Mayonez Nasıl Yapılır?

Dışarıdan aldığınız mayonezlere güvenmiyorsanız eğer evde yapmayı denemelisiniz. Mayonezi evinizde titiz bir şekilde rahatlıkla hazırlayabiliyorsunuz. Evinizde hazırladığınızdan dolayı şüphe olmuyor hem de gönül rahatlığıyla tüketebiliyorsunuz.

evde-mayonez

Malzemeler

  • 1 adet yumurta sarısı
  • 1 su bardağı sıvıyağ ya da zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • Tuz

İlk önce yapacağınız iş yumurtanın sarısını ve beyazını birbirinden güzelce ayırınız.

Yumurtanın sarısını cam kaseye veya derin bir kasenin içine aktarınız. Mikserinizi çalıştırınız ve yumurtanın sarısı tamamen dağılana dek hızlı bir şekilde çalıştırmaya devam ediniz.

Azar azar zeytinyağını yumurta sarısına ilave ediniz. Yumurta sarısı ve yağ iyice karıştıktan sonra tekrardan yağ ilave ediniz. Tabi ara ara 1-2 damla limon suyu damlatın ve yağı ilave etmeye devam ediniz.

Ardından yağ bitince tuzu da ekleyiniz ve 1-2 daha hızlı bir şekilde çırpınız. Ara ara tat kontrolü yapınız.

Mayonezin tadı ile rengi istediğiniz kıvama geldiği takdirde çırpmayı bırakabilirsiniz ve kullanacağınız kaba ilave edebilirsiniz.

Mayonezi hazırlamak gördüğünüz gibi sizi ek olarak uğraştırmıyor. Yapılışı oldukça basit ve malzemeleri eğer fazla alırsanız sizi birkaç ay idare edecek bir mayonez hazırlayabilirsiniz.

Nasıl yapıldığı belli olmayan ürünleri almak yerine veyahut içinizdeki şüphelerden kurtulmak adına mayonezi evinizde hazırlamanızda fayda var.

Bu yazı 18 Nisan 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 7.574 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*