Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

son zamanlarda oldukça fazla kullanılmaktadır. , giysilerin temizlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sürekli ihtiyaç duyulan bir servis olmasa da, güçlü lekeleri evlerdeki çamaşır makineleri çıkartamayınca, iş kuru temizlemeye düşüyor.

kuru-temizleme-nasıl-yapılır

Giysiye bir şey döktünüz ve evde çamaşır makinesine attınız, çıkartamadınız, burada deveye kuru temizleme firmaları giriyor. Kuru temizleme firmaları, evlerde makinelerde kullanılan çözücüler yerine, bir petrol ürünü kullanırlar. İlk kuru temizleme 1840 yılında açılmıştır ve başlarda gaz veya kerosen çözücüsü kullanılırken, günümüzde genel olarak perk adı verilen bir çözücüden yardım alınarak, kuru temizleme yapılır.

Farklı Temizleme!

Giysiler, kuru temizleme de perk adı verilen çözücü ile yıkanmaktadır. Çözücünün havayı kirletmemesi için, buharlaşmaması ve tekrardan kullanılabilmesi için çözücü her zaman bir yerde toplanır. Bu şekilde de temizlenen giysiler, ütülenince yeni gibi durmaktadırlar.

Bazen bu kullanılan perk adlı çözücüden dolayı giysiyi kullanacak kişide baş ağrısı ve mide bulantısı olabiliyor. Perkin fazla toksik içermesinden dolayı zararlı etkileri de vardır. Çok zorda kalmadığınız sürece kuru temizlemeyi tercih etmemelisiniz.

Kuru temizleme çok zorda kalınca kullanılmalıdır, bu yukarıdaki baş ağrısı ve mide bulantısı tarzı olaylar ise çok az görülmektedir. Genellikle sizlere herhangi bir zarar vermez. Kuru temizleme ile yıkanan elbiseler, herhangi bir çekme yapmaz ve şekil kaybına uğramamaktadır. Bu yönden oldukça avantajlı bir durum söz konusudur. Kuru temizlemeyi çıkartamadığınız lekeler için kullanabilirsiniz, zorda kalmadıkça kullanmamalısınız.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*