Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Halk içinde kuru fasulye konusunda  türlü türlü espiriler yapılmaktadır. Özellikle de “kuru fasulyenin faydaları” sözü oldukça meşhurdur. Tüm bunlara rağmen kuru fasulye Türk mutfağının vazgeçilmez bir yemeğidir.

Sağlıklı ve zinde yaşamak için düzenli ve dengeli beslenmek gerektiğini uzmanlar hep söylemiştir. Bunu sağlamak için de lifli gıdalar hep önemli olmuştur. Lifli deyince ilk sıralarda kuru fasulye gelmektedir. İçerdiği bitkisel protein ve lif o kadar fazladır ki; kırmızı etten bir farkı yoktur adeta. Buna reğmen sağlıklı diyetlerinde kullanılabilecek önemli bir yiyecektir. İçerdiği yüksek proteinden dolayı kemik gelişimine doğrudan katkısı vardır. Ayrıca sinir sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar.

kuru fasulye

Uzmanların da söylediğine göre kuru fasulye gerektiği gibi pişirilmelidir. Aksi taktirde içerdiği vitamin ve minareller oldukça azalmaktadır. Pişirmeden önce 8 saat suda bekletildiği ve pişirirken de köpüğü alındığı taktirde vitamin ve değerleri korunmuş olmaktadır.

Ayrıca kuru fasulye kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur. Kandaki kötü kolestrolü düşürmeye yardımcıdır. Kan şekerinin daha yavaş artmasını sağlar. Mide, ince ve kalın bağırsağın çalışmasını kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*