Makyajda Önemli Noktalar

Doğru Makyajın İncelikleri!

Makyaj benim için önemli, cildime ve görünüşüme özen gösteriyorum diyorsanız, bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

DOĞRU MAKYAJIN İNCELİKLERİ…

1. Gözaltı morluklarını ve sivilceleri kamufle edin.

2. Ten renginizin bir ton koyusu olan bir fondöten kullanın ve bunu nemli süngerle sürün.

3. Kaşları bir tarakla düzeltin ve pudralayın.Sonra tekrar fırçalayın.

4. Kalemle göz hatlarınızı belirginleştirin,bunu bir pamukla silerek hafifletin.

5. Birinci kat rimeli uygulayın,bir süre kurumasını bekleyin.Kirpiklerinizi ayırın ve ikinci kat rimeli uygulayın.

6. Dudak kalemi ile hatları belirginleştirin,daha sonra bu hatları pudralayın.

7. Geniş bir allık fırçası ile elmacık kemikleri,şakaklar ve çene hattına allık pudrası uygulayarak genel bir kızarıklık elde edin.

8. Zarif ve etkili bir görünüm için,yüzünüzdeki renklerin kıyafetlerinizle uyumlu olmasına gayret edin.

MAKYAJDA PÜF NOKTALAR…

FONDÖTEN…

1. Mutlaka temizlenmiş, nemlendirilmiş cilde tatbik edilmelidir.Nemli pamuk veya ufak nemli bir süngerle sürülmeli. Sünger her kullanıştan sonra sabun ile yıkanmalı ve kurutulmalı.

2. Aydınlık bir yerde yapılmalı; Gündüz makyajı; gün ışığında, gece makyajı; iyi aydınlatılmış bir yerde.Saç dipleri ile yüzün birleştiği yerde renk farklılığı olmamalı. Fondöten bu bölgelerde küçük dokunuşlarla iyice yayılmalı.

3. İnce bir tabaka halinde sürülmeli, sonuç doğal görünümlü olmalıdır.

PUDRA…

1. Fondöten üzerine sürülecekse şeffaf olanları tercih edilmelidir.

2. Tek başına kullanılacaksa ten renginize uygun (mutlaka yüzünüzün bir yerinde denediğiniz) olmalıdır.

3. Büyük pudra fırçası ile ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Fırçayı, yüzünüzdeki ince tüylerin çıkış yönünde kullanmalısınız.

GÖZ…

1. Toz farlar, kullanmı ve dayanıklılık açısından daha çok tavsiye edilir.

2. Sık sık temizlenen süngerli çubuk veya yumuşak fırçalarla sürülmelidir.

3. Açık renk farınızı gözkapağına sürdükten sonra, gölge yapacağınız renkte far ile gözkapağının bitiminden kaşa paralel çukurluğa hafifçe sürün.

4. Gözlerinizin renginde far sürmek her zaman çok iyi netice vermez. Örneğin mavi gözlere, mavi far yerine açık – koyu gri, pembe kombinasyonları çok uygun olur. Siz kendi renginizi deneyerek bulmalısınız.

5. Gözlerinizi daha büyük göstermek isterseniz kirpik diplerine siyah veya kahverengi göz kalemi ile ince bir hat çekmeli, göz ucundan da biraz taşırmalısınız. Alt kipriklerin diplerine de ince bir hat çekmeli, ancak bir pamuklu çubukla hattın keskinliğini dağıtmalısınız.

6. Gözleriniz birbirine yakın ise gözün şakak tarafındaki ucunu daha koyu renk bir far ile belirgenleştirmelisiniz.

7. Gözleriniz birbirinden çok ayrık ise gözpınarının üstünü kaşa kadar koyuca ton bir far ile gölgelemelisiniz.

RİMEL (MASKARA)…

1. Siyah veya koyu kahverengi rimel sürerek gözlerinizi daha büyük ve anlamlı gösterebilirsiniz.

2. Rimel sürerken başı hafifçe kaldırıp aynaya bu şekilde, bakarken boyamak göz çevresine bulaştırmamak açısından iyi bir tekniktir.

