Lazer Epilasyon Nedir?

Laser Epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur. Epilasyonda kullanılan laser ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli laser tekniği ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

Bir daha tüylerinizi almak zorunda olmayacağınızı, cımbız veya ağda kullanmayacağınızı veya iğneli epilasyonun acısına veya diğer problemlerine katlanmayacağınızı düşünün. istenmeyen tüylerinize elveda deyin, sonsuza kadar…

Lazer Epilasyon

LAZER GÜVENLİ MİDİR?

Tıpta 40 yılı askın bir süredir kullanılan lazer bugün, göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar çeşitli alanlarda en etkili tedavi seçeneğini oluşturmaktadır. Doğru vakalarda, doğru dozajla kullanılan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici etkisine rastlanılmamıştır. FDA onaylı bu cihazlar ABDden ingiltereye, Hollandadan Avustralyaya kadar, çeşitli gelişmiş ülkelerde kullanılmaktadır.

LAZER NASIL EPİLASYON YAPAR?

Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışığı, seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşıp 1 saniye süreyle büyük bir ısı oluşturur. Çevre dokuya hiçbir zarar vermeden sadece kökün kendisini, besleyici damarlarını ve yeniden çıkmak üzere bekleyen, üreme özelliğine sahip çekirdek hücrelerini tahrip eder. Böylece, birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama bölgesi tüylerden arındırılmış olur.

LAZERİN GELENEKSEL YÖNTEMLERE ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR?

Öncelikle, etkisi (sonucu) açısından, başka bir yöntemle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğu, tüm dünyada milyonlara varan sayıda uygulama ile kanıtlanmıştır. Acısızdır. Uygulama sırasında, en hassas kişilerce bile ancak küçük bir fiske vurusu gibi algılanabilir. Çok kısa sürede, büyük alanlarda çalışma yapılabilir. Örneğin, dudak üstü 2-3 dakika, her iki koltuk altı 10- 15 dakikada temizlenir. Hiçbir özel bakım gerektirmez. Önce veya sonra banyo, makyaj, parfüm vs. uygulanabilir.

LASER EPİLASYON KİMLERE UYGULANABİLİR?

Gözleri direkt ışıktan özel gözlülerle koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir.

SEANS ARALIKLARI NASIL OLMALIDIR?

Seans araları bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir.

HER TEDAVİ SÜRESİ NE KADARDIR?

Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5 – 6 dakikada, bıyık l – 2 dakikada, bacaklar l saat gibi denilebilir.

TEDAVİ SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

Hayır, hissedilmez. Yalnız soğutucu gazın ve lazer ışığının çarpmasını cildinizde bir lastik çarpması gibi hissedebilirsiniz.

YAZ AYLARINDA LAZER EPİLASYON DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE NE YAPILMASI GEREKİR?

Sahip olduğumuz lazerlerle yazın bile rahatlıkla lazer epilasyon yapabiliriz.
Eğer yazın tatile gitmeden 1-2 gün önce lazer yaptırırsanız 1-2 ay boyunca tüyleriniz çıkmaz hem yazın rahat edersiniz hemde döndüğünüzde diğer seansınızı yaptırabilirsiniz.
Lazer seansı sonrası güneş koruyucu kullanıldığı takdirde yazın yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur.

TEDAVİ SONRASINDA İZ KALIR MI?

Tedavi sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Soğutma sistemi olmayan lazerlerde, ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentinden de emilmesinden dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke kalma riski her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmemekte böylece yanık riski ortadan kalkmaktadır.

LAZER EPİLASYONA DAİR YANLIŞ VE DOĞRULAR

Beş yıldır Lazer epilasyon ile ilgileniyorum. Yurtdışında ve yurtiçinde bir çok lazer epilasyon kliniğini ziyaret ettim ve bu konuyla ilgili birçok bilimsel organizasyona katıldım, iki yıldırda kendi kliniğimde lazer epilasyon uygulaması yapılıyor. Sizlerle şu gerçekleri paylaşmak istiyorum.

* Her Lazer Epilasyon uygulaması sonrası ciltte kızarıklıklar ve yanıklar oluşabilir-Yanlış

* Lazer Epilasyonda iyi bir cihaz ve iyi bir teknik kullanılıyorsa ciltte yanık ve kızarıklık oluşması söz konusu değildir-Doğru

* Her Lazer Epilasyon uygulamasında ağrı ve acı hissedillr-Yanlış

* Tedavi sırasında yalnız soğutucu gazın ve lazer ışığının çarpması bir lastik çarpması gibi hissedilir-Doğru

* Lazer Epilasyon herkes tarafından ve herhangi bir ön tetkik yapılmadan uygulanabilir-Yanlış

* Lazer Epliasyon mutlaka bir uzman tarafından yapılmalı ve en iyi sonuç için uygulama öncesi kişinin görülüp değerlendirilmesi gereklidir

Bu yazı 03 Ekim 2008 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.763 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*