Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz yeşil dostlarımız arasında en faydalı olanlarındandır. Çiğ olarak salatalarda, arzu edilen yemeklerin içinde veya haşlanarak suyu tüketilebilecek maydanozun kendine özgü hoş bir aroması vardır. Ayrıca maydanoz kurutularak, baharat şeklinde de tüketilebilmektedir.

İçerdiği yüksek K vitamini, A vitamini, beta karoten, demir sayesinde vücuda sayısız çoklukta fayda sağlamaktadır. Maydanozdan alınan K vitamini sayesinde vücudumuzdaki kanın akış hızı düzenlenir; A Vitamini sayesinde göz sağlığımız iyileşir, demir sayesinde anemiye yakalanma ihtimalimiz azalır.

Maydanoz yüksek lif içerikli bir bitkidir. Bu sayede sindirim sistemini ve metabolizma hızını düzenleyerek kabızlığı giderir. İçerdiği enzimler sayesinde vücuttaki yağların yakımını hızlandıran maydanoz kilo vermek isteyenler için her gün tüketmeleri gereken bir bitkidir. Ayrıca maydanoz içerdiği folat sayesinde kalp ve damar sağlığına da iyi gelir.

Düzenli maydanoz tüketimi sayesinde, yüksek tansiyon düşer ve kalp krizi ile felç riski azalır. Maydanoz vücutta atılması gereken su ve ödemin atılmasını hızlandırır, bu sayede de böbreklerin çalışmasına yardımcı olur.

Tüm bunların yanı sıra regl periyotları düzensizleşen kadınlar maydanoz tüketmeleri halinde, regl periyotlarının düzenli bir hal alarak daha az ağrılı regl dönemleri geçireceklerdir. Öte yandan maydanoz cilt sağlığına da oldukça iyi gelen bitkidir. Toniği yapılarak cilde sürülen maydanoz sayesinde, gözenekler sıklaşır ve daha genç, daha parlak bir cilt oluşur. Sivilceleri yok ederek, akne oluşumunu engellemesi de maydanozun cilde iyi gelen diğer bir özelliğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*