MUSLUK CONTASI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Musluklarımızdan akan su damlalarını önemsemeyiz ama dalaya damlaya göl olur diyen atalarımız yine yanılmamıştır. Bu damlalar su faturamızda bol sıfırlara neden olmaktadır. O yüzden contası eskiyen musluklarımızın hemen contasını hemen değiştirmeliyiz. Bunun için tesisatçı çağırmaya gerek yok. Bir tornavida bir İngiliz anahtarı işimizi görecektir.
İlk önce binamızın ana vanasını kapatınız. Musluğumuzun üst tarafındaki çevirdiğimiz kısmın üzerinde bir vida olacak. Bu vidayı sökünüz. Bu vidalar görselliği bozulmasın diye bir takım plastik ya da metallerle kapatılır. Bunu tornavida yardımıyla çıkartabilirsiniz. Daha sonra sarı renkte contamızın bulunduğu kızım ortaya çıkacak. Bu kısmı da İngiliz anahtarını kullanarak sökünüz. Fazla zorlamayınız yalama yapabilirisiniz. Söktükten sonra ters çevirdiğinizde eskiyen contayı tekrar bir vidanın tutuğunu göreceksiniz.

musluk contası

Vidayı sökerek contayı çıkarın ve yenisiyle değiştiriniz. Sonra çıkardığımız parçaları sırasıyla takınız. Contamız değişmiştir. Bunu erkek işi olarak görmeyin, birçok kadının da çok basit bir şekilde yaptığına şahit oldum.

Bu yazı 17 Şubat 2009 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 9.557 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*