KAŞLAR…

1. Kaşlarınızı yüzünüze en uygun şekilde şekillendirmek için elinize uzun bir çubuk veya kalem vs. alıp ayna karşısına geçin;

2. Çubuğu burun deliğinin yanından ve göz pınarından geçecek şekilde dik tutun. Kaşınız çubuğun gösterdiği noktadan başlamalıdır.

3.Çubuğu burun deliğinin yanından kaldırmadan (gözeleriniz karşıya bakarken) gözbebeğinin üzerinden çapraz olarak uzatın. Çubuğun gösterdiği nokta kaşınızın ideal kavis noktasıdır.

4. Çubuğu burun deliğinin yanından kaldırmadan gözün kuyruğundan geçecek şekilde uzatın. Çubuğun gösterdiği nokta kaşın ideal bitiş noktasıdır.

5. Kaşınızı alırken, tüylerin çıkış yönüne doğru çekmeye dikkat etmelisiniz.

6. Makyaj ensasında ufak bir kaş fırçası ile kaşlarınızı fırçalayıp şekillendirmeyi ihmal etmeyin.

7. Eğer kaşınızda düzeltme yapacaksanız; koyu kahverengi veya füme renkli bir kaş kalemi ile önce ince ince küçük çizgiler halinde boyayıp, sonra fırça ile dağıtın.

ALLIK…

1. Yüze daha sağlıklı bir görünüm kazandırabilmek için allık sürmelisiniz.

2. Allık fırçası yumuşak ve uzun tüylü olmalı, sık sık yıkanmalıdır.

3. Allığın rengi ten rengine uygun olarak pembemsi veya toprak tonlarında olmalıdır.

4. Allık asla bir leke gibi durmamalı, çok hafif kullanılmalı, fırça bastırılmadan hafifçe değdirilerek sürülmelidir.

5.Gece makyajında kullanılan allık biraz daha koyu olabilir. Ancak çok iyi dağıtılmalıdır.

Allık ile yüzümüzde beğenmediğimiz bazı yerleri farklı gösterebiliriz. Örneğin; Yuvarlak bir yüzü daha ince göstermek için allığı, elmacık kemiklerinin altından şakaklara doğru ve şakaklara sürmelidir.

Sezon makyajını 3 ana grupta toplayabiliriz;

1. Sade ve doğal bir çizgi:

Bu tarz makyaj da cildinizde çok doğal bir hava oluşmalıdır. Yanaklar da transparan bir parlaklık göze çarpmamalıdır. Gözler hafif doğal gölgelerle masum bir ışıltı taşımalıdır. Yine dudakklarda da çok açık pembe ve şeftali tonları uygulanmalıdır. Sonuç : Masum, temiz ve genç bir ifade.

2. Siyah ve füme gölgelerin kullanıldığı sofistike fakat aynı zamanda baştan çıkarıcı bir görünüm.

Bu makyajda siyah kalem ve füme, siyah fonlarla gözler çerçeveleniyor. Hatta tarihi bir makyaj malzemesi olan sürme kullanılabilir. Gözler siyah kalem ile çerçevelenmiş ve dramatik, dudaklar ya tamamen naturel veya koyu kırmızı şarap renkleri olabilir. Bu tarz makyajda yanaklarda fazla allık kullanımından kaçınmalıdır.

3. Metalik, parlak yansımalar, özellikle bakır, altın, metalik, kahve tonlarının parlak ışıltıları.

Göz makyajında metalik renkler ustaca kullanılmak ister. Bu sezon göz makyajında renklerin yanı sıra ten makyajında parlak ışık yansımaları özellikle elmacık kemiklerinde uygulanmakta. Dudaklar ise koyu kırmızı ve şarap rengi rujlarla oldukça etkileyici bir görünüm sunmakta.

Yalnız bu tarz makyajı yaparken dikkat etmeniz gereken noktalarda var. Çünkü parlak renkleri kullanmak bilgi, beceri ve dikkat ister. Yanlış uygulamalar bazı yerlerde gereksiz patlamalara defolar açar. Bütün bu önermeler doğru ve hatasız bir teknikle iyi sonuçlar verir. Makyaj aslında bir sihir bir oyundur. Kişi kendine, duygularına hitap eden, ruhunu yansıtan bir tarzı tercih etmelidir.

