mutfakta her zaman iki adet tava bulundurun. Balık tava ve ızgaralarında kullanılan maşa da ne kadar yıkanırsa yıkansın, balık kokusu taşıyacağından başka bir yemekte kullanmayın. Aksi takdirde, yemeklerinize balık kokusu siner.

Kırmızıbiber

Renkleri iyice kızarmış biberlerin, yıkayıp tohumlarını çıkarın. Buharda 1-2 dakika haşlayın. Daha sonra, 60-75 derece sıcaklıktaki fırında kurutun. Biberler soğuduğunda ise, bunları öğütün. Böylece kırmızıbiber denilen toz biberi elde edebilirsiniz.

Kırmızı Turp Nasıl Olmalı?

Kırmızı turp, salataların olduğu kadar, sofranın da süsüdür. O kıpkırmızı rengiyle bir canlılık da katar üstelik. Fakat bunu satın alırken gelişigüzel değil de bazı şeylere dikkat ederek almanız çok daha iyi olur. Aksi halde çarçabuk bozulurlar. Kırmızı turp alırken önce renginin kırmızı ve üstünün de parlak olmasına bakın. Bunun yanı sıra, ağırca olanlarını tercih etmelisiniz, hafif olanların içi boşalmış olabilir. Bazı turpların rengi donuk olur ve derisi de gergin sert olmayıp gevşemiş olur. İşte böylesini alacak olursanız, fazla dayanmayacakları gibi salatanın üzerinde de güzel durmazlar.

Kızartma Yağı

Kızartma yaparken fazlaca yağ kullanılır, işiniz bitince bu yağı atmanıza ise hiç gerek yok! Çünkü yine kullanmanız mümkün. Yağın kullanılır durumda olduğunu anlamak için kızgın yağa bir dilim ekmek atın. Ekmekte kara lekeler oluşuyorsa kullanmayın. Yağın ağır kokusu rahatsız ediyorsa, içine birkaç tutam maydanoz atabilirsiniz.

Kızartma Yaparken Yanmayın

Kızartmaları kim sevmez? Ne var ki kızartma yaparken tavadaki yağın çatlayıp patlaması, kadınları haklı olarak ürkütür. Ama içine bir tutam tuz atarsanız, yağın patlamasını ve ocağın batmasını önlemiş olursunuz.

Kurabiyeler Tepsiye Yapışmasın

Kurabiyeleri sıcakken tepsiden çıkarmanız daha kolay olur. Tepside soğumaya bırakılınca, bazen tepsiye yapışır ve parçalanmadan çıkmaz. Kurabiyeleri sıcakken tepsiden almayı unuttuysanız, kurabiye tepsisini yeniden fırına yerleştirerek kızdırın. Böylece kurabiyeleri parçalamadan tepsiden daha kolay çıkarabilirsiniz.

Kuru Fasulyeyi Pişirmeden Önce

Kuru fasulye hem daha kolay pişmesi, hem de daha çabuk sindirilmesi için, bir gün önceden suya konur. Ama bu yöntemin bugün yanlış olduğu anlaşılmıştır. Şimdi daha değişik bir yöntemden yararlanılmakta ve çok olumlu sonuç alınmaktadır. İlk olarak fasulyeyi bir tencere içindeki soğuk suya koyun. Tuz atmadan 15 dakika kadar kaynatın. Ateşten indirip iyice süzun. Tencerede su kaynatarak fasulyeleri onun içine atın. Pişme süresinin yarısında da tuzunu ilave edin. Böylece fasulyeler çok daha lezzetli olacaktır.

Kuruyan Kahveler

Türk kahvesini tazeliğini ve kokusunu kaybetmemesi için paketi kavanoza boşalttıktan sonra içine 2-3 tane kesme şeker atın. Böylelikle kahve bitinceye kadar tazeliğini koruyacaktır.

Kuzu Beyni

Kuzu beyni salatası yaparken içindeki kanın tamamen dışarı çıkması için beyinleri önce ılık tuzlu suda tutup zarını soyun. Daha sonra haşlayın.

Karnabahar Kokusunu Gidermek

Evde karnabahar pişirirken etrafa yayılan kokuyu hepimiz biliriz. Bunu önlemenin çaresi vardır. Tencereye birkaç dilim ekmek koymak. Ekmeğin ufalanıp yemeğe karışmasını önlemek için temiz bir tülbende sarıp koymanızı tavsiye ederiz.

Lahana Kokusundan Kurtulmak

Elmanın faydaları bitmez. Lahana yemeği yaptıktan sonra evinize sinen ve pencereleri açsanız da çıkarmayı başaramadığınız lahana kokusundan kurtulmak artık çok kolay. Bir elmanın kabuğunu soyup lahananın pişme suyuna ekleyin. Hem koku çabucak yok olacak, hem de lahananın hazımı daha kolay olacak.

