Kutuplar Tamamen Eriyecek Mi?

Kuzey ve Güney Kutbu buzla çevrilidir ve bu buz gelecekte eriyebilir. Erimenin nedenini anlamak için en iyisi kuzey ve güneyi ayrı ayrı düşünelim.

North And South

Kuzey Kutbu, Dünya’nın “tepe” noktasıdır ve etrafı çok soğuk bir okyanusla çevrilidir. Kuzey Kutbu’nda, kutup ayıları ve balinalar, uzun dişleri ve bıyıkları iri gövdeli morslar gibi suyun içinde ve çevresinde dolanıp duran muhteşem hayvanlar yaşar.

Kutup Ayısı

Çok soğuk olduğu için, kutup bölgesindeki okyanusun bu en üst noktası, özellikle kışın donar. Bu buz tabakası her ne kadar yer yer üzerinde özel kar aracı ya da traktörle gezebileceğiniz kadar kalınlaşsa da, yaz geldiğinde kolayca eriyiverir. Bu zaten normalde bir şeydir.

Küresel ısınma nedeniyle kuzey denizindeki buzlar uzun yıllardan beri erimeye devam etmektedir, öyle ki bazen yaz mevsiminde bu buzul başlığından geriye sadece yarım bir buzul başlığı kalır! İşte bu yüzden onca insan kutup ayılarının geleceğinden ve biz insanların da küresel ısınmadan nasibini alacağından endişe duyuyor.

Güney Kutbu, buz kütlesinin daha fazla ve daha kalın olmasından ötürü biraz daha güvenlidir. Bu bölgede donmuş okyanus yerine, Antarktika adını verdiğimiz, donmuş, devasa bir kara parçası bulunur. Kıtanın ortasında buz o kadar kalındır ki, neredeyse üç kilometre yüksekliğinde buzdan bir dağ üzerinde yürürsünüz.

Antarktika’nın kenar bölgelerinde bir yığın penguene rastlarsınız (gerçekten de göründükleri kadar sevimlidirler). Fakat orta bölge o kadar soğuktur ve buz o kadar kalındır ki, bu bölgede yaşam belirtisiyle karşılaşmayız (kar ve buz üzerinde araştırma yapmak için bölgeye giden bilimciler dışında.)

Güney Kutbu Araştırma üssü

Güney Kutup noktasında, kalıcı bir üs kurmuş Amerikalı araştırmacıların diktiği bir direk vardır. Üzerinde sarmal şeklinde şeritler olan bu direğin yanında fotoğraf çektirebilirsiniz. Daha da iyisi, direğin üzerinde amuda kalkıp fotoğrafınızı çektirirseniz, sonra da fotoğrafı baş aşağı tutarsanız, sanki dünyanın ucundan aşağı sallanıyormuşsunuz gibi görünür!

Antarktika’daki buzların – özellikle de kenar bölgelerdeki buz kütlesinin – erimekte olduğunu biliyoruz ve günün birinde bu kütle tamamen yok olabilir. Bu, biz insanlar için pek de hayırlı olmaz çünkü eriyen buz, seviyesinin yükselmesine yol açar; bu da, dünyanın neresinde olursa olsun deniz kıyısında yaşayan insanlar için sorun yaratabilir. Fakat aynı durum Antarktika’da yaşayan canlıların işine gelebilir çünkü o zaman bu canlıların, şu anda çok soğuk olan iç bölgelerde de yaşama ihtimali doğar.

Buzullar Eriyor Mu

Yüz milyon yıl önce Dünya öyle sıcaktı ki, Güney Kutbu’ndaki dumanlı bataklıklarda dinozorlar yaşıyordu! Buzlar tekrar erirse, oralarda bu kez hangi hayvanların yaşayacağını kim bilebilir?

Bu yazı 14 Ağustos 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.870 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*