Mıhlama Nasıl Yapılır?

kahvaltılarda olmazsa olmaz bir yemektir. Mıhlamada lezzeti yakalamak çok önemlidir. Mıhlamada eğer yanlış tarif uygularsanız gerçek tadını kaybetmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden yaparken dikkatli davranmak ve doğru tarife uymak gerekiyor.

mıhlama

Malzemeler
1/2 demek karalahana
1 adet havuç
1/2 demet maydanoz
6 adet yumurta
3 yemek kaşığı sıvıyağ
1/2 demet ıspanak
10 adet yeşil soğan
2 adet kuru soğan
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

İlk önce ıspanak, karalahana ve yeşil soğanları güzelce yıkayıp, ince ince doğrayınız. Ardından havucu rendeleyiniz. Zar biçiminde doğramış olduğunuz soğanları sıvıyağda pembeleşene dek iyice kavurunuz. Kıydığınız sebzeleri ve rendelenmiş havucu alıp, ilave ediniz. Sonrasında karabiber ve tuz atınız. 10 dakika kavurunuz ve sahana alınız. Kaşık ile küçük yuvalar açınız ve bu yuvalara yumurtaları kırınız. Kısık ateşte yumurtaları beyazlaşana dek iyice pişiriniz, sonrasında servisi yapabilirsiniz!

Mıhlamayı yapmak gördüğünüz gibi çok fazla zamanınızı almıyor. Lezzeti ise yemek kültürümüzün ne denli zengin olduğunun kanıtı diyebiliriz. İster kahvaltılarda ister akşam sofralarında mıhlamayı kesinlikle yapmalısınız. Mıhlama pratik bir yemek olduğundan dolayı yaparken zorlanmadan, kısa sürede sofranızda bulundurabileceksiniz.

Bu yazı 02 Temmuz 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.033 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*