Lezzetli Hazır Çorbalar

Hazır çorbaları hazırlarken içlerine biraz soğan doğrayıp, ince kıyılmış nane veya maydanoz ilave edebilirsiniz. Böylece çorbanızın hem görünümü, hem de lezzeti değişecektir. Bunun dışında hazır çorbaların yağ oranı düşük tutulur. Eğer yağ ilavesi yapmak istiyorsanız; çorbanıza, ocaktan indirmeye yakın kızdırılmış yağ gezdirin.

Lezzetli Kebaplar

Kebaplık etlerin daha lezzetli olması için, bunları 1 kahve fincanı soğan suyu, 1 kahve fincanı zeytinyağı ve 1 kahve fincanı süt karışımıyla ovup yaklaşık 10-12 saat buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. Buzdolabından aldıktan sonra yapacağınız kebaplar çok daha lezzetli olacaktır.

Lezzetli Konserveler

Evinizde hazırladığınız sebze konservelerinin daha lezzetli olmasını istiyorsanız; içine sarımsak, defne yaprağı, maydanoz, nohut ve domates ilave edin. Böylece konservelere hem değişik tatlar, hem de zengin bir görüntü kazandırmış olursunuz.

Lezzetli Kumpirler İçin

Fırında patates pişirirken, lezzetli olması için taze patates yerine eski patates kullanın. Çünkü eski patatesler yenisine oranla daha az su içerir. Ayrıca fırına koymadan önce patateslerin üzerine çatalla bir kaç kez batırarak derin delikler açarsanız, pişme esnasında patateslerin içindeki nem dışarı çıkar. Bu da piştikten sonra dokusunun daha tok durmasına ve daha lezzetli olmasına yol açar.

Lezzetli Mantarlar

Küçük mantarları bozulmadan derin dondurucuda saklamak için ilk önce iyice yıkayıp arzu ettiğiniz şekilde dilimleyin ve unlayın. Mantarları alüminyum folyoya sardıktan sonra buzdolabı poşetinin içine koyup buzluğa yerleştirin. Canınız mantar yemek istediğinde çözülmesini beklemeden yumurtaya bulayıp kızgın yağda kızartın. Mantarların tadı damağınızda kalacak.

Lezzetli Soğan

Soğanın daha lezzetli olmasını istiyorsanız, kavururken içine biraz şeker atıverin.

Limondan Daha Fazla Su Elde Etmek İçin

Limondan daha fazla su elde etmek isterseniz, limonu yıkayıp kuruladıktan sonra çatalla 1 kez delin. Sonra suyunu sıkın.

Limonlu Tavuk

Fırında tavuk kızartacağınız zaman, 1 adet limonu ikiye bölün. Yarısını tavuğun üzerine bastırıp gezdirin. Diğer yarısını da tavuğun içine koyun. Bu şekilde fırına verdiğiniz tavuğun hem daha iyi kızardığını, hem de çok lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Limonun Korunması

Limonun kurumasını önlemek için küçük bir tabağa sirke koyup limonun kesik tarafını sirkenin üstüne koyun.

Limon Sıkacağınız Yoksa

Salatanın üzerine limon suyu dökmeniz gerekiyor. Fakat limon sıkacağınız yok. O zaman bir et şişi, ya da tığla limonun ortasını delin. Daha sonra limonu sıkın. Böylece hem limonun posasıyla uğraşmanıza gerek kalmayacak, hem de bol miktarda limon suyu elde etmiş olacaksınız.

Limonun Yararları

Patates, karnabahar ve şalgamı haşladığınız zaman bunların rengi hemen değişir, grimsi olurlar ve bunların bütün istediği şey limondur. Kaynayan suya bir miktar limon sıktığınız zaman renklerini değiştirmeyecekleri ve daha da lezzetli olacaklardır.

Makarna Haşlarken

Makarnayı tuz ilave edilmiş bir suda haşlayın. Ne kadarını pişirecekseniz aynı anda suya atın. 8-12 dakikadan fazla pişirmeyin. Süzdüğünüz makarnayı mutlaka soğuk sudan geçirin. Tencerede kızdırdığınız yağa makarnayı atmayın. Makarnanın içine yağı karıştırıp, bir-iki çevirin. Sonra hemen tencereyi ocaktan alın.

Marmelat Pişirirken

Marmelatlar pişerken genellikle tencerenin dibine yapışarak bir tabaka oluştururlar. Temizlenmeleri pek kolay olmaz. Bunun yerine geniş ve yayvan bir tencerenin dibine 1cm yüksekliğinde kum tabakasıyla örtüp içine de marmelat kaynatacağınız tencereyi yerleştirin. Böylece marmelatınız hem kısa sürede pişecek hem de tencerenin dibine yapışmayacak. Ayrıca kış aylarında ekşi elmadan yapılan marmelatların çok leziz, kokulu, pırıl pırıl ve çabuk piştiğini biliyor muydunuz?

