Mürekkebin İcadı

Çinli filozof Tien-Lcheu tarafından MÖ 2697 yılında bulunan mürekkebi Mısırlılar da hiyeroglif yazılarını siyahlaştırmakta kullanmışlardır. Ayrıca Mısırlıların yeraltı mezarlarında da, siyah ve kırmızı mürekkeple yazılmış papirüsler bulunmuştur.

Bir zaman sonra Yunanlılar ve Romalılar da ellerine mürekkep bulaştırmış, yazılarını yazarlarken mürekkepten yararlanmışlardır. Hatta kendi mürekkeplerini kendileri yapmışlar, herhangi bir yerden satın almamışlardır.

Gaius Plinius Secundus ve Dioscorides Pedanius’un eserlerinde de mürekkep formülleri yer almaktadır.

Mürekkebin bulunuşunun insanlığa sağladığı en büyük fayda, mürekkeple yazılacak kağıt ihtiyacını doğurması ve ardından kağıdın bulunmasıdır.

Kağıdın Tarihçesi

İlk yapılan mürekkeplerin elde edilmesi çok meşakkatli bir işti. Mürekkep yapmak için çam ağaçlarını yakılmasıyla çıkan dumandan elde edilen is, gaz yağı, misk ve eşek derisinden elde edilen bir tür jelatinimsi maddenin karıştırılması gerekiyordu.

Çinlilerden sonra başka ulusların insanları, bazı bitki ve minerallerden elde ettikleri doğal boyaları da karışıma ekleyerek mürekkebin gelişimine katkıda bulundular. MÖ 400’lü yıllara gelindiğinde ise, daha sonra yüzyıllar boyunca kullanılacak mürekkep formülü bulundu. Bu formüle göre: mürekkebe demir tozu, meşe palamudu tozu ve reçine gibi maddeler katılıyordu.

Bu çağlarda genellikle siyah mürekkep kullanılsa da, yanında çeşit olarak değişik renklerde mürekkepler de yapılırdı. Bizanslılar kırmızı mürekkebin çok kutsal olduğuna inanıyorlar ve sadece imparatorluk yazışmalarında kullanıyorlardı.

Ayrıca özel yazışmalarda kullanılmasını yasaklayan fermanlar çıkarıyorlardı. Orta Çağ el yazmalarında ise altın, gümüş ve yaldızlı mürekkeplerin kullanıldığı bilinmektedir.

Yeni Çağ geldiğinde ise mürekkep çeşitlerinde bir artma görülmektedir. Daha sonra ilerleyen zaman içinde dolmakalem mürekkebi, kopya mürekkebi, marka mürekkebi, tipografi, litografi baskılarda kullanılan yağlı, altın, gümüş, bronz yıldızlı matbaa mürekkepleri de yapılmıştır.

Bu yazı 13 Ağustos 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.286 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*