LEGO 42049 İncelemesi

Toplam 476 parçadan oluşan 2016 üretimi serisinden güzel bir seti inceleyeceğim bugün. Öncelikle (Mine Loader – Maden Kepçesi) sarı tuğlaları ve inşaat temalı aletleri seven birisinin kaçırmaması gereken bir set olduğunu düşünüyorum. Parça sayısı ve buna orantılı fiyatı da zaten çok pahalı olmayan bir set. Adore Oyuncak‘ta 159.90 TL fiyat etiketine sahip. Ben brickseven.com‘dan 143.91TL karşılığında aldım. Şu an brickseven.com ‘da bütün Lego’larda %10 indirim var. Gelelim özelliklerine:

Kutu:

Kutu tasarımı yine standart Technic serisinden bir farkı yok. Gayet güzel özenle hazırlanmış ve ayrıntılı bilgileri barındırıyor.

Kutunun arka yüzeyinde kepçe kısmının hareketleri ve ön kısmın 30° açıyla dönebildiğinden bahsediyor. Ve B-Model’inin tanıtımı yapılmış, oldukça güzel gözüküyor.

Lego kutularının olmazsa olmazı 1:1 ölçü ile bir parçanın gerçek boyutunun verilmesi bu sette de çok yardımcı oluyor. Maden tünellerine sığmaları gerektiği için bu makineler çok garip boyutlara sahipler, bu kadar alçak boylu bir modelin en azından tekerlek boyundan aşağı yukarı ne kadar boya sahip olduğunu anlayabiliyoruz. Bence hiç de küçük değil.

İçerik:

Kutunun içinden her iki model için de yapım kılavuzları çıkıyor. Ana model için 2 kitapçık, B-Model’i için de bir kitapçık bulunuyor. Tabii ki tuğlaların bulunduğu poşetler, sticker kağıdı ve 4 adet lastik bulunuyor.

Özel parçalar:

Bu set içerisinde Technic serisinin sarı renkli yeni çamurluk panellerinden 4 tane var. Ve sadece bu sette bulabileceğiniz kırmızı varil parçalarını oluşturan 2 adet yarım silindir parça bulunmakta. Yine özel olarak sınıflandırabileceğimiz kırmızı ve sarı renklere sahip akslar var, bu renklerde ilk defa görüyorum. Kılıç gibi gözüken bir anten de mevcut. (Evet bazı modellerde kılıç olarak kullanılmış. Yedeğinin olması da çok iyi.)

Yapılışı:

Ana model yine standart bir Technic serisi gibi taşıyıcı bir kasa üzerine akslar, pinler ve çarklar ekleyerek başlıyor.

Aslında bu modeli alma sebebim olan uzun bir alanda hareketi devam ettirebilen bir çark yapısını çok merak ettiğimden dolayı en heyecanlı yeri de bu kısmı oldu. Maden aracının kepçesini açma-kapama ve aracın sağ-sol bütün hareketlerini bu alandan yöneteceğiz.

Arka tekerleklerden biri tarafından yönlendirilen, pistonlu ve fanlı sahte bir motoru var, direksiyon için tutturulmuş bir topuz ve kepçeyi açmak ve kapamak için öne çıkan bir çark var.

Kepçeyi açmak ve kapatmak için değişik bir bağlantı sistemi kullanmışlar. En gerideki bir hareketi en öne bu kadar kolay ve esnek olarak taşımaları çok muhteşem bir özellik. Yaparken biraz sert olduğunu düşünsem de asıl parçalar yerine oturdukça büyük bir dingil mesafesi hareketi yumuşattı. Kepçenin açık ve kapalı kalma aralığı çok iyi dizayn edilmiş.

Kepçe kısmının açma kapama hareketi harici kısa mesafe de olsa aşağı yukarı indirip kaldırabilecek bir yapısı da bulunuyor. Zemine yakın pozisyonda ve yüksekte olmak üzere iki kilitli pozisyonu var. Genelde yükleme yaparken aşağı indirilip alınan şey kaldırılarak taşıma işlemi gerçekleştiriliyor. Yükseklik ayarlı olmasındansa kilitli olması da çok iyi bir fikir.

Ve Bitti!

Tekerlekleri de takıp aracımızı hazır hale getiriyoruz. Harika görünümlü bir makine, oldukça eşsiz ve gerçek gibi görünüyor.

Arkadan görüntüsünde ise hareket çarklarını ve motor pistonlarını daha iyi görebilirsiniz.

Technic serisinin diğer inşaat araçları (paletli yükleyiciler, Volvo L350F, ekskavatörler, vb.) ile müthiş bir uyum sağlıyor. Aracın kontrolü çok basit ve çok iyi düşünülmüş harika hareket kabiliyetine sahip. Bence fiyatını sonuna kadar hak eden mutlaka koleksiyonunuzda bulunması gereken bir model.

Bu yazı 11 Ocak 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.732 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*