Kusudama Nasıl Yapılır?

tekniği ile kağıttan bir çiçek topu yapmaya ne dersiniz? ismi verilen bu topları yapmak sabır istese de, sonunda harcadığınız emeğe değecek işler çıkıyor ortaya. İlk olarak kullanacağınız kağıttan 60 adet, kenarları 3,5 cm olan kare kesin. Ardından bu kareleri aşağıdaki resimde göreceğiniz adımları izleyerek katlayın.

 

Malzemeler:
60 adet 3,5cm x 3,5cm boyutlarında kare biçiminde kesilmiş kağıt
Cetvel
Kalem
Yapıştırıcı (Hemen kurumayan bir yapıştırıcıyı tercih etmeniz, daha sonra ufak rötuşlar yapmanızı mümkün kılacaktır.)
Yapıştırıcıyı uygulamak için kürdan
İsteğe bağlı olarak boncuk

Nasıl Yapılır?

1- İlk olarak kullanacağınız kağıttan 60 adet, kenarları 3,5 cm olan kare kesin.

2- Ardından bu kareleri aşağıdaki resimde göreceğiniz adımları izleyerek katlayın. Uzun zaman alacak gibi görünse de her parçada hızınızın biraz daha arttığını göreceksiniz.

3- Katladığınız kağıtlardan beş tanesini alın ve sırayla birbirine yapıştırmaya başlayın. Yapıştırıcıyı parçaların tek tarafına uygulayarak yapıştırın.

4- Beşinci parçanın ise iki tarafına da yapıştırıcı uygulayacak ekleyin.

5- Geri kalan kağıtları da beşerli gruplar halinde birbirine yapıştırın ve 12 adet çiçek elde edin.

6- Kusudama topunuzu oluştuturken, çiçeklerinizi altışarlı gruplar halinde birbirine yapıştırın ve iki yarım küre elde edin. Çiçeklerinizin ikişer yaprağına yapıştırıcı sürerek birbirine ekleyin. Beş adet çiçek alt kısımda bir çember oluştursun, altıncı çiçeği ise üst kısma dahil edin.

7- Son olarak elde ettiğiniz iki parçayı da birbirine yapıştırdığınızda kusudama çiçek topunuz hazır. Topunuzu bir yere asacaksanız, iki parçayı birleştirirken arasına istediğiniz uzunlukda bir misina yapıştırabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak boncuklarla da süsleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*