Mobilya Tarihi

Tarih boyunca çeşitli nedenlerle hep var olan mobilyanın başlangıcı MÖ 3000 yılına denk gelir. O zamanlara ait kil tabletlerden anlaşıldığına göre, ilk kez Mezopotamya’da görülen mobilyalar, insan vücudu ile fazla uyumlu olmayan taş ve ahşap gibi materyallerden ibaretti.

Firavun Tutankamon’un MÖ 1500’lerden kalma mezarında yapılan kazılarda, insan anatomisine daha bir uygun düşen sandalye ve taht mobilyaya rastlanmıştır. Yani ilk sandalyelerin üzerine de yine Mısırlılar oturmuştur.

Batı Asya, Yunanistan, Roma ve tarih öncesi çağlarda yaşamış medeniyetlerden kalma çok az sayıda mobilya örneği mevcuttur. Kral ve yüksek rütbeli kişilerin mezarlarında muhafaza edilenleri hariç, gerisi sizlere ömür olmuştur.

Eski çağ mobilya yapımında akasya, firavun inciri, sedir, selvi, karaardıç ve abanoz gibi doğal ağaç türleri ve bunların yanı sıra taş, fildişi, altın ve değerli bazı metaller de kullanılmıştır.

O günlerde tasarlanmış çapraz kapanma özelliği taşıyan iskemleler günümüzde dahi popülerdir.

Orta Çağ’da yapılan mobilyalarda göçebe kültürünün etkileri vardır. sahibi zenginler kurtlu oldukları
bir verde oturamaz, orası senin burası benim durmadan dolaşırlardı. Gitmek istedikleri her yerde geniş hacimli mobilyalarla döşeli malikaneleri bulunurdu. Bu mobilyaların geniş hacimli olmalarının nedeni, niyeti bozan hırsızların yüklenip götürmelerine engel olmak içindi. Şimdilerde ergonomik adı verilen sökülüp takılabilir bu mobilyalar, taşınmak istendiğinde parçalanır, taşındığı yerde yeniden birleştirilirdi.

En yaygın kullanılan şey, ev taşırken içine eşyaların doldurulduğu sandıklardı.

Üç ayaklı sandalyeler, ayaklı masalar ve oturma sıraları oldukça modaydı. Bu çağda yapılan mobilyalarda malzeme olarak meşe ve çam ağacı tercih ediliyordu.

16. yüzyıl, mobilya yapımında önemli değişikliklere sahne oldu. Panel ve çerçeve tasarımlar, ergonomik mobilyalar kullanılmaya başlandı. Kaliteli mobilya üretimi standartları kondu.

19. yüzyılın ilk yarısında, önceki 300 yıldan daha hızlı bir gelişim sağlandı. Kaplama mobilya, metal mobilya, lamine edilmiş bükülmüş ağaç mobilya ve hatta kağıt kartonpiyer dahi mobilya üretiminde kullanıldı.

Bu yazı 08 Ağustos 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.339 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*