Makyaj Nasıl Temizlenir?

biz kadınların vazgeçilmezi olsa da asıl vazgeçilmez olması gereken şey cilt yani makyaj temizliğidir. Makyajınızı temizlemeye özen göstermezseniz her makyaj yapışınızda örtmeniz gereken daha fazla kusur ortaya çıkar ki bu da hiç hoş bir durum olmaz. Üstelik cildinizi makyajdan arındırmak erken cilt yaşlanmasının da önüne geçer.

Makyaj Temizliği Neden Önemli?

Makyaj, sonuç olarak kimyasallarda oluşan, cildimizin üzerine kat kat sürdüğümüz türlü maddelerden oluşmaktadır. Bu maddeler gözeneklerin içerisine dolarak, gün içerisinde ısı değişimine ve başka diğer nedenlere de bağlı olarak gözeneklere iyice yerleşmektedir. Gözeneklerin bu maddeler ile dolması öncelikle cildinizin nefes almasına engel olarak, hücreleri öldürür ve bu nedenle ciltte erken yaşlanma görünebilir. Bununla birlikte gözeneklerin içerisinde biriken makyaj kire dönüşerek önce siyah nokta oluşumuna ardından da sivilce oluşumuna neden olur. Ciltte kirden kaynaklı oluşan sivilceler de iyileşme esnasında yüzünüzde iz ya da leke bırakabilir. Bu nedenle makyaj temizliği son derece önemlidir.

Makyajınızı temizlemek için cilt yapınıza, zevkinize hatta yorgunluk durumunuza göre pek çok çeşit ürün bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sularıdır ve pamuğa dökülerek uygulandığı için çok pratiktir. Makyaj temizleme mendilleri de en az makyaj temizleme suları kadar pratik ürünlerdir. Ancak bu ürünler makyajınızı derinlemesine temizlemeyecektir. Bunların yanında makyaj temizleme köpükleri, makyaj temizleme jelleri ve makyaj temizleme yağları su ile temas ettiklerinden dolayı kiri ve makyajı daha derinlemesine temizleyeceklerdir. Üstelik jel, köpük ya da yağ cilt tipinize göre ürünü seçtiğiniz sürece makyajı temizlerken cildinizin nem ve pH dengesini bozmayacak ve cildinizi tahriş etmeyecektir. Bu nedenle daha çok tavsiye edilirler.

Makyaj Temizleme Birinci Adım Yıkama

Makyajınızı çıkartırken su ile temas edecek yani durulama gerektiren ürünleri tercih etmenizde fayda var. Bu adıma yıkama adımı denmektedir. Makyajınızı cilt tipinize göre seçeceğiniz bir jel, köpük ya da yağ ile çıkartabilirsiniz. Yüzünüzü ılık su ile biraz ıslattıktan sonra ürünü köpürterek göz çevreniz dahil olarak uygulayın ve yine ılık su ile durulayın. Sıcak su kullanmanız kan dolaşımını yavaşlatacağı için tercih edilmez. Çok soğuk su kan dolaşımını hızlandırsa da sürekli maruz kalınması halinde pigmentleri öldürecektir. Bu nedenle en ideali ılık sudur.

Makyaj Temizleme İkinci Adım Arındırma

Makyajınızı temizledikten ve cildinizi duruladıktan daha derindeki kirleri ve makyaj kalıntılarını temizlemek için günlük kullanılan hafifi sertlikteki bir peeling yardımı ile cildinizi arındırın. Bu peeling hem cildinizde kalan makyaj fazlalıklarını arındıracak hem de gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olacaktır. Böylece rahat bir nefes almaya başlayan gözeneklerde siyah nokta ve sivilce oluşumu ihtimali oldukça azalacaktır. Ancak peelingi seçerken çok ince tanecikli ve orta sertlikte olmasına özen gösterin. Yoksa cildinizi tahriş edebilir ve daha çok zarar verebilirsiniz.

Makyaj Temizleme Üçüncü Adım Derinlemesine Temizlik

Makyaj temizleme de son adım olarak derinlemesine temizlik işlemi yani tonikleme işlemi uygulanmalıdır. Temizleme jeli ve sonrasında yapılan peelingten kaçan kirler ya da makyaj kalıntıları bir kez de tonik ile savaşmak durumunda kalacaklar. Tonik işlemi uygulamanın bir diğer avantajı ise peeling yardımı açtığınız gözenekleri tekrar sıkılaştırmayı saplarsınız. Peeling siyah noktaları temizlemeye yardımcı olur. Ancak bu işlemin hemen ardından tonikleme yaparak gözenekleri küçültmezseniz boş gözeneklerin içerisine hızlıca kir dolmaya devam eder. Kir derken kirli hava, sigara dumanı bile gözeneklerde siyah nokta birikmesine sebep olmaktadır, bunu unutmayın. Bu nedenle tonikleme işlemi son derece önemlidir.

Makyaj Temizliğinden Sonra Nemlendirme İşlemi

Cildinizi kirden, tozdan ve makyajdan arındırma işlemlerini yaparken cildinizin nem dengesi haliyle biraz bozulacak. Cildinizin bu noktada zarar görmemesi için bu işlemler biter bitmez hemen nemlendirilmesi gerekmektedir. Cildinize uygun bir nemlendirici seçerek işe başlayın. Eğer çok yağlı bir cildiniz varsa jel nemlendiriciler sizin için oldukça uygun. Eğer çok kuru bir cildiniz varsa yağ bazlı nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Nemlendiricinizi yüzünüze sürmenden önce dilerseniz termal su sıkarak yüzünüzü rahatlatabilirsiniz. Termal su kuruduktan sonra cildinizi boynunuzda dahil olmak üzere nemlendirici sürerek kurumasını engelleyebilirsiniz. Nemlendirme işlemi yaparken gözaltınızı da nemlendirmeyi unutmayın.

Bu yazı 17 Mayıs 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.970 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*