Makas Ağzı Nasıl Keskinleştirilir?

Zamanla tüm makaslar ilk alındığındaki gibi keskin olmuyor. Güzel kesmeyen bir makası tekrar keskin bir hale getirebilirsiniz. Siz de bu işlerle uğraşmayı seviyorsanız ve geri dönüşüme değer veriyorsanız makasınızı tekrar eski güzel günlerindeki gibi keskin yapmak için biraz zaman ayırabilirsiniz ya da artık eskisi gibi pahalı bir şey olmadığı için gidip yenisini alabilirsiniz. Onarmayı tercih ediyorsanız sizin için 4 kolay tarif edebiliriz.

1. Makasınızı zımpara kağıdıyla bileme

Zımpara Kağıdı

İnce kumlu bir zımpara kağıdı ile makaslarınıza bileme yapabilirsiniz. Normal bir zımpara yapar gibi zımpara kağıdını makas bıçaklarına sürtmeyeceğiz. Bunun için çok daha kolay bir yöntem var, makas ile zımpara kağıdını keseceğiz!

Makas Keskinleştirme

İlk önce zımpara kağıdını kumlu yüzeyi dışa gelecek şekilde katlıyoruz. Böylelikle makasın her iki yüzeyine de temas etmesini sağladık. Sonra makas ile zımpara kağıdını kesmeye başlıyoruz. Uzun şeritler halinde kesebildiğiniz kadar kesin. Her kesim sırasında zımpara da işlevini yapacak ve makasınız bilenmiş olacaktır.

2. Alüminyum folyo ile bileme

Eğer evinizde zımpara yoksa yine aynı katlama ve kesme yöntemi ile alüminyum folyo kullanarak da makaslarınızı bileyebilirsiniz. Zımpara gibi sadece ikiye katlamak yeterli olmayacaktır. Kesilebilir bir kalınlığa kadar şeritler halinde alüminyum folyoyu katlayın ve yine şeritler halinde kesin.

Makas Bileme

3. Cam kavanoz ile bileme

Her evde kolaylıkla bulunabilecek bir cam kavanoz ile de makaslarınızı bileyebilirsiniz. Bunun için makasın tam açık halinde kavanozu yatay olarak kesebilecek bir boyuttaki cam kavanozu alın ve camı kesmeye çalışıyormuş gibi cama sürtmeye başlayın. Maka tam açık haldeyken kavanoza doğru ittirin sonra kesiyor gibi makası sıkıştırın, tabi cam kesilemeyeceği için makasınız bu sıkıştırma hareketi ile birlikte geri itilecektir. Tekrar açın, tekrar sıkın, sürekli cam yüzey üzerine bu sürtünmeyi uygularsanız makasını güzel bir şekilde bilenmiş olacaktır.

Makas Tamiri

4. Tornavida ile bileme

Aynı cam kavanoz ile bileme yöntemindeki gibi tornavidanın metal kısmını makasın arasına dik olacak şekilde sokun. Sanki tornavidayı yatay olarak ikiye bölecekmiş gibi tutun. Tornavida makasın sonuna kadar dikey halde girsin, makası sıkıştırın, makas tornavidayı kesemeyeceği için dışa itecektir, tekrar içine sokun, sıkıştırın… Böylelikle bu sürtünde de gayet güzel ve basit bir bileme yöntemi olarak aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Makas Bileme Nasıl Yapılır

Bütün bu işlemler sonrasında makasınızı temizlemeyi unutmayın.

Makas Temizleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*