Mangalda Pizza

Havalar ısındıkça mutfakta durmak dert olur, serin akşam saatlerinde balkonda ya da bahçede mangal yapmak iyi bir alternatif oluyor. Mangal diyince de ilk önce akla köfte, pirzola falan geliyor tabii ki ama mangal başında keyifli bir sohbet dönerken yapmaya ne dersiniz?

mangal-pizza-01

Her zaman kullandığınız pizza hamurunu kişi başı yarısı olarak hesap edin. Hamurun çok büyük olmaması gerekiyor. Satın aldığınız ya da kendi yaptığınız hamuru kullanabilirsiniz. Pizza Hamuru Nasıl Yapılır?

mangal-pizza-02

Pizza Malzemesi

Madem havalar sıcak o zaman pizzanın üzerini daha çok sebzelerle donatalım. Aklınıza gelen her malzemeyi düşünebilirsiniz.

Mangalımızı hazırladıktan sonra, ateş sönüp kömürler koz olunca hamurumuzu ızgaranın üzerine yerleştiriyoruz. Hamurun tellere yapışmaması için unlamayı unutmayalım.

mangal-pizza-04

Orta ateşte yavaş yavaş hamurumuzu lavaş gibi olana kadar ısıtıyoruz. Bu süreçte kenarlarını parmağınızla bastırıp yuvarlak hafif bir çukur oluşturmaya, hamura kalıcı şekil vermeye başlayabilirsiniz.

mangal-pizza-05

Şekil almış ve biraz sertleşmiş olan hamurunuzu bir kenara alıp malzemelerini doldurmaya başlayın. Neler kullanacağınız tamamen size kalmış. Çok kalın ve pişmesi zor olan şeyler kullanmayın. Sebzeleri daha önceden haşlayabilirsiniz.

mangal-pizza-06

İnce malzemeler en altta kalacak şekilde, pizza malzemelerinizi doldurun ve tekrar mangalın üzerine koyup pişirmeye devam edelim.

mangal-pizza-07

Mangalın başından çok ayrılmayın. Sık sık kontrol etmemiz gerekiyor. Taban kısmı kabuk yapmadan malzemelerimizin de pişmesi gerekiyor.

mangal-pizza-08

Bunun için ideal bir ısı yakalamalısınız. Taban hamuru kahverengi oluyorsa hemen yerini değiştirin daha soğuk bir tarafa taşıyın. Acele etmeyin, yavaş yavaş pişerse herşey tam tadında olacak.

mangal-pizza-09

5 ile 8 dakika arasında pişirme süresi bitmiş olacak ve pizzanızı afiyetle yiyebileceksiniz. Çoğu ızgara birden fazla hamuru aynı anda pişirmenize olanak sağlayabilir, mangalınız küçükse siz de küçük hamurlar yapabilirsiniz. Kalabalık bir gruba hazırlaması zahmetli ve uzun zaman alacağı için tavsiye etmiyorum ama amaç karın doyurmak değil, sohbet etmekse mangal başında bundan daha iyi bir şey bulamazsınız. Afiyet olsun.

Bu yazı 15 Mayıs 2015 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 6.368 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*