Kurşun Kalem Nasıl Yapılır?

Kalem denilince akla ilk uçlu kalem yerine uçlu kalem gelir. İlkokulda da ilk olarak kullanım kolaylığı açısından çocuklara kurşun kalem kullandırılır. Kurşun kalem hem uzun ömürlü ve sürekli uç takma derdi olmadığından dolayı uçlu kalemlere nazaran daha avantajlıdır. Bir yandan da yazı kalitesi bakımından da uçlu kalemler daha iyidir.

Kurşun kalemlerin eğer yapılışını merak ettiyseniz bu yazımız tam size göre!

Yapılışı

Kurşun kalemlerin tahtalarının en basiti çamdan, en iyisi de sedir ağacından yapılmaktadır. İlk olarak bu tahtalardan önce bir tabaka çıkartılır. Bu tabakanın üzerine de kurşunların yerleştirileceği olukların konulmasının ardından, aynı işlemlere tabi tutulmuş ikinci bir tabaka da bunun üzerine koyulur. Sonrasında makineye güzelce sıkıştırılır.

Tahtaların üstünde ilk olarak kalemin üst yarısı, ardından da alt yarısı oyulur. Böylece kalemlerin çubukları oluşur. Son işlemler olarak cila yapılır ve üzerine de gerekli yazılar yazılmaktadır. Kalemlerin kurşunlarının sertlikleri de derecesine göre H1, B4 şeklinde numaralandırılmaktadır.

Kurşun kalemlerin yapılışı günümüzde çok kolay diyebiliriz. Makineler yardımı ile her şey kolaylıkla, saniyede yapılabiliyor. Ciddi anlamda kurşun kalemin yapılışında en büyük rol ağaçlarda oluyor. Doğaya karşı çok hassassanız kurşun kalemi kullanmamanız normal denilebilir.

Bu yazı 15 Kasım 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.832 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*