Marul Yıkanırken

Marul ve yeşil salata yıkadığınız suya biraz limon sıkarsanız istenmeyen böceklerden eser kalmaz.

Mayalı Hamur Hazırlarken

Mayalı hamurun daha kolay yoğrulması için, mayaya bir miktar ayçiçek yağı ilave edebilirsiniz. Eğer hamura haşlanmış iki adet patates ilave ederseniz, hamurun gevrek olmasını sağlamış olursunuz. Ancak, patateslerin sıcak olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Meyveli Pasta

Hazırladığınız pastayı fırına attıktan sonra pişme süresinin ortasında dışarı çıkarıp, üzerine yumurta akını az pudra şekeriyle çırparak beze hamuru hazırlayın. Pastanızın tadındaki değişiklikten herkes memnun kalacak.

Muhallebiye Bir Tutam Tuz

Pişirdiğiniz muhallebinin daha lezzetli olmasını istiyorsanız içine pişmesine yakın, bir tutam tuz atıp karıştırın.

Pastaları Süslerken

Pasta süslerken kremanın, servis tabağının kenarına bulaşmasını istemiyorsanız, işte size bir öneri: Kullandığınız pasta tabağından daha büyük iki yağlı kağıdı, tabağın ortasında, kenarları üst üste gelecek şekilde yerleştirin. Daha sonra pastanızı bu kağıtların üzerine koyun. Pastanızı kremayla süsledikten sonra, yağlı kağıtları iki yandan çekip alın. Böylece, hem servis tabağınız kremayla bulaşmamış olur hem de ikinci bir servis tabağına ihtiyaç duymazsınız.

Patates Haşlarken

Eski patatesleri haşlarken, soğuk suya alıp bu şekilde ocağa koyun. Tencerenin kapağının kapalı olmasına ve ateşin de kısık olmasına dikkat edin. Eğer patatesleri yüksek ateşte kaynatırsanız, patatesler çatlar ve su tencereden taşıp ocağı kirletebilir.

Patates Püresi İçin

Patates püresini yaparken daha bir lezzetli olmasını istiyorsanız, içine süt de katabilirsiniz. Ama ne kadar süt katacağınızı kestiremiyorsanız, süt yerine süt tozunu kullanabilirsiniz. Böylece hem patates püresinin kıvamını daha rahat tutturabilirsiniz, hem de lezzetine lezzet katmış olursunuz.

Patates Salatasına Süt

Patates salatası özellikle misafirlerimize rahatlıkla sunabildiğimiz hoş bir ikramdır. Eğer, panik halinde patatesler tam pişmeden ocaktan alırsanız, diğer malzemelerle karıştırdıktan sonra üzerine süt gezdirin. Daha sonra zeytinyağını ekleyin. Böylece patateslerin istediğiniz yumuşaklığa kavuştuğunu göreceksiniz.

Patatesin Kalorisi

Patates genellikle rejim yapanların tercih ettiği bir besindir. Bu arada şunu akıldan çıkarmamak gerekir. Haşlanmış patateslerin 100 gramında sadece 76 kalori vardır; halbuki kızarmış patatesin 100 gramında kalori miktarı 400’ü geçer.

Patatesin Kararmaması

Patatesleri karartmadan pişirmek mi istiyorsunuz? Pişme suyuna bir kaşık sirke koyarsanız, hem onların sapsarı rengini korur, hem de daha lezzetli duruma getirirsiniz.

Patatesin Saklanması

Eğer uzun süre kullanmak için fazlaca aldıysanız, zamanla bunların kabuğunda beliren göz göz tomurcukları tırnağınızla kazıyarak almanız gerekir. Aksi halde patatesin özüyle beslenen tomurcuklar, kısa zamanda patateslerinizin buruşmasına yol açar.

Patlıcan Kuruturken

Kurutulmuş patlıcandan yapılan dolmanın tadına doyum olmaz. Patlıcanları kurutmak için, öncelikle içini çıkarın. Patlıcanların kabuklarını 5 dakika kaynar suda haşlayın. Daha sonra 65-70 derece sıcaklıktaki fırına koyun. Böylece her mevsim mutfağınızda patlıcan bulabilirsiniz.

Pişen Balığın Parçalanmaması İçin

Palamut, levrek, kefal gibi büyük balıkları pişirirken dağılması, sizi çileden çıkarabilir. Bunu önlemek için balığı bütün olarak haşlarken ya da kızartırken, pişirmeden önce içine orta büyüklükte kabukları soyulmuş bir patates yerleştirin. Balığı bu şekilde pişirdiğinizde, dağılmasını önlemiş olursunuz.

Pişmeyen Etler İçin Ne Yapmalı?

Pişmek bilmeyen sert etleri çabuk pişirmek için tencereye bir parça ekmek içi atınız. Et ve ciğer kızartırken tuz koymayın sertleşir.

Bu yazı 17 Ekim 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.449 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*