MAKYAJ HATALARI

1. Yüzü aydınlatmak için çok açık renkli veya pembeye çalan bir fondöten seçmek hatalı bir seçimdir.Eğer fondöteniniz açık renkte olursa teninizi griye döndürür.Pembeye çalan fondöten ise yüzünüze yapay bir hava verir.Bu yüzden sarıya çalan koyu renkte ve cilt renginizle uyumlu bir renk seçin.Böylece doğal bir görünüm yakalayabilirsiniz.

2. Değişik bir cilt dokusu için özel üretilen kapatıcılar,uygulandığı bölgeyi kurutma eğilimindedir.Bu yüzden hassas gözaltı bölgeniz için özel olarak gözaltları için özel olarak üretilen kapatıcılardan kullanın ve mor halkaların üzerine uygulayın.

3. Elmacık kemiklerinin üzerine allık sürmek:Allık sürmeden önce yüz yapınızı iyice inceleyin.Uzun bir yüzünüz varsa allığı elmacık kemiklerinin alt kısmına uygulayın.Geniş bir yüzünüz varsa allığı şakaklarınıza uygulayın.Dolgun yanaklı kişiler kahverengi allıktan kaçınmalılar.

4. Pembe ve kayısı rengi pudra kulanmak:Pudra teni renklendirmek için değil matlaştırmak ve kadifemsi bir yumuşaklık sağlamak için kullanılır.Bu yüzden şeffaf,renksiz bir pudra seçin.Pudranın kalıp gibi yüze yapışmaması için T bölgesine ve ifadenizi donuklaştırmamak için göz çevresine fazla sürmeyin.

5. Sağlıklı görünmek için yüzünüzü bronzlatıcı allık ile kapatmak:Yüzünüzün her tarafına sürülen allık son derece yapay bir hava verir.Yüzünüzdeki hataları kapamak için çok ince bir şekilde sürülmesi gerekir.Yüzünüzün orta kısmı ışıltısını korumak için açık renkte olmalıdır.

6. Alt göz kapağına :Gözleriniz eğer birbirne çok yakın ise alt göz kapağına kalem çekerek orantısızlığı daha çok gözler önüne serersiniz.Alt göz kapağının iç tarafından başlayarak gözün yarısına kadar açık renkli bir kalem çekin.Dışına doğru ise koyu renkli bir kalem kullanın.

7. Yorgunluğunuzu kapatmak için göz kapaklarını kapkara boyamak:Mutsuz ve yorgun görünmek istemiyorsanız ,üst göz kapağınıza açık renk far sürün,alt tarafına koyu renk uygulayın.

8. Alt kirpiklere rimel uygulamak:Alt kirpiklerinize rimel sürersiniz kirpikleriniz örümcek ağı gibi görülür ve bakışınızı aşağıya doğru çekersiniz.Sadece eyelıner ile ince bir çizgi çizebilirsiniz.

9. Dudakları dolgun göstermek için kalem çekmek:Dudaklarınızı dolgun göstermek için açık renk bir dudak kalemi seçmelisiniz.Şeffaf veya parlak bej renkleri dudakları dolgun gösterir.

10. Dudakları ince göstermek için koyu renk ruj kullanmak:Yapılması gereken açık renkte mat bir ruj seçmek.Dudaklarınıza kapatıcı ve fondöten sürerek kalın dudaklarınızı inceltebilirsiniz.

Bu yazı 03 Ekim 2008 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 16.530 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*


