Mürdüm Eriği Hakkında Bilgi

cinslerinin en seçkin üyeleri arasındadır. Latince adı:

Anavatanı Anadolu’dur ama Kafkasya ve Hazar Deniz’i çevresinden dünyaya yayıldığı sanılır. Fidanları kışın ılık geçtiği bölgelerde sonbaharda, soğuk geçen yerlerdeyse ilkbaharda dikebilirsiniz. Her tür toprakta yetişse de, en ideali organik maddece zengin, humuslu olanıdır. Aynca, ağacının kökü yüzeysel olduğu için toprak fazla derin kazılmamalıdır.

Dikimini beş santimetre aralıklarla açılacak 50 santimetre derinlik ve genişlikte çukurlara yapın. Yanına, rüzgarın genelde estiği yöne herek çakarak fidanınızı bağlamalısınız. Çeşitlerin birbirini tozlayacak şekilde dikilmesi zorunludur. Beyaz çiçekleri yaz başına doğru açar. Morumsu mavi renkli meyvelerini dikimden iki sene sonra tüketebilirsiniz. Ağustos – Eylül döneminde olgunlaşan meyveler, ekim sonuna doğru istenilen kıvama gelir.

Meyveleri etli, sulu, mayhoş ya da tatlıdır. Çelikleme yöntemiyle ve aşıyla üretilir. Aşılama çeşitli ağaçlardan alınan erik türlerinin üzerine aşılanması yoluyla yapılır. Bu ağaçlar başta başka erik türleri olmak üzere zerdali ve bazen badem ağaçları olarak da kullanılır. Biraz güç de olsa, bu yol iyi sonuçlar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*