Mandalina Hakkında Bilgi

Kış aylarında bolca tüketilmesi gereken bir meyvedir. Rengi, kokusu, tadıyla farklıdır mandalina. Diğer meyvelerinizi kıskandırabilir ama hepsiyle de iyi anlaşır. Yapraldarı, yaz – kış yemyeşildir. Beyaz renkli çiçekleri açtığında bahçe bir şölene dönüşür. Kokusuyla da baş döndürür. Çiçekler önce yeşil meyvelere dönüşür. Biraz sabredin turuncu olacaklar. O vakit, tadına doyamayacaksınız. Yeşilken içeceklerin içine çok yakışır. En lezzetli zamanı ocaktır.

mandalina

Latincesi: Citrus Reticulata

Mandalina Yetiştiriciliği

Akdeniz ve Ege’deyseniz içiniz rahat olsun bahçenin her köşesine onu dikebilirsiniz. Diğer bölgelerde, korunmaya ihtiyacı olacak. almayan bir alana yerleştirmek çok önemli. Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü bölgelerde kışın yaşatmak zordur ama saksı içerisinde yazın bahçede, kışın kapalı bir alanda yetiştirebilirsiniz.

Mandalina Toprağı

Humuslu, geçirgen, kumlu ve tınlı toprağı sever. Dikerken kökün tamamının toprağa girmesine dikkat edin. 25-30 santimetre derinlik ve çap onun için uygundur. Susuz kalmamasına dikkat edin. Çok fazla sulama yapmaksa meyvelerin fazla büyümesine, susuz ve tatsız olmasına olur.

Bu yazı 28 Eylül 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.103 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*