 • http://ecomile.prfi.ru/sitemap.txt
 • https://holidayhome.consulting/sitemap.txt
 • https://apexpolymers.pk/sitemap.txt
 • https://egopakistan.com/sitemap.txt
 • https://cwfmexpo.com/sitemap.txt
 • https://iglcoatings.uk/sitemap.txt
 • https://lerndeutsch.eu/sitemap.txt
 • https://manchestercentralmosque.org/sitemap.txt
 • https://solon-collectif.org/sitemap.txt
 • https://sfew768.org/sitemap.txt
 • https://cronte.net/sitemap.txt
 • https://pinheiroribeiro.pt/sitemap.txt
 • https://mcgraths.co.uk/sitemap.txt
 • https://standexcare.co.uk/sitemap.txt
 • https://livecovidtesting.co.uk/sitemap.txt
 • https://bronnrocks.co.za/sitemap.txt
 • http://llnsa.co.za/sitemap.txt
 • https://lopezdiez.store/sitemap.txt
 • https://expound.org.za/sitemap.txt
 • https://royalcatering.sm/sitemap.txt
 • https://jeffrieseye.org/sitemap.txt
 • https://kipz.nl/sitemap.txt
 • https://coachdroom.nl/sitemap.txt
 • https://nhluitzendbureau.nl/sitemap.txt
 • https://nitronetball.co.nz/sitemap.txt
 • https://camper-boot.nl/sitemap.txt
 • https://rassegnalavoro.it/sitemap.txt
 • https://cjenik.hr/sitemap.txt
 • https://homeplus.ir/sitemap.txt
 • https://piparogsalt.is/sitemap.txt
 • https://nmagstars.com
 • https://no2hill.com
 • https://nobiz.ru
 • https://noch3d.com
 • https://norddeutscher-landschaftsbau.de
 • http://norfolkgardentour.org
 • https://normamour.org
 • http://noronhasanches.com
 • http://northerntierbroadband.com
 • https://northlouisianavetcenter.com
 • https://northtechnologies.com
 • https://nossenoss.com
 • http://notedollars.com
 • https://nova88888.com
 • https://novacitis.be
 • https://novaexota.sk
 • http://novinarsalan.com
 • http://novo.tecnotherm.com.br
 • http://now2print.creaworld.sg
 • https://nowoclockmedia.com
 • https://npobabiescaregivers.com
 • http://ntgospel.com.br
 • https://nuclearhighropes.co.uk
 • https://nueva.oxi50.com.co
 • https://nuiluxurypet.com
 • https://numberplate.co.in
 • https://nuwaylounge.com
 • https://nwcomputing.com.au
 • https://nwvethospital.com
 • https://nyasabigbullets.com
 • https://nycduct.com
 • https://nymanpianotuning.com
 • http://oaksgirlfoundation.com
 • https://oakzzo.com
 • https://obamamutual.com
 • https://oblivium.it
 • https://observatoriodasmetropoles.net.br
 • https://ocaweb.com.br
 • https://oceanisexperience.com
 • https://ockk.ru
 • https://ocoindumeuble.com
 • https://octava-market.com
 • http://octollc.com
 • https://odintsovo-smilespa.ru
 • https://oekopolis.ch
 • https://offshore-pro.com
 • http://ogrevamoceneje.si
 • https://oilchangevacaville.com
 • http://okamura-ic.com
 • http://okasan.es
 • http://oklahomacityyouthbasketball.com
 • http://oklejaniesamochodow.bielsko.pl
 • https://oklopfer.com
 • http://okspurghi.it
 • http://oldtannery.co.za
 • https://olfa.it
 • http://olgaflor.at
 • https://olgarsauto.co.za
 • http://olg-parish.org
 • http://olimpconsalt.ru
 • https://olioderuvo.it
 • https://olympiccement.com
 • https://omnidrywall.com
 • https://onebucketnation.com
 • http://oneeppingforest.org.uk
 • https://onelovephotographywv.com
 • https://oneminutedaily.com
 • https://onepiece.co.id
 • https://ongkiehong.nl
 • http://onjt.com.br
 • https://onlem.mx
 • https://onlineboekenmarkt.nl
 • https://onlinelegalpages.com
 • https://onmarket.md
 • https://onvoltooidverleden.nl
 • https://opengov.es
 • https://opexconsult.com.br
 • https://opiniontoday.co.in
 • https://oplkopl.shop
 • http://opss.it
 • https://opticaromania.ro
 • http://optimareality.com
 • http://orlandoesthetics.com
 • https://orrshill.com
 • https://orsanfactoring.cl
 • https://orthezfm.fr
 • http://osm-r.com
 • https://osolegrill.com
 • https://osteopathie-moerbeek.de
 • https://ostrovbleska.ru
 • http://ot-annonay.fr
 • https://ots.com.vn
 • https://ouhlalashes.com
 • https://oujdacity.net
 • https://ourbab.com
 • https://overlandenviro.com
 • http://owen-oconnor.com
 • http://owenoconnorconsulting.com
 • http://owenoconnorprofessional.com
 • http://owenoconnorprovidence.com