Mükemmel Bakım Duşu

Şimdi size klişe bir giriş yapacağım; “Siz de sadece evinizde ki malzemeleri kullanarak haftalık ve vücut bakımınızı yapabilirsiniz.” Şaka yapmıyorum. Ben de uzun yıllar internetten önerilerini araştırdım uyguladım ama çoğundan doğru düzgün sonuç alamadım. Fakat bazılarıysa gerçekten mucize gibiydi. Şimdi de size uzun süre evde uyguladığım ve faydasını gördüğüm minnak mucizeleri tek tek anlatacağım. Siz isterseniz bunları benim gibi haftalık “ programınıza” ekleyin, dilersenizde ihtiyaç duydukça teker teker kullanın.

Vaktim varsa ve yorgun değilsem mutlaka uyguladığım haftalık duş programım şu:

1. ile yüz bakımı.

Ben de çoğumuz gibi yüzümde ki aknelerden, sivilcelerden ve yağlanmadan şikayetçiydim. Özellikle burun çevremdeki kızarıklıklar beni adeta çıldırtıyordu. Ne yapsam geçmiyorlardı, “-dı” diyorum çünkü bu uygulama ile o kızarıklıklardan kurtuldum; tabi düzenli yapmak şartı ile. Zaten en fazla haftada bir defa yapsanız yetiyor. Üstelik aramızda kalsın inanılmaz bir gerginlik veriyor cilde. Bunu boynunuza da uygulayabilirsiniz.

Uygulaması ise şöyle; Varsa bir fırça yardımı ile yoksa da ellerinizle yumurtanın sadece akını yüzünüzün bir bölgesine güzelce sürün ve kurumadan hemen bir peçete yapıştırın. Bunu tüm yüzünüze uygulayın ve mumya mucizesini görün. Tamam tamam kötü bir espriydi kabul ediyorum. Birazcık bekledikten sonra aynı uygulamayı ikinci defa yapın. Üst üste iki kat peçete ve sonra 20 dk. kadar kurumasını bekleyin.

2. Duştan önce saçlarıma, ayda iki üç kez yapılması gereken ve “derinlemesine bakım” denilen uygulamayı yapmak için; iki yumurtayı (saçınızın uzunluğuna göre adeti değişebilir) güzelce köpürene kadar çırpıyorum ve diplerden başlayarak saçlarıma sürüyorum, 20-25 dk bekletip duşa giriyorum. Saçınızı bir iki defa güzelce şampuanla yıkarsanız kesinlikle kokusu kalmıyor. Zaten az sonra anlatacağım sirkeli su ile kokusu kalması imkansız. Bu hem saçı dediğim gibi derinlemesine besliyor ki bu da saçın çabuk uzaması demek hem de inanılmaz yumuşatıyor. Bu anlattığım iki uygulamanın süreleri aynı. Bu yüzden benim gibi vaktini denkleştirin ve duşa girin.

3. Saç yüz tamam şimdi sıra narin vücudumuzda. Yine bu uygulamamızda duştan önce yapabileceğimiz bir tür vücut peelingi.

Çok iyi bildiğiniz meşhur markalar, evde bulabileceğimiz bu basit malzemeleri kutulayıp bize satıyor! İnanabiliyor musunuz? Ama korkmayın artık ben varım. Faydalarına gelince; ağdadan veya jiletten önce batık tüyleri çıkarmamızı sağlıyor. (Bu jilet mevzusu ile ilgili kendi deneyimlerimi ileride ayrı bir başlık altında yazacağım) Verdiği yumuşaklığı ve hamamda keselenmişiz gibi olma hissini saymıyorum bile. Çok basit: İki bardak tuz, bir bardak şeker ve bir bardak zeytinyağını alıp biraz karıştırın, sonrada tüm vücudunuza dairesel hareketlerle, fazla sert olmamak kaydıyla, masaj yapar gibi uygulayın ve ardından güzelce yıkanın.

4. Saçınızı, yüzünüzü, vücudunuzu yıkadınız. Son olarak, parlak ve tertemiz saçlar için; 1 su bardağı sirkeyi 2-3 litre suya ekliyoruz ve saçlarımızı şampuanla yıkadıktan sonra hazırladığımız bu karışım ile duruluyoruz. Saçlarımız henüz ıslakken sirke kokusu gelebilir fakat korkmayın kurudukça bu koku hafifleyecektir. Baktınız koku sizi fazla rahatsız ediyor ilk olarak saçınızı hazırladığınız sirkeli su ile ıslatın ve daha sonra şampuanla yıkayın. İşte bu kadar.

Evet harika haftalık duş programım bu şekilde. Siz de benim gibi bir güzellik merkezine gitmeden de bu uygulamaları yaparak, evde kolayca bakım yapabilir ya da özel bir gün için hazırlanabilirsiniz… ;)

Bu yazı 28 Mart 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.758 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*