Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazı mutfak aydınlatmasıdır. Ülkemizde aydınlatma, özellikle de mutfak aydınlatması dikkate alınmayan ve bütçeden kesilen ilk şeydir. Mutfak aydınlatması; kendinizi iyi hissetmekten tutun da, mutfağın büyüklük algısına, sizin konsantrasyonunuzdan, yemeğinizin tadına kadar her şeyi etkileyebilecek önemli bir unsurdur. Dekoratif olarak güzel görünmesi yetmez, ışığın şiddeti ve rengi de çok önemlidir.

Mutfak Aydınlatma 01

Yüksek ve sarı renkte bir aydınlatmaya sahip bir mutfakta pişen patates kızarması ile, düşük şiddetli (loş) beyaz bir ışıkta yapılan patates kızartması arasında ciddi bir fark olacaktır. Yüksek bir sarı ışığın altında patates kızartırken, patatesler daha sarı gözükeceği için ocaktan daha erken alırsınız. Daha loş ve beyaz bir aydınlatmanız varsa patateslerin sarardığını görene kadar, diğer duruma göre daha çok ocakta durmuş olur. Burada konumuz patatesin tadı ya da az pişmiş, çok pişmiş tartışması değil. Elbette herkesin damak zevki farklıdır, istediğiniz sürede kızartabilirsiniz. Burada anlatmak istediğim basit bir örnek aydınlatmanın yemeklerinizin tadını bile değiştirebilecek öneme sahip olması.

Mutfak Aydınlatma 02

Mutfak aydınlatması söz konusu olduğunda, en yaygın hata, tüm mutfağı tek bir tavan montajlı avize ile aydınlatmaya çalışmaktır. Böylelikle mutfağınızın ortası çok aydınlıkken, kenarları karanlık kalır. Üst raflardaki mutfak eşyalarını daha rahat görürken, alt dolapların içini görmeniz çok zor olacaktır. Tek bir ışık kaynağı, bir mutfak için gerekli tüm ışığı sağlayamaz. İyi aydınlatılmış mutfak dekoratif anlamda da büyük bir değer kazanmış olur. Sürekli mutfakta zaman geçiren biriyseniz iyi bir aydınlatma ile o mutfağa hapsolma psikolojisinden de kurtulmuş olursunuz.

Mutfak Aydınlatma 03

Yemeğinizi hazırlarken, tezgah üzerine malzemelerinizi koyarsınız, bunlar kesilir, doğranır, karıştırılır… Tek avize ile aydınlatılmış mutfaklarda genellikle kişinin gölgesi kendi önüne düşer ve örneğin bir sebze doğrarken tüm detayları göremez. İşte bu tür görevleri daha iyi görüş alanına sahip olacak şekilde aydınlatmanız gerekir. Bunun için tavsiyemiz ise tezgahın üzerinde bulunan dolabın alt köşesine şerit led ışık çekmeniz olacaktır. Göz seviyemizin altında kalacağı için gözümüzü yormadan, elimizdeki bıçağı daha iyi görerek kesme, doğrama, karıştırma işlerini daha iyi yapabiliriz.

Mutfak Aydınlatma 04

Cam bardak ve tabaklarınız için ayrı açık ya da cam kapaklı bir dolabınız varsa bu dolabın içine de bir aydınlatma düşünebilirsiniz. Bu da dekoratif olarak güzel bir görünüm kazandırır.

Tek açıdan gelen avize ışığı yetersiz kaldığı için köşelere ya da dolaplara vuracak şekilde ekstra spot ışıklar kullanabilirsiniz.

Yemek masanız da mutfağın içerisindeyse masanın üzerine denk gelecek en az 2 adet, ışığı dengeli dağıtacak şekilde masa uzunluğunda sarkıt lambalar kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*